Autor Subiect: Lotul national de "Guma de mestecat" - povestea unui vis devenit realitate  (Citit de 1383 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Lotul national de "Guma de mestecat" - povestea unui vis devenit realitate,
o poveste despre pasiune, rabdare si dorinta

… si pot spune ca sunt unul dintre tinerii care s-au putut bucura de o copilarie linistita si frumoasa, petrecuta de cele mai multe ori in fata blocului batand mingea, jucand ascunselea, prinselea , baleguta , sotron, facand iarna cazemate din zapada dupa care ma ascundeam atunci cand ne bateam cu bulgari. Am facut parte din primele generatii de copii ce s-au bucurat de reusita revolutie, de importul de Coca Cola, Snickers , Mars , si multe alte produse ce se gaseau pe timpul lui Ceausescu doar pe sub mana … Dar bucuria cea mai mare imi era data de importul de guma de mestecat … Gume ca Turbo, Lazer, Bombibom, Minti , TipiTip imi umpleau falcile dolofane de fiecare cand parintii imi dadeau cate un ban de buzunar … Stangeam surprizele si faceam schimb de dubluri cu baietii din celelalte blocuri din cartier, si cand nu gaseam nicidecum cate un numar sa imi termin seria, imi luam mai multi prieteni si mergeam in cartierele vecine … Fete care sa adune surprize erau putine, iar cele ce adunau, aveau numai serii cu papusi sau animalute … in randul lor, cea mai populara serie era cea Sindy, o serie de surprize cu minunatii de papusi …
Si anii au trecut, surprizele au ramas linistite intrun sertar, trecand cu bine peste toate incercarile mamei mele de a le arunca la gunoi … Acum trei ani , facand ceva ordine prin lucrurile copilariei mele, le-am redescoperit … Am stat o zi, le-am luat bucata cu bucata si m-am uitat la ele… Imi aduceam aminte fel si fel de povesti despre fiecare … M-am hotarat apoi sa le vand, si am inceput sa caut cumparatori… Nemultumit de preturile mici pe care le primeam, am ales sa le mai pastrez … Apoi am inceput sa dau peste alti colectionari, cei mai multi fiind mai invarsta ca mine … Am inceput sa fac schimb cu ei, sa le dau ce nu aveau , sa primesc si eu ceea ce imi lipsea … La douazeci si ceva de ani retraiam emotiile copilariei la fiecare plic primit. Si asa am inceput sa le readun.. Usor usor am gasit colectionari pe toate meleagurile Pamantului … estonieni, polonezi, unguri, argentinieni, israelieni, rusi, americani si sigur mai sunt alte natii de Pamanteni ce-mi scapa acum … Pasiunea pentru gumele de mestecat, pentru surprizele lor, era pretutindeni …
La un moment dat, mai acum vreo doi ani, am descoprit la rusi un site dedicat acestei pasiuni … Un site (http://wrappers.ru/) unde fiecare serie era asezata frumos, fiecare surpriza era scanata si adaugata in lumea fascinanta a internetului … Acolo, in miile de serii, statea una denumita “Guma de mestecat”… Am dat click , si am gasit singuratica, poza unei gume facute de romani … Eram atat de incantat de ceea ce vedeam… Mi-am zis ca, de voi avea vreodata ocazia sa am asa ceva, voi face tot posibilul sa am si eu una … Apoi au inceput cercetarile legate de acea guma... Dar nimic… Era de negasit … Acel unic ambalaj al unui rus era singurul … Mi-am luat gandul de la ambalajul de guma, dar nu mi-am pierdut speranta … Simteam ca intro zi voi avea si eu unul … Din cand in cand ma uitam pe site sa vad daca a mai aparut ceva in serie, dar nimic.. Si asa au trecut anii… Luna trecuta insa, de nicaieri a aparut la vanzare un ambalaj asemanator cu cel in cauza … Era in posesia unui tip din Texas USA, il primise in 2001 la un schimb cu un tip din Rusia … M-am uitat mai atent si mi-am dat seama ca e ambalajul de pe site … Deci, singurul exemplar in viata reaparuse si era de vanzare … Am inceput sa licitez pentru el, dar dupa o lupta crancena cu un rus stabilit in New York, leii mei romanesti au pierdut in favoarea dolarilor sai … Pretul era prea mare pentru posibilitatile mele … Si asa, am pierdut poate singura sansa … Dupa cateva zile de suparare, am reinceput cautarile de surprize … Si numai norocul, sau forta suprema ce guverneaza buna ordine a lucrurilor, a facut sa dau peste acest lot pus la vanzare de un canadian … Era mai mult decat am visat vreodata, mai mult decat mi-am putut imagina sau dorii … In cele cinci bucati se afla si fratele ratacit al acelui ambalaj … Din clipa in care am vazut lotul, am stiu ca va fi al meu, ca va trebui sa fac orice imi va sta in putinta sa il am … Am inceput sa licitez, si pana in ultimele ore eram singurul interesat … Dar a reaparut acel ruso-new yorkez si a inceput batalia … Eram in Arad, stateam langa fratele meu spitalizat … Urmaream impreuna evolutia bataliei pe batranul meu Sony Ericsson K800i …Ne transformaseram in doi copii ce asteptau cu sufletul la gura desfacerea unei gume de mestecat … “ ia sa vad, ia sa vad, ce ti-a picat? “… Si intrun final, AM CASTIGAT! … Lotul de gume romanesti era al meu… Ambalajele se reintorceau acasa, in Romania lor natala …
Azi am intrat in posesia lor, am stat o ora sa le privesc, sa le admir, sa le simt … O bucurie de nedescris … Cum au ajuns ele in Canada, nu stiu…Sper sa imi raspunda fostul proprietar la mesaj si sa imi zica ……Stiu insa ca, in Romania au ajuns ca urmare a unei dorinti puternice, a unei rabdari dusa la extreme, a unui vis … Si de acum incolo, nu mai pot sa visez decat ca, la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, voi reusi sa fac o expozitie cu toate surprizele si ambalaje de gume din colectia mea , dar si din colectiile celorlalti romani, si de ce nu, poate si cu Pamanteni adusi de pe alte meleaguri … Si cine a zis ca , “Cu rabdarea treci si marea” a avut mare dreptate … Cel mai important e sa avem rabdare, sa nu ne pierdem niciodata speranta si sa visam mereu …


