Autor Subiect: Colectia personala -1/43 - Tamasp  (Citit de 43510 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline tamasp

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 651
Re: Colectia personala -1/43 - Tamasp
« Răspuns #240 : Ianuarie 11, 2015, 08:39:06 p.m. »
Da, nu mult dar misca articulatia...




Offline RedHorse

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 319
Re: Colectia personala -1/43 - Tamasp
« Răspuns #241 : Ianuarie 13, 2015, 05:45:57 a.m. »
Autofreza de zapada este supertare. Pozele foarte reusite si inspirate o scot si mai mult in evidenta.
Eu nu-mi aduc aminte sa o fi vazut pe strazi. Este pe aici vreun cunoscator al camionului real?

IKarus 293 din cate stiu era prototip. A ajuns si prin Romania?
Cat despre macheta se vede ca nu este Classicbucs. Tamas, poti sa zici cate ceva despre ea - o comparatie cu IK280?

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Colectia personala -1/43 - Tamasp
« Răspuns #242 : Ianuarie 13, 2015, 07:34:38 a.m. »
Felicitari Tamás,

O adevarata macheta de colectie a celui mai lung IKARUS construit vreodata, cu cea mai mare capacitate de persoane. Imi place cularea traditionala "BKV". Colectia ta superba de IKARUS se completeaza acum cu acest exemplar exotic, ca sa zic asa.


IKarus 293 din cate stiu era prototip. A ajuns si prin Romania?
Cat despre macheta se vede ca nu este Classicbucs. Tamas, poti sa zici cate ceva despre ea - o comparatie cu IK280?

Autobuzul nu a ajuns in Romania, a fost construit doar un IK 293  in `88, testat apoi modificat, revopsit in alta schema de culori si vandut in Teheran prin 1992. Daca colegul Tamás imi permite voi posta o mica descriere a acestui prototip.
« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2015, 07:39:03 a.m. de GOLF_GOLF »
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0

Offline tamasp

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 651
Re: Colectia personala -1/43 - Tamasp
« Răspuns #243 : Ianuarie 13, 2015, 03:57:45 p.m. »
mutltumesc tuturor...
@RedHorse , asa e calitatea machetei nu e ca cele prduse de Classicbus, chiar daca interiorul e maro, si nu negru dar faptul ca scaunele nu sunt piese separate scade din calitatea machetei
@GOLF_GOLF , hai cu descrierea...  ;)

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Colectia personala -1/43 - Tamasp
« Răspuns #244 : Ianuarie 13, 2015, 06:42:20 p.m. »
@GOLF_GOLF , hai cu descrierea...  ;)

Ikarus 293 s-a construit intr-un singur exemplar in anul 1988, dintr-un autobuz din seria “280” la care s-a adaugat inca o sectiune, in final avand  22,5m lungime, capacitate de 229 persoane si 17.800 kg.
Din cauza dublei articulatii s-ar fi putut folosi pe sistemele Bus Rapid Transit (BRT) atat de populare in zilele noastre, insa in anii `80 autobuzul prototip nu a avut succes din cauza  lungimii si a manevrabilitatii precare in oras, sistemul dublu articulat nefiind util in spatii stranse si inguste.

Autobuzul a primit initial schema de culori a BKV (Societatea de transport in comun din Budapesta), albastru-alb ca si macheta, insa societatea nu a vrut sa utilizeze autobuzul, l-a testat doar pe cateva linii in traficul din Budapesta, asa ca mai tarziu l-au vopsit in galben.

Initial autobuzul a fost echipat cu motor de Rába-MAN D2156 cu 250 CP insa acest propulsor s-a dovedit insuficient pentru miscarea decenta a ansablului, asa ca i-au schimbat motorul cu unul mai potent de 280 CP MAN D2866, avand turbosuflanta, autobuzul primind si sistem de directie CSEPEL. Motorul fiind mai voluminos usile nr.2. au fost mutate mai in fata.

293  a fost prezent la mai multe targuri si expozitii  international apoi a fost vandut in Teheran in anul 1992, autobuzul parcurgand distanta Budapesta-Teheran pe picioarele proprii.

Interesant este ca sub licenta IKARUS au fost produse  mai multe autobuze dublu-articulate in CUBA sub denumirea Girón, un producator de autobuze din CUBA.
« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2015, 07:23:08 p.m. de GOLF_GOLF »
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1074
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Colectia personala -1/43 - Tamasp
« Răspuns #245 : Ianuarie 13, 2015, 10:55:58 p.m. »
Excelenta macheta. Excelenta prezentarea.