Autor Subiect: Colectia personala de machete - 1/43 - OLECO  (Citit de 1097187 ori)

0 Membri şi 20 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6280 : Martie 31, 2019, 05:31:24 p.m. »
Merci, colegu'! ;) Încerc să captez atenția! ;D

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Colectia personala de machete - 1/43 - OLECO
« Răspuns #6281 : Aprilie 02, 2019, 07:58:58 a.m. »
.
« Ultima Modificare: Septembrie 24, 2023, 08:39:12 p.m. de OLECO »

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6282 : Aprilie 02, 2019, 08:27:17 a.m. »
Cat de faina e! Stii cum se spune, "sometimes less is more", mi se pare cu atat mai interesanta in lipsa brizbrizurilor machetelor moderne. O ajuta si linia masinii originale, simpla si eleganta. Fortza Rio!  ;D
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6283 : Aprilie 02, 2019, 09:04:28 a.m. »
Sa stii ca ai dreptate. Nu multe modele actuale ma dau pe spate si de aceea nu achizitionez replici la scara redusa ale acestora.
Apropo, langa Auchan, ocolind rondul la "Rasarit de Soare", pe dreapta se construieste Lidl, iar pe stanga sunt case tiganesti. Intr-o curte, pe o straduta, erau cateva masini retro, destul de ok intretinute. Afara, pe acea straduta, era un sedan din anii 1900... (cred ca OPEL). Era asa inalt. ::)
Posibil sa le foloseasca la fimari, sa le trimita la Studiourile Buftea, sau te miri pe unde.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6284 : Aprilie 02, 2019, 10:04:16 a.m. »
Interesanta informatia legata de masinile retro, stiu zona, dar nu am remarcat curtea pana acum, cand mai trec pe la tine sau la Auchan poate dau o raita  ;).
Apropo, ce s-a intamplat cu detaliile de la Isotta, cum de lipsesc?  :o
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6285 : Aprilie 02, 2019, 10:28:59 a.m. »
Mda... cand mai treci pe la mine... ::)

Detaliile urmeaza... Stii ca fac prezentari aerisite, asa cum doreste lumea! E frumos sa aiba ce admira in fiecare zi, nu? ;)

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6286 : Aprilie 02, 2019, 11:05:08 a.m. »
Corect, ritm constant, o data sau de 2 ori pe zi, cel putin o prezentare la doua zile, chiar are lumea ce admira ;). Unora chiar li s-a aplecat de la atata admiratie, au fost rapusi de cefalee, vertij, au aparut bufeuri, vanatai pe frunte de la tastatura... cu atat mai bine  ;).
« Ultima Modificare: Aprilie 03, 2019, 01:16:50 p.m. de BMD77 »
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6287 : Aprilie 02, 2019, 11:16:35 a.m. »
E, n-am stat sa contabilizez cate expuneri fac pe zi, dar daca tu zici, asa o fi. Oricum, pe FB se comenteaza frumos si port discutii cu colectionari care nu-si expun colectiile pe forumuri. Culmea, nu-si arata ofuscarea cand vad in colectia mea o macheta pe care ei nu o au dar si-o doresc. O admira, comenteaza frumos si cam atat. Si mie mi s-a intamplat sa vad o multime de machete superbe (multe la scara 1/48) dar le admir in poze. Macar atat. :D Colectionar de 1/18 nu o sa fiu in veci...

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6288 : Aprilie 02, 2019, 11:30:59 a.m. »
1:18 ocupa intr-adevar foarte mult spatiu, asta ar fi marea problema, cel putin din punctul meu de vedere   ::).
Revenind la prezentari, am vazut ca ai parte de un adevarat pelerinaj pe topic, uneori sunt 30-40 de vizitatori odata... se inghesuie lumea ca la Prislop  :o, fani adevarati, infocati  ;).
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #6289 : Aprilie 02, 2019, 12:03:58 p.m. »
Spatiu, costuri (nici la 1/43 nu sunt ieftine daca ceri calitate) si intelegere din partea sotiei. Daca mai ai si copil... esti gata... ;D

... am vazut ca ai parte de un adevarat pelerinaj pe topic, uneori sunt 30-40 de vizitatori odata...
Pai sa ne interesam la Basilica Travel, poate organizeaza excursii pe topic. Barem sa stiu sa fac macar niste magnetei de frigider cu machetele din colectie si sa le ofer fanilor. Ar fi ceva... ;D