Autor Subiect: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"  (Citit de 3061 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
        …  si dupa ce am implinit varsta de 7 ani, parintii au hotarat sa ma readuca in oras. Primisera un apartament iar acum erau mult mai linistiti si se puteau ocupa de cresterea mea ... Imi  e dor si azi de anii petrecuti in casa bunicilor, in gradinita prescolara de la tara, dar mai ales de dealurile pe care ma plimbam in voie… Revenirea in oras a insemnat pentru mine un nou inceput… Un nou mediu, noi oameni, dar mai ales noi prieteni. Dadeam la schimb linistea de la tara pe agitatia din oras… Renuntam la plimbarile pe dealuri in favoarea zilelor petrecute in fata blocului sau pe terenul din curtea scolii … Era perioada cand guma Turbo facea “nebunii” in randul copiilor... Erau toti innebuniti sa adune seriile … Ne adunam in fata blocului, schimbam dubluri, si ne prezentam noile achizitii …
       Constienti de succesul gumelor turcesti, au scos si romanii un model de guma cu surprize… Mult timp am crezut ca la noi, inainte de revolutie nu s-a fabricat guma de mestecat, ca au existat numai gume aduse de prin tarile arabe... Abia acum cativa ani am realizat ca ma inselasem amarnic, ca romanii au avut si ei guma lor de mestecat, guma facuta in Cluj la “Spicul Cluj” si la “Feleacul Cluj-Napoca” …  Guma facuta de romani nu era deloc stralucita fiind sfaramicioasa si avand un gust groaznic… In schimb, cartonasele cu masini erau fenomenale… Erau scrise in limba romana… Eram prin clasa intai sau poate a doua, eram tare fericit ca pot sa citesc si sa inteleg ce scria pe ele …
        Nu am foarte multe amintiri legate de aceasta serie, avand un gust rau nu erau multi cei care colectionau aceste cartonase… Tind sa cred ca era mai ieftina ca Turbo, fiind astfel mult mai accesibila pentru mine… Sper sa nu ma insel, dar parca cartonasele si o lama de guma erau invelite intr-un soi de plic. Cam asa imi aduc aminte ca se comercializa aceasta guma. Regret acum ca nu mai am nici un ambalaj, dar sper ca la un moment dat sa gasesc unul la un alt colectionar. Nici numele gumei nu mi-l amintesc… Unii mi-au zis ca se numeste “Perfect”, altii “Feleacul” , dar nu stiu care e adevarul … Pana prin 2010 am avut seria incompleta, si numai intamplarea a facut sa gasesc restul de cartonase la un tip din Alba Iulia. Am luat de la el tot ce a avut de dat, o serie completa si multe multe dubluri. Nu a vrut sa renunte la ele decat daca le luam pe toate. Si asa m-am vazut nevoit sa le iau pe toate, sa stau cateva zile sa le aranjez frumos. Avand de aranjat peste 300 de astfel de cartonase, am sesizat ca intre ele erau unele ce erau tiparite diferit pe verso desi aveau aceleasi imagini si caracteristici pe fata. Le-am separat si le-am pus deoparte crezand ca “o fi vreo greseala de tipar”, insa acum tind sa cred ca aceste cartonase au fost scoase de ambele fabrici, insa fiecare punandu-si amprenta in mod deosebit pe spatele lor.  Mai multe date despre aceasta serie nu am, mai stiu doar ca exista o alta serie completa la un alt colectionar roman si inca una la un colectionar american :p  …
       Cam asta am avut de spus, in continuare las imaginile sa vorbeasca. Pot spune ca, prezenta lor pe acest forum este una in exclusivitate (am vrut sa le “cataloghez” pe site-ul rusilor dedicat pasiunii noastre dar n-am reusit inca – e destul de grea limba rusa si nu ma descurc cu traducerea) si vine ca urmare a recomandari unui bun prieten.

Vizionare placuta, si daca printre cititori exista cineva care sa aibe mai multe detalii despre serie, il rog sa nu se abtina si sa povesteasca amintirile sale legate de aceasta serie. Poate intr-o zi vom sti adevarata poveste a lor …
































« Ultima Modificare: Iulie 04, 2013, 10:32:26 p.m. de nick »



Offline ramonski

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 329
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #1 : Iulie 04, 2013, 10:41:16 p.m. »
:) daca nu ma insel era o guma dreptunghiulara, subtire si casanta.

