Autor Subiect: Colectie MadManD  (Citit de 4681 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Colectie MadManD
« : Noiembrie 14, 2013, 12:57:38 p.m. »
        In 1984 apareau pe Pamant doua minunatii, cei de la Ferrari creau modelul Ferrari_288 GTO iar mama imi dadea nastere :p . Despre mine o sa va vorbesc intr-un alt topic, insa in continuare o sa prezint restaurarea -modesta- a unei machete “Majorette Ferrari GTO”.
      In cautarea mea de surprize de la guma de mestecat am dat peste un tip care avea niste cartonase de la seria romaneasca Perfect. Nu avea multe, si pentru a fi cat mai convenabil cu transportul, am mai cumparat de la el cateva machete… Printre acestea, si macheta cu pricina.
       Asa cum se poate vedea si in poze, arata groaznic initial, dar a fost ieftina (nu cred ca mai mult de vreo 1-2 lei) si mi-au placut  formele… La inceput nu am stiut ce voi face exact cu ea, dar odata cu timpul si cu aparitia in mintea mea a ideei de a modifica machete, am avut nevoie de un model pe care sa-l supun testelor. Asa am apelat la ea. Dupa mai multe incercari, si dupa cateva lectii invatate, am decis totusi sa o vopsesc “frumos” si sa nu o mai chinui. Si asa a aparut aceasta machete.   
       Atrag atentia ca aceasta este prima machete modificata de mine, ca sunt constient ca are lipsuri si ca nu a iesit tocmai grozav si, desi puteam sa o recolorez si sa mai lucrez la ea, am decis sa o las in starea actuala pentru a-mi reaminti mereu de la ce am plecat. Va multumesc pentru vizionare, si voi primi cu caldura, in aceeasi masura, atat aprecierile, dar mai ales criticile dumneavoastra.       
















« Ultima Modificare: Noiembrie 14, 2013, 01:24:25 p.m. de MadManD »



Offline Sven Hinka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • Membru bucurestean
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #1 : Noiembrie 14, 2013, 03:25:37 p.m. »
Man, felicitari! Mai ales pentru figura cu capota motorului facuta din capac de cola. Lasa, incet-incet vei invata cum sa refaci machetele(dpdv al vopselei si cromaticii)din ce in ce mai bine. E de laudat ca, in loc sa o arunci, ai stat si ti-ai "spart" creierii" cum sa o refaci.
Cu ce ai dat dungile galbene?

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #2 : Noiembrie 14, 2013, 03:56:40 p.m. »
Bravo Doru, i-ai dat viață la această machetă. Având în vedere că e prima ta machetă modificată, eu zic că a ieșit chiar bine. Să nu uităm că e la o scară mică, în poze se vede orice imperfecție dar în realitate arată mult mai bine.
Văd că ai decapat un Aro, înaeamnă că se lucrează la o altă modificare. ;)

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1762
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #3 : Noiembrie 14, 2013, 07:35:41 p.m. »
Dupa cum spun si ceilalti colegi, felicitari pentru ambitia si rabdarea
de a reface ceva ce altii ar fi aruncat demult la gunoi.
Sper sa-ti place atmosfera de pe forum si sper sa legam o prietenie
frumoasa, nu doar cu mine ci cu toti de aici.
Eu simt ca as acea o a doua familie aici!

Offline ramonski

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 329
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #4 : Noiembrie 15, 2013, 10:02:48 a.m. »
Felicitari Doru! Totul are un inceput. Iar in cazul tau, tu ai luat startul bine :)
Radeti de mine ca sunt diferit, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #5 : Noiembrie 16, 2013, 08:43:09 p.m. »
Man, felicitari! Mai ales pentru figura cu capota motorului facuta din capac de cola. Lasa, incet-incet vei invata cum sa refaci machetele(dpdv al vopselei si cromaticii)din ce in ce mai bine. E de laudat ca, in loc sa o arunci, ai stat si ti-ai "spart" creierii" cum sa o refaci.
Cu ce ai dat dungile galbene?
Multumesc. Ideea de a face un capota motorului dintrun dop de Nestea mi-a venit pe moment , in timp ce eram cu prietena la un suc ... asta dupa ce in prealabil am pierdut ceva vreme gandindu-ma din ce l-as putea confectiona ... acum, dupa ce am mai studiat, as putea sa-l fac in cateva clipe dintro cartela telefonica veche.. se taie mult mai bine, nu atat de greu ca acel dop... dar ramane asa... partea si mai grea a fost cand, dupa ce am decupat acele gauri, nu mi-a placut ce a iesit... m-am gandit ca as putea sa-i dau o alta forma daca ii pun o sita.. si dupa ce am stricat o sita (strecuratoare) de ceai , si am concluzionat ca nu pot sa o lipesc si sa iasa cum as fi vrut, am renuntat.. am vrut sa ii pun o bucata de plastic transparent in schimb..si in timp ce decupam la plastic m-am taiat..m-am dus sa imi pun pansament si asa mi-a venit ideea de a face acea sita din pansament... si a fost cea mai buna idee pentru ca, s-a lipit foarte bine de plastic...
Dungile le-am dat cu un marker galben.. e un marker pe baza de vopsea produs de firma Noki... e vreo 10 lei bucata dar isi face ff bine treaba.. initial imi cumparasem acea culoare galbena, dar acum am mai multe culori...  a, am folosit si banda de acoperire din comert, cea mai ieftina pe care am gasito.. si am facut cea mai proasta alegere... mai bine cumperi o banda buna decat sa trebuiasca sa refaci apoi colorarea cu o pensula mica.... la o alta macheta am pus 2 bucati de hartie una peste alta, apoi le-am decupat la dimensiune si asa le-am folosit.. am facut o treaba mai buna asa, dar pentru urmatoarele machete intentionez sa achizitionez o hartie de calitate ... a fost destul de migalos, macheta e mica, 1:56, dar a meritat fiecare minut de munca ... cu noul aspect va ramane mult timp in colectia mea si nu va ajunge la "remat" .....

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #6 : Noiembrie 16, 2013, 08:44:56 p.m. »
Felicitari Doru! Totul are un inceput. Iar in cazul tau, tu ai luat startul bine :)
Mersi frumos. intardevar , totul are un inceput ... si cel mai greu e sa te apuci, sa iei startul.. apoi totul se leaga si vine de la sine ....

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #7 : Noiembrie 16, 2013, 08:48:49 p.m. »
Bravo Doru, i-ai dat viață la această machetă. Având în vedere că e prima ta machetă modificată, eu zic că a ieșit chiar bine. Să nu uităm că e la o scară mică, în poze se vede orice imperfecție dar în realitate arată mult mai bine.
Văd că ai decapat un Aro, înaeamnă că se lucrează la o altă modificare. ;)
Mersi frumos Edy, intradevar, e destul de mica macheta..scara 1: 56 ... pozele sunt facute de aproape ... cea mai nereusita chestie e la parbriz, dar cum inca nu am invatat cum as putea sa restaurez o bucata de plastic zgariata, a trebuit sa confectionez una... oricum, tot e maibine si in varianta actuala ca se vede interiorul si nu o mare zgarietura ....

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #8 : Noiembrie 16, 2013, 08:53:11 p.m. »
Doru, tu te-ai taiat ca ai facut o capota la 1:64 dar iti Dai seama ce taieturi ies cand modifici 4,5,10 d-alea 1:43?. Nu vreau sa minimize efortul tau laudabil ,insa vroiam sa subliniez ca acest efort costa.

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Colectie MadManD
« Răspuns #9 : Noiembrie 16, 2013, 09:17:45 p.m. »
Doru, tu te-ai taiat ca ai facut o capota la 1:64 dar iti Dai seama ce taieturi ies cand modifici 4,5,10 d-alea 1:43?. Nu vreau sa minimize efortul tau laudabil ,insa vroiam sa subliniez ca acest efort costa.
Intradevar, costa... si daca nu iti iei bine niste masuri de protectie poti sa patesti chestii mult mai grave ... si am patit altele.. mi-am bagat o freza in deget in timp ce incercam sa gausesc bena aroului 242 , mi-am iritat ochii cu super glue , iar taieturile sunt la ordinea zilei ... dar trec :P ... important e sa invatam din fiecare greseala pentru a nu o mai repeta ;)