Autor Subiect: Am umblat la ''CUFAR ''  (Citit de 4296 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cfrtriaj

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 62
Am umblat la ''CUFAR ''
« : Octombrie 15, 2014, 10:52:03 p.m. »
Salut.ma numesc Alex.uitandu-ma la postarile colegiilor ,,schumy,,   ,,ramonski,,  si maestrului nostru ,,dacia 1310 de sub Tampa teleportata in america,, :) am zis sa ma bag si in seama pe aici.a-mi aduc aminte cum ''furam'' de la bunici(de la parinti mei nu lu-am ca primeam bataie) 10-50 lei si cum nu puteai sa cumperi mai nimic din cofetarie ..sucul la pahar pisoarca indoita...inghetata la cornet ,,apa colorata cu gheata''...ma duceam la tiganca de la coltul blocului care avea o adevarata ,,taraba la sacosa'':bt,kent,marlboro,guma si specialitatea lor ,,bomboane agricole'' cu sare sau fara.asa ca m-am apucat de cotrobait prin dulapuri..sortat...numarat...chiar racait cu unghia pe spatele unor surprize minti care se lipeau sa mai simt gustul gumei de altadata in microscopicele resturi de guma depe ele.aventura a inceput intro seara aproape de revelion(nu mai tin minte anul) cand tata ne-a adus cadou printre altele si 30 gume turbo 1-50.intr-o saptamana aveam si surprizele fratelui si a surori in posesie.am mai schimbat pe altele feluri ce mai exista acum 30 de ani...am mai ramas cu 21 de surprize pe care le-am bagat intro carte pe care am numerotato si asa am ajuns ''departe in ani'' la seriile de turbo.a venit sexul,armata,insuratul si paragina pe ele.prin 2008 am ramas si fara cele 21 turbo 1-50 intrand pe net sa vad daca mai exista asa ceva.atat mi-a trebuit .....in 3 zile erau in posesia domnului Cristian Taune din Galati(calitatea lor nou nouta la lasat fara cuvinte).pe linga seriile comune pe care le stiti ...pastrate prin carti va prezint unele dubluri,unele unicate vechi de vreo 35-40 ani si unele E.T.C..scuzati-mi gramatica ..tastarea dar de mult nu am mai scris asa de mult inafata de semnatura mea pe unele acte sau ,,am primit un exemplar,, sau ,,domnule director...vreau si eu o marire de salariu :)'': incepem cu      http://postimg.org/image/5mzer8oer/                                                                                       



Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #1 : Octombrie 15, 2014, 11:57:21 p.m. »
Wow, ai fost și tu victima lui Taune...acum cele 21 de surprize sigur sunt la un rus. Cu cât i le-ai dat?

Văd că ai destul de multe surprize, bine că măcar le-ai păstrat pe astea. Ar trebui să le pui frumos într-un biblioraft, așa e la modă. ;) Vezi că alea Lazer cu scrisul pe centru sunt mai rare ca cele cu scrisul pe stânga, să nu le dai. Vrei să continui să colecționezi sau te mulțumești cu astea?

Offline cfrtriaj

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 62
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #2 : Octombrie 16, 2014, 12:02:37 a.m. »
am scris in partea cealalta :) 300 euro si un laptop sh mort dupa 6 luni.la salariu meu de 1000 ron ..,,ma multumesc cu astea,,

Offline ramonski

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 329
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #3 : Octombrie 16, 2014, 02:06:59 a.m. »
Amintiri frumoase! :)
Radeti de mine ca sunt diferit, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #4 : Octombrie 16, 2014, 02:54:08 a.m. »
Ar trebui să îți faci cont pe list.turbogum.com Aici poți să îți adaugi surprizele și să compari lista cu a altora (e și ramonski pe acolo ;) ). Dacă ai dubluri, poate găsești alți colecționari cu care să le schimbi. Uite așa arată după ce îți faci cont.




Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #5 : Octombrie 16, 2014, 08:34:28 a.m. »
misto. e vorba de colectia noua sau cele vechi?

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #6 : Octombrie 16, 2014, 09:39:50 a.m. »
Bai fratilor, sunteti operati rau. ;D
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #7 : Octombrie 16, 2014, 10:01:13 a.m. »
Ma gandesc sa imi vand toata colectia si sa cumpar toata gama de surprize turbo inclusiv cele 1-50.
Remus, te bagi? ;D

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #8 : Octombrie 16, 2014, 11:11:41 a.m. »
Divort asigurat... ::)
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Am umblat la ''CUFAR ''
« Răspuns #9 : Octombrie 16, 2014, 02:47:15 p.m. »
misto. e vorba de colectia noua sau cele vechi?
Pe site-ul ăsta sunt colecțiile Turbo vechi până în 2007. Sunt și Final, Bombibom, Lazer, TipiTip, etc.