Autor Subiect: Estetyka, Espewe, Novoexport  (Citit de 8283 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Estetyka, Espewe, Novoexport
« Răspuns #30 : Septembrie 12, 2013, 10:12:25 p.m. »
Abia acum am vazut si eu. Este, cum sa zic, un comic de situatie... Omul atata cere, bravo lui, sa vedem cine îi satisface cerintele  :P
« Ultima Modificare: Septembrie 13, 2013, 12:29:48 p.m. de NoMad »
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Estetyka, Espewe, Novoexport
« Răspuns #31 : Septembrie 13, 2013, 10:57:48 a.m. »
am fost in targ sapt trecuta, m-am dus glont la cel care avea simca-ul de vazare, dar din pacate nu o mai avea.

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Estetyka, Espewe, Novoexport
« Răspuns #32 : Ianuarie 03, 2014, 10:55:28 p.m. »
Maserati Mistral Coupe 1964, model din plastic la scara 1:43. Realizat de Fabrica de jucării “Progres” din Moscova, anii ’80. În acea perioadă, o serie de producători din fosta URSS realizau din plastic sau metal modele la scară ale unor automobile occidentale. Modelele erau inspirate de suratele lor vestice Dinky, Polistil/ Politoys, Mebetoys-Mattel etc. la 1:43. În România, cele mai cunoscute erau fabricate de “Siharuli” (“Bucuria”) Tbilissi. Colecţia respectivă era accesibilă în “comerţul de stat” de la noi, fiind modele aduse prin intermediul “Novoexport” Moscova. Însă au existat şi alţi producători, care au pus bazele marii pieţe diecast în ţările “former Soviet Union” de azi, precum “Progres” Moscova, “Krugozor” Moscova, “Vatutin” Kiev – Ucraina, “Mir” Minsk – Bielorusia, Donetsk Toy Factory -Ucraina, “Teplopribor” Celiabinsk – Rusia, ZTMK Zaporoje – Ucraina, “Sputnik” St. Petersburg/Leningrad – Rusia, “Electron” Zeleznye Vody – Ucraina şi, bineînţeles, “Radon” – Saratov, Rusia, acesta din urmă bazat mai mult pe modele sovietice, dar şi ruseşti dinainte de primul Război Mondial, cum ar fi Russo-Balt, apreciate de colecţionarii din ziua de azi. 

















o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Estetyka, Espewe, Novoexport
« Răspuns #33 : Ianuarie 04, 2014, 11:18:06 a.m. »
nu sunt machete 1/43 acum care sa deschida atatea, poate decat cele premium, si asta e din plastic si facuta in 1980...Ce tare e!!!

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Estetyka, Espewe, Novoexport
« Răspuns #34 : Ianuarie 04, 2014, 11:38:50 a.m. »
@Reme_WRX Astăzi poate fi considerată un capitol (mic) de istorie. Mă bucur că nu e doar o "dabla" de-a mea, am văzut aici câţiva colecţionari care au multe jucării vechi, unele rare - rarissime!
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

nick

  • Vizitator
Re: Estetyka, Espewe, Novoexport
« Răspuns #35 : Mai 01, 2014, 02:30:57 p.m. »
Sunt foarte frumoase astea rusesti! Le am si eu in colectia mea si pot sa spun ca de fiecare data cand ma uit la ele imi amintesc de copilaria frumoasa pe care am avut-o!