Autor Subiect: Colectia personala de machete - 1/43 - OLECO  (Citit de 1097031 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5710 : Martie 12, 2018, 05:36:59 p.m. »
Stau si ma intreb  ??? de ce nu au montat sisteme de semnalizare si oglinzi retrovizoare
Imi place culoarea babutei.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5711 : Martie 12, 2018, 06:18:56 p.m. »
Stau si ma intreb  ??? de ce nu au montat sisteme de semnalizare si oglinzi retrovizoare...
N-aveau pe stoc... ;D

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5712 : Martie 13, 2018, 09:29:26 a.m. »
Nu pot sa nu ii dau dreptate lui RUA, am remarcat si eu ca multe Ixo/PCT, chiar si Ixo Museum, au dat rasol la semalizatoare si stopuri. Machetele sunt frumos executate dar partea de semalizatoare si/sau stopuri cam lipseste cu desavarsire... Pacat... Stiu ca aveai si un Chrysler negru din anii '30, daca tin bine minte, care arata super OK, dar uitasera lampile de semnalizare  :o...
In rest Ixo Museum produc machete super OK, eu am achizitionat din serie de cate ori am avut ocazia  ;).
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5713 : Martie 13, 2018, 10:32:07 a.m. »
... am remarcat si eu ca multe Ixo/PCT, chiar si Ixo Museum, au dat rasol la semalizatoare si stopuri. Machetele sunt frumos executate dar partea de semalizatoare si/sau stopuri cam lipseste cu desavarsire...
Bogdan, eu vad ca macheta reda exact ce are si modelul real. Daca modelul real nu are semnalizatoare si oglinzi, atunci de ce macheta trebuie sa aiba? ;D La modelul real, in partea din spate, in lateralele numarului de inmatriculare, are doua (sa zicem) lampi STOP. Ele sunt redate si pe macheta. Mai mult ce vrei? :)

... Stiu ca aveai si un Chrysler negru din anii '30, daca tin bine minte, care arata super OK, dar uitasera lampile de semnalizare  :o...
Banuiesc ca aceasta macheta este acuzata dvs:

http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2529.msg69678#msg69678

Modelul real are lampi de semnalizare? Nu prea le vad. Atunci si macheta respecta realitatea. Nu? ;D

Aaaaaa... are chiar si oglinzi retrovizoareeeee.... ;D

Acu' pe bune, nu neg ca poate la unele machete au uitat sa le puna, dar cele doua machete prezentate de mine, chiar sunt ok ca si detalii.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5714 : Martie 13, 2018, 10:56:13 a.m. »
Pai ce sa zic, Delage-ul in unele poze nu are semnalizatoare, in altele are:
http://www.coachbuild.com/forum/viewtopic.php?t=334
Masina reprodusa intr-adevar vad ca nu are semnalizatoare, corect atunci.
Dar Chrysler Imperial sigur are semnalizatoare pe bara fata (se vede si in pozele tale) - sau sunt farurile de ceata?
https://www.rmsothebys.com/en/auctions/HF15/Hershey/lots/r153-1936-chrysler-imperial-airflow-sedan/180842
Ar merge un comparativ intre babatele incriminate, arata muuult prea tare!
« Ultima Modificare: Martie 13, 2018, 11:03:16 a.m. de BMD77 »
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5715 : Martie 13, 2018, 11:10:16 a.m. »
Pai ce sa zic, Delage-ul in unele poze nu are semnalizatoare, in altele are:
Cred ca fiecare fabricant de caroserie, isi echipeaza masinile dupa cum doreste. Letourneur & Marchand Carrosserie n-a vrut sa puna, de-al draq'... ;D

... Dar Chrysler Imperial sigur are semnalizatoare pe bara fata (se vede si in pozele tale) - sau sunt farurile de ceata?
Alea sunt faruri de ceata. Ce naiba? Semnalizatoarele sa fie cat farurile? ;D

Daca vrei un comparativ, trebuie sa astepti. Macheta nu mai este la mine acasa ci la curte, impachetata si pusa in cutie. Trebuie cautata.
« Ultima Modificare: Martie 13, 2018, 11:12:00 a.m. de OLECO »

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5716 : Martie 13, 2018, 12:34:52 p.m. »
Machetele sunt ok redate, prin anii '30 nu prea aveau semnalizări.
Aveau niște semne ce ieșeau din caroseria mașinii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Trafficators

Vad ca Delage chiar are in partea din spate o fanta verticala. Posibil acolo se ascundea acest sistem.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5717 : Martie 13, 2018, 01:33:35 p.m. »
... Vad ca Delage chiar are in partea din spate o fanta verticala. Posibil acolo se ascundea acest sistem.
Da, posibil sa fie acele semne de semnalizare. Oricum, de apreciat ca ele au fost redate pe macheta, fiind destul de micute.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5718 : Martie 13, 2018, 10:18:01 p.m. »
Ai terminat asa de repede cu "Sageata"? Mi-ai spus ca ai facut foto stereo cu Arrow, nu le-am vazut inca :). Vrei sa-mi verifici memoria :))?
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete - scara 1/43 - OLECO
« Răspuns #5719 : Martie 13, 2018, 10:18:57 p.m. »
Ups... Am uitat. :o Am facut foto stereo, dar trebuie sa le prelucrez. Sorry! :)