Autor Subiect: Colectia de machete 1:43 - BMD77  (Citit de 258094 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Colectia de machete 1:43 - BMD77
« : Mai 01, 2014, 09:53:50 p.m. »
Va prezint colectia mea de machete 1:43 si alte scari (3 inch, 1:72 si in viitor sper 1:87, 1:24 si 1:18).
Colectia nu va fi monomarca, desi inceputul va fi preponderent bazat pe Renault si Dacia pre Logan. Aceste machete (by Renault) reprezinta mai putin de jumatate din modesta mea colectie, deci nu cred ca ma pot incadra cu ele la colectiile monomarca.

Pentru inceput vom folosi piesele vechi de artilerie usoara spre medie. Aceste modele vor fi, dupa cum spuneam, Renault, in ordine cronologica (relativa)  :D :

No.1 - Renault Type A:
Renault Voiturette a fost primul automobil produs între anii 1898 - 1903. de compania franceză de automobile Renault. Primul model Voiturette dispunea de un motopropulsor produs de compania De Dion-Bouton și mai era echipat cu anvelope produse de compania Continental, firmă care încă mai furnizează anvelope pentru unele modele Renault (Loganul a venit echipat cu "gumari" Continental din fabrica :)) ).
Voiturette Type A: Prima variantă a modelului Voiturette a fost proiectată de Louis Renault în anul 1898. Pe 24 decembrie 1898, Louis testeză automobilul pe Strada Lepic, după care modelul a fost vândut unui prieten de familie. În aceeași zi au mai fost vândute încă 12 modele. Motivarea cumpăratorilor a constat în manevrabilității și a consumului scăzut de combustibil. Modelul era dotat cu un motor cu un cilindru produs de De Dion-Bouton și putea atinge o viteză maximă de 32 km/h.

Va invit la o plimbare cu caleasca motorizata a D-lui Renault:

















« Ultima Modificare: Iulie 02, 2017, 09:49:42 p.m. de BMD77 »


"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

nick

  • Vizitator
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #1 : Mai 01, 2014, 09:57:57 p.m. »
Frumusica foc!

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #2 : Mai 01, 2014, 09:59:30 p.m. »
Interesanta caleaşca - primul Renault. Care este producătorul - IXO?
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #3 : Mai 01, 2014, 10:02:17 p.m. »
Frumos Voiturette, este cumva Norev?
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #4 : Mai 01, 2014, 10:26:41 p.m. »
E timpul sa circulam cu ceva cu adevarat luxos:

No. 2 si No. 3 - Renault Reinastella:

Reinastella este un automobil din clasa de lux fabricat intre anii 1929 si 1933 de Renault.

Originalul Reinastella a fost primul model din seria Stella produs de Renault, automobile din clasa de lux pentru proprietarii super bogati, avand intentia de a intra in competitie cu marcile contemporane, cum ar fi Hispano-Suiza, Rolls-Royce, Daimler, Packard si LaSalle. Seria Stella, sau Grand Renault, a fost marcata cu o stea nituita pe grila radiatorului, deasupra faimoasei sigle Renault.

Reinastella avea urmatoarele caracteristici: 5.3 metri lungime si 2 metri latime, cea mai mare masina produsa vreodata de Renault de la debutul sau pe piata auto. Greuatea masinii era de aproximativ 2,5 tone si a fost prima masina echipata de Renault cu un motor in 8 cilindri cu capacitatea de 7,1 litri, putand atinge o viteza maxima de 140 km/h. De asemenea a fost primul Renault cu radiatorul amplasat in fata motorului, deschizand drumul pentru pentru toate modelele ulterioare Renault.

Reinastella bicolora (albastru-negru), ca si Type A este scara 1:43, produs de Norev. Reinastella neagra este produsa de Solido si cred ca este turnata in fonta sau plumb, macheta cantareste cel putin 350-400 de grame  ;D

Sa vedem "la lucru" cele doua limuzine luxoase:































O mica prezentare comparativa intre cele doua machete:






















« Ultima Modificare: Iulie 02, 2017, 10:03:55 p.m. de BMD77 »
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #5 : Mai 01, 2014, 10:53:17 p.m. »
O mica utilitara:

No. 4 - Renault Juvaquatre sau Dauphinoise:

Juvaquatre este o masina mica de familie, clasa compacta, produsa de Renault intre anii 1937 si 1960, desi productia s-a oprit sau a fost incetinita pana la stadiul de produs manufacturat si nu produs pe banda rulanta in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial. Juvaquatre a fost produs ca sedan pana anul 1948, moment in care fabrica si-a canalizat intreaga atentie asupra noului Renault 4CV. In cea de-a doua jumatate a anului 1952 fabrica a reinceput procutia de sedane pentru o perioada de aproximativ 5 luni.

In 1950 a fost lansat un model break, modelele urmatoare de break (incepand cu anul 1956) au fost cunoscute sub numele de Renault Dauphinoise. Sedanul a fost complet eclipsat si retras rapid din productie dupa aparitia in 1946 a Renault 4CV (care a fost masina cu cele mai mari vanzari in Franta de dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial). Totusi nu a fost produsa nici o varianta de break pentru masinile cu motorul in spate (4CV sau Dauphine), in aceste conditii Juvaquatre "Dauphinoise" break ramanand in productie pana la inlocuirea sa cu Renault 4 in 1960.

Macheta este scara 1:43 si este produsa de Norev:
















« Ultima Modificare: Iulie 02, 2017, 10:48:50 p.m. de BMD77 »
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #6 : Mai 01, 2014, 11:00:56 p.m. »
frumoase foc! Bine ai venit pe forum! Abia astept sa ne prezinti toate modelel pe care le detii. Imi place felul in care prezinti masinile :D

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #7 : Mai 01, 2014, 11:06:46 p.m. »
Foarte interesante prezentari, recunosc ca nici nu stiam de Renault Reinastella.

Imi plac pozele si faptul ca te stradui sa faci prezentari de text interesante, garnisite cu multe poze. Felicitari!

La Reinastella Solido, nu imi dau seama exact de ce acoperisul si capota motor par nefinisate. Au vrut sa imite un anume material pe care l-a avut masina mare? Sau e pur si simplu lipsa de finete, marca Solido?... ::)
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #8 : Mai 01, 2014, 11:07:22 p.m. »
Multumesc frumos pentru aprecieri.  :-[
Din pacate deabia acum am avut putin timp si am inceput sa fac poze si sa clasez informatiile despre machete, deci va dura destul de mult pana cand voi reusi sa postez chiar toata colectia (deh lipsa de timp pentru hobby-uri e garantata  ;) ).
Sper sa mai pot "procesa" o parte din machete in zilele libere urmatoare  :)
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete 1:43 - BMD77
« Răspuns #9 : Mai 01, 2014, 11:15:34 p.m. »
Cred ca e finetea Solido in cauza. Materialul pare a fi fonta dupa greutate. Cred ca au avut o matrita "rugoasa" la acoperis :)). Restul machetei are suprafete bine finisate, cu exceptia zonelor de imbinare, care prezinta un fel de bavuri acoperite (netezite) la vospsire. Cred ca acoperisul modelului real ar putea fi rabatabil (din alt material, ceva panza cauciucat probabil), dar nu le-a iesit prea bine materialul  ;D. Se vede in pozele cu Reinastella de la Norev ca ar putea exista un soft roof top pe masina.
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.