Autor Subiect: Colectia de machete 1/43 Adrian ~ djmanianfs  (Citit de 142670 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #740 : Februarie 12, 2021, 08:01:19 p.m. »
E tare frumoasa piticania asta. :D O am in colectie (nu mai stiu ce nr. de concurs), dar stiu ca m-a fascinat din prima.
Sa o stapanesti sanatos! ;)

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1761
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #741 : Februarie 14, 2021, 02:44:15 p.m. »
Multumesc pt apreciere!  :)

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #742 : Februarie 14, 2021, 02:58:10 p.m. »
Meriti aprecieri! Imi place ce colectionezi! ::)

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1761
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #743 : Februarie 19, 2021, 11:07:35 p.m. »
No. 281
Nissan Leaf Nismo RC 2011 1:43 J collection

Mașina reală:







Oricine a crezut că mașinile electrice nu ar putea fi distractive în mod clar nu a văzut conceptul de curse Nissan, Leaf Nismo RC. Bine, unii îl pot numi ridicol, dar faptul că mergem cu toții electric într-o zi face ca acest nou concept să fie privit.
Practic, Nissan și-a luat modelul Leaf, a adăugat caroserie din fibră de carbon completă, un motor modificat și câteva elemente grafice foarte necesare pentru a-și transforma micul hatchback „verde” în ceea ce speră să fie un motociclist spunky.
Conceptul Nissan Leaf Nismo RC are caroserie monococă din fibră de carbon completă, cu secțiuni față și spate detașabile, geamuri fixe, faruri și stopuri cu LED și o aripă spate reglabilă de șofer. Conceptul este vopsit într-o vopsea specială White Pearl cu grafică albastră NISMO / Zero Emission. Comparativ cu modelul versiunii de producție, RC Concept este cu 3,9 inci mai scurt, cu 0,8 inci mai lung, cu 6,7 inci mai lat și cu 13,8 inci mai jos. Modificările aduse acesteia au dus la o scădere în greutate de 40%.
Pentru sistemul de propulsie, Nissan a folosit un motor sincron de 80kW AC cu răspuns ridicat, care oferă un total de 107 CP și un cuplu maxim de 207 lbs-ft. Acest motor este încărcat de o baterie litiu-ion compusă din 48 de celule compacte. Spre deosebire de versiunea de producție Leaf, motorul electric al conceptului RC trimite puterea la roțile din spate. La primele testări, conceptul Nismo RC a făcut sprintul de la 0 la 62 mph în 6,85 secunde și a atins o viteză maximă de 93 mph. În condiții de curse, are o autonomie de 20 de minute.


Macheta:
































Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #744 : Februarie 20, 2021, 08:53:54 a.m. »
Ti-am facut pofta cu prezentarea mea... ;D

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1761
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #745 : Februarie 26, 2021, 08:18:47 p.m. »
No. 282
Hyundai Accent WRC 2003 #11 1:43 IXO

Mașina reală:



Macheta:


























Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #746 : Februarie 26, 2021, 09:41:50 p.m. »
Asta e frumos, imi place cum arata!

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1761
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #747 : Martie 06, 2021, 02:52:49 p.m. »
No. 283
Mercedes Benz AMG GT3 #8  1:43 IXO

Mașina reală:











În martie 2015, Mercedes-AMG a prezentat AMG GT3, o versiune de curse a GT-ului, la Salonul Auto de la Geneva , care folosește motorul aspirat natural V8 de 6,208 cmc (6,2 L) M159 utilizat și pe SLS AMG GT3. Acesta constă în mare parte din polimer armat cu fibră de carbon pentru a reduce greutatea vehiculului la sub 1.300 kg pentru a se conforma reglementărilor FIA pentru curse.
În 2016, AKKA ASP, Black Falcon, HTP Motorsport și Zakspeed concurează în Blancpain Endurance Series . Zakspeed concurează și la ADAC GT Masters . Au pretins un 1-2-3-4 și 6 la 24 Ore Nürburgring.


Macheta:




















Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #748 : Martie 06, 2021, 06:10:26 p.m. »
Mi-ai adus aminte de al meu... :D

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1761
Re: Colectia de machete Adrian ~ djmanianfs
« Răspuns #749 : Martie 12, 2021, 12:59:05 p.m. »
No. 284
Renault R5 Maxi Turbo 1985 #3 1:43 IXO

Mașina reală:











Renault 5 Turbo sau R5 Turbo este un automobil sport hatchback lansat de Renault la Bruxelles Motor Show in ianuarie 1980. Masina a fost concepută în primul rând pentru raliu, dar a fost vândută și într-o versiune de stradă.
R5 Turbo a fost conceput cu dublă intenție, promovând vânzările R5 comune și fiind omologat în categoriile FIA grupa 3 și 4 din campionatul de raliuri (astăzi WRC). Toate instrumentele derivate din motorsport s-au bazat pe Turbo 1.
Fabrica a împins puterea motorului până la 180 CP pentru Critérium des Cévennes, 210 CP pentru Tour de Corse și până în 1984 până la 350 CP
în R5 Maxi Turbo. Superproducția finală Renault 5 Maxi Turbo a ajuns la 385 CP și a câștigat Campionatul Francez de Supertouring în acel an.


Macheta: