Autor Subiect: salutari  (Citit de 1627 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 144
salutari
« : August 15, 2013, 12:52:41 p.m. »
Bun gasit tuturor pasionatilor de machete de pe acest forum !

Eu sunt Mihai ,am 33 ani si sunt bucurestean . Mi-am facut si eu cont aici  la invitatia lui Remus , care imi este un prieten drag  si pe care ma bucur enorm ca l-am cunoscut datorita machetelor in urma cu vreo doi ani :)

Pe multi va stiu si ma stiti de pe Miniauto sau DCR si ma bucur ca am cunoscut acolo multi oameni deosebiti de care ma leaga inca aceeasi pasiune frumoasa pentru masini si machete  . Cred ca acum vreo 3 ani si ceva am inceput si eu sa-mi fac curaj sa-mi postez colectia si sa scriu pe forumurile dedicate acestui hobby ,uneori insa nu prea activ din lipsa de timp .

Pentru cei care nu ma stiu, pot spune ca sunt un pasionat de masini clasice si un colectionar de machete hi-end 1:18. Imi plac si unele masini contemporane, dar le prefer pe cele care s-au inspirat din design-ul din trecut  (cum ar fi Ford GT , Porsche , etc .)

Pasiunea pt masini o am de mic copil , de cand colectionam surprize Turbo si rasfoiam revistele Autoturism cu tata prin anii '80 . Mi-am inceput colectia aproximativ  acum 15 ani cu machete Burago (Ferrari F40 fiind prima - pe la 12-13 ani) si am strans cam 15 bucati , pana ce au aparut pe piata locala Autoart-urile, care m-au facut sa ma repozitionez fata de acest hobby . Am inteles atunci ca la o macheta, detaliile inseamna totul si le apreciez enorm . Nu colectionez cantitate ci calitate .
 
La mine principiul colectiei este sa detin in colectie masinile care-mi plac si in realitate foarte mult . Imi plac deopotriva si modelele de curse clasice, care au pus bazele F1 din zilele noastre.
Incercand sa imbin machetele din colectie cu fotografia, am reusit sa ma deconectez foarte mult atunci cand scot masinutele  la sedintele foto .

Dupa 20 de ani de colectionat , colectia mea de machete a trecut prin multe schimbari si acum nu mai este la fel de mare ca in anii trecuti. Am mai renuntat la dubluri si la unele machete mai scumpe ,pt ca eu mai sunt pasionat si de ceasuri . Acesta este un al doilea doilea hobby ca sa zic asa ,hobby  care mai cere si el atentie uneori :)

Imi voi posta si eu colectia actuala aici care nu numara mai mult de 25 de machete in acest moment , dar sunt machete care degaja mult rafinament si care au contribuit la istoria automobilului. Colectia mea cea veche mai poate fi urmarita aici  : https://www.facebook.com/pages/Diecast-Exquisite/39455602399166 . In timp insa sper sa mai recuperez piese esentiale pt mine ,dar nu e graba momentan .


 In rest sa auzim de bine si spor la colectionat tuturor !

Mihai



nick

  • Vizitator
Re: salutari
« Răspuns #1 : August 15, 2013, 01:06:03 p.m. »
Bine ai venit Mihai si asteptam cu drag sa iti prezinti colectia!

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: salutari
« Răspuns #2 : August 15, 2013, 01:51:51 p.m. »
Salut si bine ai venit , sper sa iti placa aici si sa te simti bine.Bafta

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14930
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: salutari
« Răspuns #3 : August 15, 2013, 02:34:00 p.m. »
Salut, Mihai si BINE AI VENIT!

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: salutari
« Răspuns #4 : August 15, 2013, 03:03:12 p.m. »
Bine ai venit! Ce coincidenta, prima mea macheta a fost deasemenea un Bburago F40, la scara 1:24. :D Astept anticipat sa iti vad colectia ta de machete de calitate, sper sa fie si un Lamborghini printre ele. 8)

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: salutari
« Răspuns #5 : August 15, 2013, 03:57:25 p.m. »
bine ai venit printre noi..frumoasa colectie!..o astept pe toata.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: salutari
« Răspuns #6 : August 15, 2013, 05:19:43 p.m. »
Draga Mihai, ce prezentare frumoasa ti-ai facut. Un om deosebit posesor al unei colectii fantastice. Am vazut-o live!
Este o onoare sa te avem printre noi si iti uram "Bine ai venit"!
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Mihai

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 144
Re: salutari
« Răspuns #7 : August 15, 2013, 05:43:28 p.m. »
Va multumesc tuturor pentru gandurile frumoase si primirea calduroasa . In masura in care voi putea ,voi fi incantat sa fac si prezentari machetelor mele . Acum am folosit cateva din fotografiile mele mai vechi ,dar daca timpul imi va permite  le voi face mai multe fotografii.

Sa ne auzim curand !

Stefan

  • Vizitator
Re: salutari
« Răspuns #8 : August 25, 2013, 12:04:04 a.m. »
Bine ai venit, Mihai.