Autor Subiect: Vintage vans & trucks- NoMad  (Citit de 8551 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

nick

  • Vizitator
Re: Vintage vans & trucks- NoMad
« Răspuns #40 : Februarie 02, 2014, 10:01:25 p.m. »
Scrie pe partea de jos a cutiei Corgi Classics ... etc., Made in China. Şi eu aştept, dar să am ceva timp la dispoziţie şi chef pt. poze.
Eu il intrebam pe REME care-s diferentele intre cea MiC si cea MiE. Sunt tare curios.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Vintage vans & trucks- NoMad
« Răspuns #41 : Februarie 03, 2014, 11:00:45 a.m. »
Scrie pe partea de jos a cutiei Corgi Classics ... etc., Made in China. Şi eu aştept, dar să am ceva timp la dispoziţie şi chef pt. poze.
vorbeam e al meu ca se vede ca e made in China. Stii dupa ce se observa calitatea imbinarilor, materiale lucioase (cromate) acolo unde nu e cazul, roti slab detaliate.

nick

  • Vizitator
Re: Vintage vans & trucks- NoMad
« Răspuns #42 : Februarie 03, 2014, 03:38:19 p.m. »
Scrie pe partea de jos a cutiei Corgi Classics ... etc., Made in China. Şi eu aştept, dar să am ceva timp la dispoziţie şi chef pt. poze.
vorbeam e al meu ca se vede ca e made in China. Stii dupa ce se observa calitatea imbinarilor, materiale lucioase (cromate) acolo unde nu e cazul, roti slab detaliate.

Nu stiu daca e cazul la cele facute in China de catre Lledo/ Dinky/ MOY/ Corgi/ chiar Solido, etc.

In cazul detaliilor, matritele sunt cele din Anglia/ Franta, etc, transportate in China. Deci detaliile sunt identice, fiind aceleasi matrite.

In cazul pieselor cromate se mai pot observa probabil ceva diferente de materiale folosite, in sensul ca anumite piese metalice produse in Anglia/ Franta, etc, au devenit piese de plastic cromat in China.

In cazul imbinarilor (nituri) e posibil sa se vada diferente, intr-adevar. Adica e posibil ca la cele MiC sa apara alta forma pt capul nitului.

In cazul asezarii pieselor una fata de cealalta - aici mai sunt probleme, asemanatoare machetelor DeA. Insa acest tip de probleme apar si la cele MiE/ MiF, etc, insa mai rar.

Referitor la cantitatea de detalii - aici putem compara de exemplu un Welly/ Bburago 1:32 facut in China, cu un Corgi Made in England al aceleiasi masini. Castiga detasat modelul facut in China, fiind de data mai recenta, dupa ce s-au mai descoperit noi tehnologii pentru detalierea machetelor.

Referitor la acuratetea detaliilor, aici un Corgi Made in England poate surclasa un Welly/BBurago Made in China, intr-adevar.

Deci sunt multe variabile de luat in calcul.

Insa, in cazul unui Lledo spre exemplu, ca sa fim la subiect, eu nu am observat diferente de detalii intre China si England.