Autor Subiect: Surprize Turbo  (Citit de 17240 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Surprize Turbo
« : Iunie 14, 2013, 03:28:13 a.m. »

Ca toti copii de prin anii '90, colectionam tot felul de surprize de la gumele de mestecat. Presupun ca multi din voi, fiind colectionari, erati ca si mine. Nu exista zi sa merg la scoala fara dubluri in buzunar ca sa fac schimburi. Surprizele erau monedele noastre, cu astea ne targuiam. Jucam carti si risca pe surprize, tot felul de jocuri numai ca sa castigam surprize. Primul care completa seria era cel mai tare. Cam in fiecare an aparea o serie noua, cumparam cate 5 gume si le bagam pe toate in gura. 8) Pe langa astea mai erau altele, Lazer (cu tancuri, avioane, etc.), Bombibom (cu masini), Final (cu fotbalisti), etc.
La 12 ani am plecat din tara si nu am putut lasa colectia in urma, ma durea inima, am muncit ani de zile ca sa o fac. Am bagat surprizele in carti, vreo 3-4 intre fiecare pagina. Si asa am adus colectia in state, aici am pus-o frumos intr-un biblioraft pentru Baseball cards, aveau exact aceeasi marime, intra perfect. Am adus cu mine seriile Turbo de la 51-470, Turbo Sport 1-70, si Lazer aproape compelta + dubluri. Era imposibil sa le mai colectionez aici, asa ca au stat bine puse deoparte. Din cand in cand mai rasfoiam printre ele si cand mai veneau preiteni Romani pe le mine mai scoteam albumul. Ramaneau masca cand le vedeau, fiecere imi povestea aventuri de cand erau mici, ce frumos... Spre uimirea mea, prin anii 2003 am gasit gume Turbo de vanzare la anumite magazine Rusesti si Ploneze! Am cumparat cutii intregi, mestecam cate 10 pe zi. Dar la Turbo e nasol ca in fiecare cutie de 100 sunt doar 10 surprize diferite. Deci am mai adaugat la colectie surprize din seria 2003, dar aveam cate zece numere si cate 90 de dubluri.
Cu ajutorul internetului am gasit un colectionar in tara cu care am facut primul schimb international. I-am trimis dubluriile si o cutie sigilata iar el mi-a trimis ce imi lipsea din seriile mai vechi. Ce bucurie pe capul meu cand am primit plicul de la el. ;D Apoi am mai facut o pauza lunga pana acum 3-4 ani, cand m-am pus serios pe treaba. Am gasit un site unde sunt mai multi colectionari si am inceput sa fac schimburi cu ei. Am invatat ca exista multe serii de care habar nu aveam, multe din ele foarte rare, pretul fiind pe masura. Dupa ce am completat seriile 'comune' am inceput sa cumpar surprize rare in functie de cum le gaseam. Am cunoscut in jur de 10 colectionari in tara, cativa in Ungaria, Bulgaria, Rusia, Polonia, Turcia si Latvia. Am un sertar plin cu plicuri din aceste tari. Ma pasioneaza si accesorile Turbo, ex. cutii, gume, postere, etc. In final o sa le prezint si pe astea, dar mai intai voi incepe cu surprizele. O sa prezint fiecare serie in parte, de la cea mai veche la cea mai noua. Deocamdata imi lipseste doar o surpriza din intreaga colectie Turbo care contine 2030 de surprize!


INDEX

Turbo Super 331-400
Turbo Super 401-470
Turbo Super 471-540

Turbo Classic 1-70 cu inscriptia Classic
Turbo Classic 1-70 fara inscriptia Classic
Turbo Classic 71-140

Turbo Sport 1-70
Turbo Sport 1-70 Violet
Turbo Sport 71-140
Turbo Sport 2000 211-280
Turbo Sport 401-470
Turbo Sport 471-540 cu linia S subtire
Turbo Sport 471-540 cu linia S groasa

Turbo 2000 71-140

Turbo Super 2003 1-99
Turbo Sport 2003 1-99

Turbo Super 2003 Rus 1-99
Turbo Sport 2003 Rus 1-99

Turbo Super 2007 101-154 cu inscriptia Super
Turbo Super 2007 101-154 fara inscriptia Super
« Ultima Modificare: Octombrie 04, 2014, 05:13:14 p.m. de TzucuNY »



Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #1 : Iunie 14, 2013, 03:30:50 a.m. »
Turbo 1-50

Prima serie Turbo a fost lansata de compania turceasca Kent, in anul 1986. Gumele s-au vandut oficial doar in Turcia, dar au ajuns si pe la vecinii din Bulgaria si Romania. Fiind prima serie, nu prea multi copii le-au dat importanta, majoritatea surprizelor au fost aruncate la gunoi. Din 150+ colectionari de pe site-ul mentionat anterior doar 4 au seria completa! Am mai aflat ca sunt cativa in Rusia care au reusit sa completeze seria, in rest mai sunt multi care au doar cateva din ele. Suprizele 1-50 sunt cele mai scumpe, pretul lor variaza intre $30-$100 buc.(!) in funcite de calitate. Supriza #1 este cea mai rara si cea mai scumpa, asta pentru ca pe timpul ala nu se tineau in clasoare sau bibliorafturi, ci in buzunar, iar surpriza cu #1 era deasupra la restul si se distrugea. Nu vazusem nici o surpriza 1-50 cand eram copil, dar auzeam zvonuri ca existau si ca pe una din ele era un Aro. Probabil era vorba de surpriza #10, dar asta era Land Cruiser, nu Aro. Prima mea surpriza din seria asta a fost cea cu #49, pe asta o cautam cel mai mult pentru ca am masina din surpriza. Am avut noroc sa gasesc 21 de buc. la un bulgar, inclusiv #1. Restul au venit cate una-cate doua pana cand in sfarsit am completat seria.





« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2013, 05:13:41 a.m. de TzucuNY »

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #2 : Iunie 14, 2013, 08:48:18 a.m. »
Sa inteleg ca ai toate seriile turbo complete?

Ce-i cu seria din 2007 - mai exista in prezent guma turbo?

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #3 : Iunie 14, 2013, 05:41:55 p.m. »
Da, am toate seriile complete, îmi lipsește doar una Turbo Rus, astea se găsesc doar la Ruși și sunt scumpe, $8-$10 buc! Având în vedere că seria are 99 de surprize asta înseamnă că seria completă face în jur de $1000. Ce să mai zic de seria 1-50 care face $4-$5,000! Am urmărit o locitație în Rusia la una, s-a dus peste $5000, dar toate surprizele erau într-o condiție foarte bună.
Seria 2007 a fost ultima produsă de Kent. Gumele au data de expirație a anului 2009, am încercat să mestec una dar era tare ca piatra. Acum și gumele sunt colecționate, am avut o cutie aproape plină și le-am vândut cu $5 buc. Compania Britanică Cadbury a cumpărat compania Kent și cu asta s-a oprit producția gumelor Turbo. Nu cred că mai există market pentru gume cu surprize cu mașini. Înainte așa vedeam poze cu tot felul de mașini și motociclete, acum avem internet-ul și reviste, nu i-ar păsa la nici un copil de surprize Turbo, doar poate la o mână de copii mari nostalgici.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #4 : Iunie 16, 2013, 03:22:51 p.m. »
Tzucu, absolut impresionant acest topic. Pentru mine este si emotional, ca unul care a copilarit in Romania dar nu mai locuieste acolo. Aceste surprize sunt mult mai mult decat foite cu masini, sunt simbolul anilor tai petrecuti in tara, si probabil iti dau un balans interior - te inteleg perfect!

Ce imi place este ca desi ai multi ani in State, vorbesti si scrii romaneste atat de frumos. Multi romani ar trebui sa-ti ia exemplul. Asta inseamna ca ai spiritul romanesc la inima, esti de-al meu! Ma bucur ca te cunosc si o sa ramanem prieteni "forever" - na, ca tot am dat-o pe engleza pana la urma! ;D

Bravo, Tzucu. Multumim pentru acest topic minunat si pentru text - o placere.

Bagati mai fratilor mai multe emoticoane, ca astea nu sunt de ajuns - ne trebuie ala care aplauda, zau!
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #5 : Iunie 16, 2013, 05:32:29 p.m. »
Multumesc pentru cuvintele tale, Remus. ;D Ai dreptate, surprizele astea au mare semnificatie, sunt un bilet la amintirile din copilarie. Trebuie sa vezi zambetul instantaneu cand i le arat cuiva. :) Imediat incep sa imi spuna povesti de cand erau mici, cum faceau schumburi, cum le castigau la anumite jocuri, etc.

Nu am uitat de unde am plecat si nu o sa uit niciodata! Sunt in State de 18 ani, ii vad pe altii care au venit aici de 2-3 ani si isi cauta cuvintele in romana cand vorbesc cu ei. ::) Am un preten in tara, si el mare colectionar de surprize, vorbeam cu el aproape in fiecare zi pe mess, m-a ajutat mult ca sa scriu corect, ma corecta la fiecare greseala gramaticala.

Remus, ma bucur ca te am ca prieten si ma bucur ca iti plac si tie surprizele. Se pare ca avem multe in comun. 8)

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #6 : Iunie 16, 2013, 07:28:52 p.m. »
Multe surprize aveau tot felul de greseli, numele la marca/model, date tehince, chiar si poze inversate, precum surpriza #8, Isdera.




Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #7 : Iunie 16, 2013, 10:01:43 p.m. »
Nu sunt familiar cu aceasta marca - Isdera.

Arata suparata rau, dar cine a produs aceasta masina? 8)
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline CRED

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 627
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #8 : Iunie 16, 2013, 11:00:45 p.m. »
Edi prima surpriza care a aparut ce masina avea ?

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Surprize Turbo
« Răspuns #9 : Iunie 16, 2013, 11:53:20 p.m. »
Nici eu nu am mai auzit de Isdera. Am dat un google search si m-am documentat. http://en.wikipedia.org/wiki/Isdera
De fapt sunt mai multe marci de care nu am mai auzit, Cagiva (#11), Kodiak (#14), Tyrrell (#43), Innocenti (#45) si Ledl (#50). Oare de unde stiua Turcii de astea in anii '80?

Cred, prima surpriza Turbo avea un Opel Ascona, o poti vedea mai sus.