Autor Subiect: Modificare Dacia 1310  (Citit de 2681 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Modificare Dacia 1310
« : Octombrie 18, 2013, 06:30:17 p.m. »
Am vazut ca am creat ceva interes cu modificarea daciei din colectia "Masini de legenda" si am hotarat sa deschid un topic nou si pentru aceasta.

De unde a venit ideea? De la masina reala, o dacie 1310 export canada din 1986, casticada de bunica mea la CEC, pe acele vremuri asa se puteau castiga masini. Fiind anul in care m-am nascut eu masina a fost un cadou pentru mine.
Este masina condusa de tatal meu multi ani. A fost buna si nu ne-a lasat la greu. Este masina pe care eu am invatat sa conduc si la care am mesterit cel mai mult.

Aceasta este si masinuta cu pricina  :)



Mici bibileli pe la motor. Furtunul de benzina catre pompa era imbatranit si crapat.



Si de la masina reala s-a ajuns la macheta masinii:




Sper sa apuc sa fac niste pose cu cele doua scara 1:43 si scara 1:1 una langa alta.
Batrana dacie desi de multi considerata o rabla inca o mai duce, acum sta linistita la adapost. Desi si tatal meu si eu avem alte masini nu ne-am putut despartii de dacie  ;)

In continuare voi prezenta si etapele+pataniile modificarii acestei machete.



Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Modificare Dacia 1310
« Răspuns #1 : Octombrie 18, 2013, 06:54:31 p.m. »
Aha, am ghicit bine pe celalalt topic ca e Dacie de Canada. ;) Felicitari pentu cadou, sper ca intr-o buna zi sa reusesti sa o pui la punct. Sa nu o vinzi niciodata!

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15058
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Modificare Dacia 1310
« Răspuns #2 : Octombrie 18, 2013, 07:06:44 p.m. »
Cu ceva bani, pasiune si talent, se poate aduce la vremea ei din "tinerete". Ma refer la cea la scara reala.

Offline micul alex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 101
  • Daca poti citi asta inseamna ca esti prea aproape
Re: Modificare Dacia 1310
« Răspuns #3 : Ianuarie 10, 2014, 04:03:42 p.m. »
Mi-se pare mie sau dacia reala este modelul rar cu rezervorul de benzina sub bancheta din spate?
Dacia reala de ce are antena radio pe grilajul de captare a aerului?
Nu se putea monta pe plafon?Sau n-ati vrut sa compromiteti etanseitatea habitaclului?
Am vazut la remat o dacie din '87 cred,ca noua la tabla.Venise un om sa-i ia pasajul pentru roata de rezerva din portbagaj,si s-a chinuit ceva omul sa decupeze pasajul.
Pasionat de masini clasice in special europene.
NU ALERGA MAI REPEDE DECAT POATE INGERUL TAU SA ZBOARE.
Pasionat de masini clasice,in special dacii stoch si tunarite  .

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Modificare Dacia 1310
« Răspuns #4 : Ianuarie 10, 2014, 05:15:24 p.m. »
Ai dreptate, este modelul cu rezervorul pe lateralm, in spatele banchetei din spate. Este chiar o datie reuzata la export pentru Canada. Motivul...undeva pe bord o urma de vopsea alba....asa ca refuzata.
Fara de alte dacii are ramforsari in usi si fonoizolata mai bine pe sub caroserie si in usi. Si cam toate panourile cu informatii scrise in franceza.
Grila de aerisire originala este metalica, nu cea din poze.
A fost schimbata din cauza capotei. Masina a fost lovita si schimbata capota si gria de aerisire. Desi indoite avem si piesele vechi, cele originale.
Antena...acolo a fost mai simplu sa o montam. Nu am inceput sa gaurim plafonul masinii.
Si e adevarat ca tabla se prezinta foarte bine pentru o masina din '86.

Offline micul alex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 101
  • Daca poti citi asta inseamna ca esti prea aproape
Re: Modificare Dacia 1310
« Răspuns #5 : Ianuarie 11, 2014, 01:29:59 a.m. »
Cele cu astfel de rezervor au fost facute pentru canada?
Am vazut si 2-3 dacii 1300 cu acelasi rezervor.
Pasionat de masini clasice in special europene.
NU ALERGA MAI REPEDE DECAT POATE INGERUL TAU SA ZBOARE.
Pasionat de masini clasice,in special dacii stoch si tunarite  .