LE: Sunt pretioase omule, sanatos sa fii sa aduni mai multe!
LLE: Ma bucur sa le revad :)
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2013, 11:23:21 p.m. de ramonski »
Radeti de mine ca sunt diferit, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!

nick

  • Vizitator
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #2 : Iulie 04, 2013, 10:42:41 p.m. »
Foarte frumoase! Sa le stapanesti sanatos si sa ai cat mai multe!

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #3 : Iulie 04, 2013, 11:37:41 p.m. »
Frumoasa prezentare, bravo Doru! Nu stiam ca majoritatea le-ai avut de cand erai mic.

...mai stiu doar ca exista o alta serie completa la un alt colectionar roman si inca una la un colectionar american :p  …
Un colectionar Roman-American. ;) Primul cartonas l-am primit cadou de la MadManD, #10B Camaro, asta pentru ca stia ca am masina. Tin minte cat de mult m-am bucurat cand am primit cartonasul, mersi inca o data Doru! Tot de la MadManD am cumparat seria aproape completa, daca nu ma insel imi lipseste doar una. Sunt cumva dublurile din Alba Iulia? O sa le scanez si eu pe ale mele cand am timp, dar mai intai pun o poza cu 10B si inca cateva surprize cu Camaro.


Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #4 : Iulie 05, 2013, 12:13:10 a.m. »
mi-ai amintit de schimbul cu camaro-ul...daca nu ma insel, e primul schimb al nostru, edy ... are si seria ta o povesteeee .... intradevar, o ai de la mine, initial aveai mai multe lipsuri, apoi nu mai stiu exact cum, dar am facut rost de ele, ramanad insa cu o singura lipsa.. am mai cautat o vreme, dar nu a mai aparut nicio surpriza din seria asta ... si daca seria mea e compusa in proportie de 90% din cartonasele pastrate de mine din copilarie, seria ta e un amestec de cartonase adunate de mine, adunate de tipul din alba iulia, cred ca am mai luat si de la iulian unele si daca nu ma insel, am luat cateva cartonase si de la un tip de pe okazii de la care a trebuit sa mai cumpar niste machete vechi si stricate ca sa fac de un pachet ... apropo de machetele de la tipul ala, am un ferrarri gto pe care "l-am restaurat" ... nu e gata inca, mai am de trasat niste dungi si sa-i refac geamurile, dar la finalul "proiectului" vin cu poze pe forum ...
TzucuNY , daca nu e cu suparare, cred ca ar fi mai bine sa schimbi numele din "Surprize Turbo" in "Surprize Turbo si altele" sau ceva de genul...  am si eu 2 postari care sunt total pe langa gumele Turbo :p ...
multumesc nick si ramonski , cat timp o sa pot, o sa tot adun ...

Offline daniel234

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1421
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #5 : Februarie 09, 2014, 08:45:49 p.m. »
Ehee....Acum am vazut si eu topicul asta:(
Am si eu cateva din-astea :)

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #6 : Februarie 09, 2014, 08:56:10 p.m. »
Ehee....Acum am vazut si eu topicul asta:(
Am si eu cateva din-astea :)


Salut, nu ai cumva si ambalaje de la guma asta?

Offline daniel234

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1421
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #7 : Februarie 09, 2014, 09:00:26 p.m. »
Nope, am doar cartonase cu masini:(

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Ne putem mandri si noi cu guma noastra! - Seria "Perfect" / "Feleacul"
« Răspuns #8 : Februarie 09, 2014, 09:03:32 p.m. »
Doru ,

Ai o super colectie !
M-am bucurat enorm cand am vazut pozele cu cartonasele romanesti,
am sa le mai revad odata si inca odata.
Sunt fascinante ;)
Ce fain arata Testarossa Cabrio [B2] modificata in situlul aniilor 80'.
Sa nu mai vorbesc de celebrul Golf de raliu [6D] , superb.
Mai sunt p-acolo cateva masini care te fac sa te urci pe pereti de placere
la vederea lor.
Vai , ce frumoase sunt , ma tot reintorc la poze .

Felicitari si multumim :D