... asa suna postarea pe pagina mea de FB ... intre timp am aflat si modul in care acestea au ajuns in Canada:

"Dear dorugujba,

Hi,
I sent your wrappers April 30, I attached copy of my receipt. Please see attached photos.

When I was young ( student) I lived in USSR and I was collecting the wrappers ( 1970-80) after that time I was leaving Russia with my parents. If you know You could not buy chewing gums in Russia that time you only could trade-in or ask somebody to bring any wrappers from abroad. And one Friend of my parent was working in Romania and Poland (as builder enginner)and bring me one or two chewing gums. It was real surprise because in that time There was not produced any chewing gum in Russia so I was really Happy! Another wrappers of this series I Traded-in with other collector.

Thank you and I think you will like these wrappers!

Best Regards,
Max"
 ...



Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Lotul national de "Guma de mestecat" - povestea unui vis devenit realitate
« Răspuns #1 : Iunie 28, 2013, 11:08:51 p.m. »
Am citit cu mare placere si mi-am adus aminte de guma asta romaneasca care atunci cand o mestecai se sfaramita si parca era fara surprize din nefericire.Ma bucur ca am avut privilegiul sa pun in gura guma romaneasca si iti multumesc ca mi-a amntit.Te felicit pentru bucata de istorie pe care ai salvat-o.

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Lotul national de "Guma de mestecat" - povestea unui vis devenit realitate
« Răspuns #2 : Iunie 28, 2013, 11:19:01 p.m. »
multumesc frumos, pentru apreciere..nu mi-a fost deloc usor , financiar vorbind, dar ce mai conteaza... banii, vin si se duc ..sunt fericit insa ca, poate acestea sunt ultimele exemplare in viata ... intentionez sa mai vin cu o colectie de surprize romanesti pe acest forum dar asta numai dupa ce ma obisnuiesc cu  modul de desfasurare (acesta e primul forum unde m-am inscris - si asta pentru ca mi l-a recomandat Edy) ...

nick

  • Vizitator
Re: Lotul national de "Guma de mestecat" - povestea unui vis devenit realitate
« Răspuns #3 : Iunie 28, 2013, 11:27:02 p.m. »
O poveste superba!
In special povestea ta si a rusului canadian face toti banii, asta pe langa ambalajele respective!
Iata poate ce nu au inteles unii de prin alte parti la adresa altor colectii sau unei anumite axari pe colectionarea "nelimitata" a zeci de variante ale aceluiasi lucru...
Acelasi lucru pot spune si eu ca l-am simtit cand am avut in mana primul Panhard 35 CV, dupa multi ani de cand nu mai eram copil...

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Lotul national de "Guma de mestecat" - povestea unui vis devenit realitate
« Răspuns #4 : Iunie 29, 2013, 01:12:38 a.m. »
Doru, ma bucur mult ca ai venit pe forum. Am citit din nou povestea cu mare placere. :)
Astept sa vad poze si cu restul surprizelor din colectie, ai ce sa ne artati. 8)