Autor Subiect: Colectie raritati si unicate - Piniuli  (Citit de 16159 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #20 : Decembrie 15, 2013, 01:52:05 p.m. »
Ai cumva poze cu prototipurile deagostini masini de legenda, cele care deja s-au scos la vanzare?
Poti sa ne spui ce fel de vopsele se folosesc in fabrici si cam care sunt etapele, eventual poze din timpul asamblarii?Asta numai daca se poate, altfel o sa te intreb cu prima ocazie cand reusim sa ne vedem(ca trebuie sa ne vedem) :)
Ziceai ca n-o sa aiba interes topicul tau, ca n-ai dacii si uite cata lume ai adunat.Super tare ideea si initiativa.
« Ultima Modificare: Decembrie 15, 2013, 02:00:12 p.m. de Schumy »

Offline HAKU

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #21 : Decembrie 15, 2013, 02:39:23 p.m. »
ca o curiozitate, prin cate etape de producere - schimbari de culoare si de detalii trece un model pana ajunge la productia de serie?
foarte interesant topic-ul, astept mai multe poze.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #22 : Decembrie 15, 2013, 02:49:56 p.m. »
Pai in mod normal nu trece prin schimbari de culoare. Culoarea se decide inainte. Doar daca se razgandeste cineva cu putere de decizie sau se descopera ca are o culoare gresita. De obicei o macheta se revizuieste o data sau de doua ori pana se aproba, dar depinde de mai multi factori.

Offline bz58bcr

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 675
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #23 : Decembrie 15, 2013, 03:49:18 p.m. »
Foarte interesant topicul. Bravo Iulian.
Foarte frumos Camionul. Dar totusi,nu era o vopsea potrivita pentru machetele de serie :D
Nici culoarea pe Cielo sau Nova nu avea un succes prea mare. Ma bucur ca s-a hotarat schimbarea lor intre timp.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #24 : Decembrie 15, 2013, 03:53:33 p.m. »
Iulian, eu unul apreciez enorm faptul ca doresti sa ne luminezi intr-un domeniu extrem de interesant. Nu trebuie sa ne dai decat informatiile care crezi tu ca nu te pun in incurcatura.

Noi oricum suntem super recunoscatori si este foarte interesant de stiut ce se ascunde in spatele produsului finit - tot felul de incercari si prototipuri, clar cu un proces de fabricatie laborios, de la tatonare de piata pana la detalii pe macheta finita.

Mai arunc o intrebare: cate exemplare de Dacia 1300 crezi ca a scos DeA, asa cu aproximatie?
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #25 : Decembrie 15, 2013, 03:57:22 p.m. »
Foarte multe. Extrem de multe. Dar la cat de rare au ajuns deja, probabil ca nu destule. ;)

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #26 : Decembrie 15, 2013, 04:44:05 p.m. »
Salut,

si eu apreziez faptul ca pot vedea astfel de raritati in exclusivitate, insa stiu de asemenea cum e treaba cu lucrurile pe care nu ai voie sa le spui, arati- chiar daca stii ca ele exista.

Nu trebuie sa-ti creezi probleme...sau poate au iesit din perioada de confidentialitate :)

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #27 : Decembrie 15, 2013, 04:46:27 p.m. »
Ăsta va fi unul din topicurile mele favorite. 8)
Știu ce înseamnă să ai ceva unicat, care nu a ieșit pe piață. Am câteva surprize Turbo din fabrică, înainte să fie tăiate, ambalajul și surpriza sunt încă împreună. Colecționarii de surprize se bucură să vadă doar poze ca să știe cum erau înainte să ajungă produsul final la ei. La fel o să ne bucurăm și noi, văzând pozele tale.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #28 : Decembrie 23, 2013, 03:27:54 p.m. »
Opel Kapitan 1956 - Eaglemoss / IXO

Macheta face parte din colectia Opel Collection, distribuita de Eaglemoss, doar ca pe piata a iesit intr-o culoare crem. Varianta prezentata este vopsita negru aproape mat.








Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectie raritati si unicate - Piniuli
« Răspuns #29 : Decembrie 23, 2013, 03:49:37 p.m. »
Imi place mai mult pe crem, dar... oare daca se gaurea teava de esapament (la cea neagra), pretul machetei se ridica asa mult? :-[