Autor Subiect: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.  (Citit de 4212 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« : Octombrie 11, 2013, 09:24:39 p.m. »
Va salut dragi colegi de suferinta , in topicul asta vreau sa va prezint 2 kit-uri suparate de Renault 8 1:43 pe care incerc sa le salvez.
Evident ca machetele apartin colegului TzucuNY ca doar el putea sa se milostiveasca de aceste 2 machete destul de afectate sa zicem.
Acum 2-3 zile am primit pachet din Franta ,  l-am desfacut si am gasit una din caroserii rupta impreuna cu colturile puntii de jos ale machetei.Vopseaua de pe cele 2 kit-uri era foarte prost aplicata asa ca am trecut la treaba.








Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #1 : Octombrie 11, 2013, 09:30:00 p.m. »
Am trecut la treaba si am dat jos vopseaua de pe cele 2 caroserii , pe cea rupta am cautat s-o lipesc si ranforsez pe zonele rupte si am trecut la vopsit.Se pare ca cele 2 kituri cineva a vrut sa le asambleze insa a facut cam multe greseli. Vopseaua prost aplicata , bavuri lasate la voia intamplarii , si rupturile au aparut in momentul in care s-a asamblat datorita fortarii caroseriei si puntea machetei prin impingere presupun.
Asa dar si prin urmare caroseriile la pielea goala ca sa zic asa.....






« Ultima Modificare: Februarie 06, 2014, 10:16:48 p.m. de nick »

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #2 : Octombrie 11, 2013, 09:37:47 p.m. »
Am tot mesterit eu la ele , mi-au cam mancat ficatii dar a dat Dumnezeu sa le scot acceptabil la vopsea si cam asa arata acum.














Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #3 : Octombrie 11, 2013, 10:14:13 p.m. »
WOW, te-ai pus pe treabă, nu glumă. Ce bine arată kit-ul Provence, e exact ce îmi doream! Vopseaua e de 10 ori mai bine aplicată. Abia aștept să îi aplic decalurile. :)
Ai reparat bine partea din spate la cealaltă, nu se mai vede (cel puțin în poze). Dar de ce ai vopsit-o mov?? :( Trebuia să fie Gordini blue, pe asta vreau să pun decalurile cu Rallye Monte Carlo #71.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15083
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #4 : Octombrie 11, 2013, 10:34:25 p.m. »
Frumos pana aici.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #5 : Octombrie 11, 2013, 10:38:58 p.m. »
Edy tu mi-ai zis sa le asamblez, nu si ce culoarea sa le dau.... din moment ce nu ai precizat , am considerat ca ma lasi pe mine sa improvizez.
E o chestie si cu machetele astea de rasina rupte daca chiar vrei sa iti spun de ce am ales nuanta aia....
In zonele unde am reparat-o daca dadeam cu albastru asta mai deschis devenea mult mai vizibila zona reparat spre deosebire de nuantele inchise care estompeaza.....

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #6 : Octombrie 11, 2013, 11:07:43 p.m. »
Schumy, aici a fost lipsă de comunicare. Trebuia să îți spun că vreau ambele să fie Gordini, am crezut că era de subînțeles fiind modelul Gordini. De fapt nici nu mă așteptăm ca să le vopsești așa de repede, am crezut că o să avem timp să discutăm detaliile. Poți să îl vopsești din nou pe cel mov? Albastrul e o idee mai închis față de cel de pe celălalt kit. Pe ăla nu mai trebuie să îl vopsești încă o dată, e ok așa. Nu contează dacă se va vedea unde a fost lipit, o să fie acoperit cu decaluri și nu o să se vadă.
« Ultima Modificare: Octombrie 12, 2013, 07:22:38 a.m. de TzucuNY »

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #7 : Octombrie 12, 2013, 07:54:45 p.m. »
Bestiale !
Ai lucrat super , felicitari ;)

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #8 : Octombrie 13, 2013, 05:08:00 a.m. »
Dar de ce ai vopsit-o mov?? :( Trebuia să fie Gordini blue, pe asta vreau să pun decalurile cu Rallye Monte Carlo #71.
Vreau sa fie exact ca asta, are aripile din fata evazate, chiar si jantele sunt la fel. Decalurile le am deja.


Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Kituri Renault 8 Provence Moulage la asamblat.
« Răspuns #9 : Octombrie 14, 2013, 12:15:32 a.m. »
rezultatul este demn de un premiu si acela este premiul 1 :D de ce nu ai creat detalii machetelor?