Autor Subiect: Ce facem cu teparii?  (Citit de 5174 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Ce facem cu teparii?
« : Iunie 11, 2013, 08:21:56 a.m. »
Ce credeti ca trebuie facut cu cei care nu ridica coletele , care trimit altceva fata de ce trebuia sau care pur si simplu dau tepe tr-un cuvant?
Stergerea contului sau sa fie lasati sa umble in continuare p-aici si sa-i aratam cu degetul?



Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #1 : Iunie 11, 2013, 08:28:43 a.m. »
Cel mai ar fi sa nu colaboram cu ei. Eu iau machete numai de la colaboratori vechi, deoarece de restul ma feresc.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #2 : Iunie 11, 2013, 08:46:39 a.m. »
Teoretic daca nu ridica coletul sau apar mici defecte in descriere - consider ca ar trebui doar aratati cu degetul....iar comunitatea isi va spune cuvantul si-i va exila.

Daca se da teapa gen trimiti banii si nu primesti coletul - banare fara drept de apel.

Offline Cosmin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 170
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #3 : August 31, 2013, 04:23:42 a.m. »
Teoretic daca nu ridica coletul sau apar mici defecte in descriere - consider ca ar trebui doar aratati cu degetul....iar comunitatea isi va spune cuvantul si-i va exila.

Daca se da teapa gen trimiti banii si nu primesti coletul - banare fara drept de apel.
Banare ca banare....dar omul tot nu se invata cu asta, parerea mea.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #4 : August 31, 2013, 08:30:59 a.m. »
Asta-i chestie cu... CEI 7 ANI DE ACASA... >:(

nick

  • Vizitator
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2013, 07:46:17 p.m. »
Banare ca banare....dar omul tot nu se invata cu asta, parerea mea.
Asa este, insa cea mai buna unealta la indemana e banarea.
Se poate. Se poate face urmarire dupa IP.
Am avut rafuieli candva cu un tepar care era tinut in brate de Stefan, Dilo, etc. care nu a primit ban de la ei, Cornel Dimache din Targoviste.
A disparut de pe miniauto singur la un moment dat, fara sa se ia vreo atitudine impotriva lui.
Userii au "cuplat" la comentariile mele de "bine" despre el. A plecat singur. Pe urma l-am urmarit eu pe alte site-uri si l-am facut de rahat peste tot ca este tepar.
Probabil mai activeaza prin vre-un colt al Internetului, insa nu prin "preajma" forumurilor de colectionari machete.

Daca respectivul are IP dinamic e mai nasol, insa tot se da singur de gol la un moment dat cu ceva.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #6 : Octombrie 25, 2013, 08:01:14 p.m. »
Adevarul este ca cine cumpara de la altcineva se expune unui risc automat. Nu cred ca noi suntem in masura sa banam din greu, doar la o plangere (care poate sa fie si ea subiectiva). Altfel, ne erijam in judecatori ale respectivelor cazuri, ceea ce nu suntem.

Cred ca mult mai intelept ar fi pur si simplu de spus la lista cu feedback, bunele si relele. Astfel, lumea citeste si decide fie sa se fereasca, fie sa se expuna, daca alege sa aiba de-a face cu un personaj "cu istorie".

Parerea mea.
« Ultima Modificare: Octombrie 25, 2013, 08:20:02 p.m. de remusro »
Cumpar masinute vechi romanesti.

nick

  • Vizitator
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #7 : Octombrie 25, 2013, 08:14:34 p.m. »
Ai si tu dreptate Remus, insa consider ca totusi macar banare pe IP, daca respectivul cade de 3 ori in abatere, merge.

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1074
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #8 : Octombrie 25, 2013, 10:15:41 p.m. »
 :D Complicat. Eu mi-am luat tzeapa in Franta la un Magazin . http://www.starmodels-shop.com/voiture-miniature-de-collection-details-produit-eli101372-eligor-101372-ech-1-43-renault-sandero-sapeurs-pompiers-eligor-fr-ID9795.html

Am intrebat daca il au si au zis no problem. Am platit suma plus comision bancar plus taxe de tansport. Apoi mi-au scris ca isi cer scuze da nu mai au. Mi-au trimis altceva ... cu greu si cu scandal. Cel mai de ras a fost ca si macheta trimisa era cu cutia sparta. Le-am trimis poze si ziceau ca se vor revansa... Nu cred, ... astept deja de doua saptamani.  >:( DECI ... orice se poate. Cine nu crede ii dau pe mail pesonal corespondenta cu ei .

nick

  • Vizitator
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #9 : Octombrie 25, 2013, 10:42:02 p.m. »
Daca e magazin online, e si mai greu...Si nu ai cum sa iei masuri pe AW pt magazine online, decat daca apar pe AW.