Autor Subiect: Ferrari collezione  (Citit de 3722 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Ferrari collezione
« : Ianuarie 11, 2018, 06:44:36 p.m. »
Fiind fan Ferrari ,dar si al miniaturilor, m-am decis sa colectionez masinute de metal Ferrari de la orice producator, alegand scara 1:64 din mai multe motive, cum ar fi pretul, spatiul mai mic pe care il vor ocupa,dar mai ales ca imi pare mai interesant sa vezi detalii pe ceva mai mic...
Am inceput in decembrie 2017 cu Bburago de la noi din magazine,cele 12 masinute care inca se mai gasesc pe piata...


« Ultima Modificare: Ianuarie 12, 2018, 12:25:55 a.m. de dingo10 »



Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #1 : Ianuarie 11, 2018, 06:50:20 p.m. »

Offline andor88

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 92
  • Be a Voice not an Echo
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #2 : Ianuarie 11, 2018, 08:04:34 p.m. »
http://hotwheels.wikia.com/wiki/Ferrari

Vezi aici următorul pas pe care îl ai de făcut. Iar acum că au pierdut licența pentru Ferrari o să fie și mai interesante de vânat. Când le-ai terminat pe astea urmează Matchbox-urile din anii 90, după care mergând înapoi în timp, Corgi, Polistil, Penny, Gamma, etc. Îți recomand să faci cunoștiință cu userul șaizecișiopt de pe okazii.

Uite aici cam cea mai serioasă colecție 1/64 din Europa, pe care o știu, deținută de un austriac: http://siniweb.at/sinicars/gallery.htm Spor la căutare!
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline ado29

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 263
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #3 : Ianuarie 11, 2018, 08:13:18 p.m. »
Am 8 modele HotWheels 1/64 de vanzare,daca esti interesat.

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #4 : Ianuarie 12, 2018, 12:35:20 a.m. »
Va multumesc pentru mesajele voastre. Andor88 , site-ul ala e senzational , sunt numai masini 1/64 ?
Ado29, adauga-ma , te rog, pe facebook si acolo putem vorbi mai multe, sigur sunt interesat de orice model Ferrari pe care nu-l am.De altfel, oricine interesat in acest topic, schimburi,vanzari , ma poate adauga acolo, m-as bucura.
https://www.facebook.com/ferrari.collezione.3

In legatura cu acest nou hobby pentru mine, nu stiu cum , dar am luat-o foarte in serios, deja am investit o suma frumusica si am cumparat, deocamdata, in jur de 150 de modele diferite de Ferrari de pe ebay. Preturile sunt acceptabile,dar te omoara shippingul... Nu mi-a sosit inca niciunul, dar cred ca in curand voi primi ceva si le voi posta, bineinteles , aici.

In alta ordine de idei voi face comanda pentru o vitrina foarte mare pe care o voi pune in living in locul vechii biblioteci. Daca aveti idei unde sa fac comanda sa fie cat mai ok,puteti scrie. Apropo, eu sunt din Arad. Astept cu interes comentariile voastre !
« Ultima Modificare: Ianuarie 12, 2018, 12:37:31 a.m. de dingo10 »

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #5 : Ianuarie 12, 2018, 01:28:58 a.m. »
Din pacate la noi in magazine oferta pentru hobby-ul nostru este extrem de slaba. M-am uitat la un clip pe youtube si ia uitati-va si voi ce au aia in Singapore   :o
https://www.youtube.com/watch?v=rVckvVGEmsY
Ferrari,ce caut eu, in afara de colectia de la Bburago am mai gasit 1 (unul) singur si am cautat cred ca toate hypermarketurile posibile ! Voi stiti unde as mai putea gasi?  Ferrariul California din imagini este de la Maisto, se aseamana foarte mult cu cel facut de Bburago,dar imi pare un pic mai bun din punct de vedere calitativ.

« Ultima Modificare: Ianuarie 12, 2018, 01:31:37 a.m. de dingo10 »

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #6 : Ianuarie 13, 2018, 12:20:48 a.m. »
Tot asteptand multele si mult doritele modele Ferrari 1/64 comandate de pe ebay, nu pot rezista tentatiei de a cumpara toata colectia Eaglemoss Romania aparuta in 2013 , cele 17 reviste impreuna cu machetele sigilate, nedesfacute (inclusiv revistele! ) . Mi s-a parut un pret f bun 400 de lei cu transport cu tot si astfel sunt obligat sa merg si pe varianta 1/43 , dar separat si ca varianta secundara (oricum voi lua maximum un model de masinuta indiferent de brand, eventual mai multe daca difera culoarea)   ::)




Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #7 : Ianuarie 13, 2018, 12:29:15 a.m. »
Am si deschis primul Ferrari 458 Italia 1/43 , fiind o noutate pentru mine (pana nu voi construi o vitrina serioasa voi deschide f putine modele si asta doar de curiozitate) si l-am pozat langa vechiul Italia 1/64.... Nu stiu ce sa zic, fiecare macheta e f frumoasa, au avantajele si dezavantajele lor, mie imi place mai mult cea micuta, tocmai pt miniatura sa si nu in ultimul rand pt avantajul practic de a ocupa loc mai putin,dar si cea de 1/43 e rezonabil de mica si , bineinteles, nu poti ignora detaliile in plus avute care te fac sa te simti asa de bine privind-o ...


« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2018, 12:31:11 a.m. de dingo10 »

Offline andor88

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 92
  • Be a Voice not an Echo
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #8 : Ianuarie 13, 2018, 09:56:25 a.m. »
Una e jucărie, cealaltă e machetă - entry level, dar machetă, nu jucărie. Uită-te la oglinzile de pe 1/64, și la profilul ei general, ca și proporții, și o să vezi că nu respectă raporturile modelului real. Depinde de tine ce te prinde mai mult, detaliile, sau numărul de mașinuțe din colecție. În orice caz nu poți compara scara 1/43 cu scara 1/64. Deși și la 1/64 există jucării cu pretenții de machete, cu ar fi cele produse de Kyosho.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline dingo10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Ferrari collezione
« Răspuns #9 : Ianuarie 14, 2018, 04:47:55 p.m. »
Am inteles ca maine voi primi , in sfarsit, primul colet de pe ebay :)  E vorba despre aceste piese rare, abia astept...



« Ultima Modificare: Ianuarie 14, 2018, 04:53:39 p.m. de dingo10 »