Autor Subiect: Machetele lui Cypylix  (Citit de 75374 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Machetele lui Cypylix
« : Noiembrie 10, 2013, 08:43:36 p.m. »
Buna seara.
O sa incep sa imi prezint din machete mele. Am sa pun poze si cu colectiile Ferrari si DeAgostini. La DeAgostini imi cam lipsesc machete din lipsa de fonduri, dar pe care le voi comanda pe parcurs. As vrea sa ma axez pe cele romanesti si sa incerc sa modific cateva. De la Ferrari le am pe toate si imi pare rau ca nu mai apar si alte numere. Si imi mai pare rau ca nu poti comanda o macheta anterioara. Trebuie sa le iei pe toate cu abonament. Mai vroiam cateva machete sa le vopsesc in alte culori.












Dupa colectii urmeaza doua machete scara 1/43 foarte vechi din Rusia ca si colectia de blindate. Nu stiu ce marci de automobile sunt dar imi plac, mai ales ca se deschid usile, capota si portbagajul. Ele nu mai sunt intr-o stare foarte buna, fiind usor zgariate. Poate dupa ce ma voi experimenta cu vopistul machetelor le voi da o culoare noua. Pozele nu au iesit foarte bine, fiind facute cu blitul. Nu am avut rabdare sa le fac in alta zi la lumina naturala si am fost fortat sa folosesc blitul ca sa le pot posta asta seara.

ZIL 117 - 1:43





Moskvitch 412 "GAI" - 1:43






Imi cer scuze ca am deschis alt subiect in afara de cel cu "Blindatele" dar urmatoarele machete pe care le voi prezenta nu se incadrau in acel subiect. O sa imi prezint restul machetelor pe acest subiect.

« Ultima Modificare: Decembrie 06, 2022, 09:07:59 p.m. de OLECO »



Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #1 : Noiembrie 10, 2013, 09:13:26 p.m. »
Salut, in primul rand succes cu colectia si cu noul tau topic aici.Nu stiu eu mare lucru, insa daca o sa ai nevoie de ceva sfaturi pentru reconditionari, nu ezita sa-mi trimiti un pm sau s-o faci pe un topic adecvat.Eu personal pe ultimele 2 machete nu le-as desface si n-as umbla ala ele pentru ca sunt foarte tari asa cum sunt.Asteptam colegii sa ne spuna ce fel de Moskvich este ultima si marca limuzinei negre. Bafta inca o data si astep alte machete , pozele sunt OK!!!

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #2 : Noiembrie 10, 2013, 09:21:36 p.m. »
Multumesc pentru incurajari Schumy. E bine cum zici sa nu le desfac. Limuzina am desfacut-o bucati mai demult. Se desface foarte usor si nu are deloc pise lipite doar asamblate (sasiu plastic, podea metalica, usile separat,portbagaj, capota, scaune, bord). Pentru vremea la care a fost facuta, metoda de asamblare a ei este foarte buna. In legatura cu reconditionarile intodeauna as avea nevoie de sfaturi. Am un aro 240 la care lucrez. O sa urmeze poze si detalii.

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #3 : Noiembrie 10, 2013, 09:31:05 p.m. »
Felicitari pentru colecţie! Limuzina neagră este un ZIL 114.
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline tamasp

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 651
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #4 : Noiembrie 10, 2013, 09:47:15 p.m. »
Forumoasa colectie, felicitari mai asteptam poze...  ;D  ::)

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #5 : Noiembrie 10, 2013, 10:54:39 p.m. »
Foarte , foarte tare colectia !
Sunt superbe :D

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #6 : Noiembrie 11, 2013, 08:10:36 a.m. »
Multumesc de impresii tuturor. O sa postez si restul machetelor, dar sa reusesc sa le fac poze la toate. Am spus si mai sus ca nu prea sunt multumit de calitatea pozelor cu blitul si as fi asteptat weekend ul sa fie lumina afara. Acum ca s-a micsorat ziua, seara vine prea repede. Daca mai aveti putina rabdare cateva zile..

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #7 : Noiembrie 11, 2013, 09:09:28 a.m. »
Faine sovieticele, mai ales Politia Rutiera Moskvitch 412 "GAI" , o macheta ruseasca din anii `80. Are cumva cutie galbena cu dungi rosu-verde-albastru?
Foarte veche (anii `70) si macheta limuniznei prezidentiale  ZIL 117 ;)
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2013, 09:17:45 a.m. de GOLF_GOLF »
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #8 : Noiembrie 11, 2013, 09:41:36 a.m. »
Frumoase!

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Machetele lui Cypylix
« Răspuns #9 : Noiembrie 11, 2013, 10:03:08 a.m. »
Nu am cutiile la ele. Asa le-am primit si am reusit sa le pastrez in stare destul de buna.