Autor Subiect: ARO Politia militara  (Citit de 11532 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #10 : August 16, 2013, 10:33:56 p.m. »
Felicitari , daca facem abstractie de parbriz chiar ti-a iesit bine cu o mica observatie. Salvarile astea tv erau pe sasiu de IMS si deci erau mai inalte , poate reusesti cumva sa ridici caroseria de pe sasiu  ca sa semene cu originala mai tare.
« Ultima Modificare: August 16, 2013, 10:37:32 p.m. de Schumy »

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14963
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #11 : August 16, 2013, 10:34:38 p.m. »
Un led alb, potrivit ca si marime, vopsit cu marker albastru si sters usor cu un servetel, astfel incat sa ramana ceva tonalitati de albastru pe led.

Sau... led albastru de la magazine cu profil "electrice-tehnico sanitare".

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1074
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #12 : August 16, 2013, 10:36:39 p.m. »
Felicitari , daca facem abstractie de parbriz chiar ti-a iesit bine cu o mica observatie. Salvarile astea tv erau pe sasiu de IMS si deci erau mai inalte , poate reusesti cumva sa caroseria de pe sasiu  ca sa semene cu originala mai tare.
Dap acum vad si eu asta. O sa incerc sa-i fac niste distantiere la caroserie. Multam de observatie  :) Ori cum mai umblu la ea sa-i fac si steagul si decalul de pe fata.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #13 : August 16, 2013, 10:39:56 p.m. »
Oricum ai vectorizat bine in corel decalurile si macheta a iesit bine. Pe viitor cand mai ai probleme cu geamuri zgariate incearca sa le iei la smirghel fin cu apa si apoi sa le lustruiesti cu polish pentru plastic. Inca o data felicitari pentru reusita  ;)  si poate pui si aici tot atatea poze ca si pe miniauto ca sa ne delectam cu macheta in totalitate daca nu te superi.  :)
« Ultima Modificare: August 16, 2013, 10:42:40 p.m. de Schumy »

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1074
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #14 : August 16, 2013, 10:58:43 p.m. »
Oricum ai vectorizat bine in corel decalurile si macheta a iesit bine. Pe viitor cand mai ai probleme cu geamuri zgariate incearca sa le iei la smirghel fin cu apa si apoi sa le lustruiesti cu polish pentru plastic. Inca o data felicitari pentru reusita  ;)  si poate pui si aici tot atatea poze ca si pe miniauto ca sa ne delectam cu macheta in totalitate daca nu te superi.  :)

 :) :) :D
Pozele de pe celalalt forum sunt mai vechi. In seara asta am facut doar o poza. Apoi imi e greu sa pun poze aici. Pana intri pe serverul de cloud , pana incarci pana scrii link ... e nevoie de timp. Totusi cand va fi gata. Promit sa pun poze din toate unghiurile.
Buna ideea cu polish si apa . O sa incerc.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #15 : August 16, 2013, 11:04:10 p.m. »
Intai smirghel fin cu apa si la final polish pentru plastic special  cu carpa de bumbac fara apa. Cu pozele e o idee mai greu la inceput, insa cand o sa prinzi gustul sa postezi prin site-uri d-astea gen photobucket  o sa vezi ca este mult mai bine, plus ca aici nu exista "membrii cotizanti". ;)
« Ultima Modificare: August 16, 2013, 11:13:50 p.m. de Schumy »

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1074
  • Colectionar de LOGAN 1/43
ARO AG-9
« Răspuns #16 : August 17, 2013, 02:51:46 p.m. »
Salut
Ca tot m-a dojenit Schumy ... hai sa mai prezint un proiect in lucru dar care e la inceputuri. Un amic m-a rugat sa-i fac o replica la asta: ARO 241 construit pt pentru M.Ap.N dotat cu AG-9


Azi mi-a venit piesa de artilerie. Asta a fost cel mai greu. Sa vad unde o dau la bronat ca parca nu asi vrea sa o vopsesc.


Am decupat si vopsit caroseria , am facut rost de scaune si acum ma gandesc la trepiedul pentru piesa de artilerie


Ma gandesc si la bull bar ... da e complicat. Om vedea.

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #17 : August 17, 2013, 03:32:40 p.m. »
Ești pe drumul cel bun, spor la muncă. Așteptăm să vedem rezultatul final.

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14963
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #18 : August 17, 2013, 03:51:34 p.m. »
Succes-uri... ;D

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: ARO Politia militara
« Răspuns #19 : August 17, 2013, 04:52:05 p.m. »
Imi place ca te bagi sa modifici machete si probabil iti si place sa faci si sa ai in colectie ceva ce nu mai are nimeni ,bravo. La modelul asta vezi ca spatele este taiat , parbrizul este din 2 bucati si spatele este mai ridicat + bullbar in fata.In locul tau i-as da negru pe teava aia .