Autor Subiect: Ferrari collezione  (Citit de 3720 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andor88

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 92
  • Be a Voice not an Echo
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #10 : Ianuarie 14, 2018, 05:47:27 p.m. »
Vezi că astea sunt valoroase atât timp cât le ții în cutie, sigilate. Dacă le desfaci nu mai fac o ceapă degerată. Asta e problema cu cele la 1/64.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #11 : Ianuarie 14, 2018, 06:06:33 p.m. »
Vezi că astea sunt valoroase atât timp cât le ții în cutie, sigilate. Dacă le desfaci nu mai fac o ceapă degerată. Asta e problema cu cele la 1/64.

Am auzit si eu chestia asta, dar iti dai seama ca nu le-as putea tine inchise pt ca asta ar insemna sa nu ma bucur deloc de ele. Chiar nu-i inteleg pe cei care au colectii mari si le tin pe toate in tipla, neatingandu-le si fara sa le simta macar o data, sa se joace cu ele etc... Nici macar nu le vezi bine prin plasticul ala,mai ales dupa multi ani prinde o culoare asa galbuie....Doar de dragul "valorii colectiei" ?
 E ca si cum ai fi casatorit cu Miss Univers, dar nu ai putea sa o atingi niciodata, ce farmec ar avea?  ;D

Eu nu o sa le deschid decat dupa ce o sa am o vitrina construita frumos,dar atunci le voi deschide pe absolut toate chiar si daca nu ar mai valora  nimic dupa asta nu ma intereseaza, oricum nu le colectionez ca sa le vand mai tarziu, ci pentru ca imi place sa ma uit la ele  ;)

Offline 1Q

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 192
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #12 : Ianuarie 14, 2018, 06:22:15 p.m. »
Pai si atunci ce rost mai are sa vanezi raritati si sa dai bani buni pe ele? Nu le poti lua gata desfacute? Si mai ieftin?

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #13 : Ianuarie 14, 2018, 06:37:31 p.m. »
... E ca si cum ai fi casatorit cu Miss Univers, dar nu ai putea sa o atingi niciodata, ce farmec ar avea?  ;D
Buna comparatia! ;D

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #14 : Ianuarie 14, 2018, 08:19:25 p.m. »
Pai si atunci ce rost mai are sa vanezi raritati si sa dai bani buni pe ele? Nu le poti lua gata desfacute? Si mai ieftin?

Nu le caut neaparat in tipla, am luat destule si desfacute, dar tin sa fie intr-o stare cat mai buna spre perfecta ...

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #15 : Ianuarie 15, 2018, 04:12:35 p.m. »
Am fost sa ridic 2 colete care mi-au ajuns si am avut surpriza sa mi se ceara copie a comenzii si extras de cont. Aveti vreo idee cum as putea sa evit macar plata taxelor vamale,daca nu a tva-ului?
Habar n-am avut de asa ceva cand le-am comandat de pe ebay,daca stiam cautam cu grija din tari UE...

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #16 : Ianuarie 15, 2018, 04:57:46 p.m. »
Am fost sa ridic 2 colete care mi-au ajuns si am avut surpriza sa mi se ceara copie a comenzii si extras de cont. Aveti vreo idee cum as putea sa evit macar plata taxelor vamale,daca nu a tva-ului?
Habar n-am avut de asa ceva cand le-am comandat de pe ebay,daca stiam cautam cu grija din tari UE...
Nu prea ai cum :( Daca vrei sa intri in posesia lor. Vorbeste cu un declarant vamal. Au venit prin posta sau curier?

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #17 : Ianuarie 15, 2018, 05:22:52 p.m. »
Am fost sa ridic 2 colete care mi-au ajuns si am avut surpriza sa mi se ceara copie a comenzii si extras de cont. Aveti vreo idee cum as putea sa evit macar plata taxelor vamale,daca nu a tva-ului?
Habar n-am avut de asa ceva cand le-am comandat de pe ebay,daca stiam cautam cu grija din tari UE...
Nu prea ai cum :( Daca vrei sa intri in posesia lor. Vorbeste cu un declarant vamal. Au venit prin posta sau curier?

Prin posta. Acum am vorbit cu baietii care mi-au trimis (unul e din Rusia,iar celalalt din USA), ambii au scris ca e cadou si au declarat ca valoare unul 71$ , iar altul 20$...  Am numele si adresele lor, daca spun ca e cadou de la prieteni ar mai trebui sa platesc ceva?
« Ultima Modificare: Ianuarie 15, 2018, 05:24:31 p.m. de dingo10 »

Offline 212SMA

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #18 : Ianuarie 16, 2018, 08:21:38 a.m. »
nu prea mai merge asta cu cadou. Toti procedeaza asa si au invatat si cei de la posta. Depinde mult de cine dai acolo si daca ai noroc. Am inteles ca au mai fost pers carora le-au desfacut coletele ca sa verifice daca aia era valoarea produsului

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #19 : Ianuarie 16, 2018, 04:02:05 p.m. »
nu prea mai merge asta cu cadou. Toti procedeaza asa si au invatat si cei de la posta. Depinde mult de cine dai acolo si daca ai noroc. Am inteles ca au mai fost pers carora le-au desfacut coletele ca sa verifice daca aia era valoarea produsului

Am reusit sa le iau azi,am dat peste o vamesita draguta....Ieri era unu mai suparat  :D
Pai e normal sa le desfaca , dar cum isi pot da ei seama de valoarea unor masinute de metal in jur de 10cm , care mai sunt si second hand...
Ei stau sa ia vama pe iphon-uri,laptop-uri etc