Autor Subiect: Moficare interior machete -GENERAL  (Citit de 4597 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1763
Moficare interior machete -GENERAL
« : Noiembrie 11, 2013, 02:04:45 p.m. »
Salutare!
Am vazut ca diversi colegi experimentati, cu timp la dispozitie, cu ceva vechime in domeniul machetelor au modificat interiorul machetelor.
Caz concret: spre exempul domnul Prognosis (sper sa nu se supere ca i-am folosit numele in acest topic) la fiecare macheta a sa aduce diverse imbunatatiri, in special la interiorul acestora, facandu-le sa para cat mai apropiate de realitatea 1:1.
As dori (si cred ca multi dintre noi) sa pot modifica/colora interiorul machetelor dar primul lucru care "ma tine pe loc" ar fi de unde sa incep? si aici ma refer la faptul ca dupa ce demontez macheta si am acces la interior ce trebuie facut mai departe? E clar ca ne trebuie o vopsea buna/speciala ca sa nu se exfolieze in timp si diverse unelete (pensule dif dimensiuni, surubelnite, pensete etc), dar pe langa astea as vrea sa stiu cum se da cu aceasta vopsea fara stric diversele detalii? Cum se izoleaza la vopsit diverse piese care trebuie sa iasa in evidenta in alta culoare?
Sper ca m-am afacut cat de cat inteles si haideti sa punem diverse informatii legate de aceste operatiuni, cu diverse marci de vopsele, magazine de unde putem cumpara asa ceva, orice informatie putand fi foarte importanta.

PS: in curand o sa vina iarna, pe afara nu mai pot sa fac mare lucru si as vrea sa-mi omor timpul liber cu machetele mele si cred ca fiecare dintre voi. Multumesc!
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2013, 02:27:37 p.m. de djmanianfs »



Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15083
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #1 : Noiembrie 11, 2013, 03:16:34 p.m. »
Ca un prim sfat, nu te apuca direct sa vopsesti machete din colectia Masini de Legenda, ci cumpara cateva jucarioare pe care sa te "joci" cu vopsele, pensule, etc.
La machetele mele folosesc autocolant (deja te-am bagat in ceata  ;D ), dar folosesc si vopsele (REVELL) si spary-uri pentru auto (se gasesc in hypermarket-uri), pensule... gasesti usor, scotch din hartie pentru a delimita zonele de vopsit...

In rest... INDEMANARE si PASIUNE!

Succes (uri)!

EDIT: pe langa vopsitul machetelor, mai trebuie ajustate unele detalii. Scoti fiecare piesa in parte si s-o reasezi in locasul sau (daca este nevoie), pentru ca macheta sa arate cat mai realist. De aceea am zis ca ITI TREBUIE IN PRIMUL RAND INDEMANARE!
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2013, 03:21:49 p.m. de OLECO »

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #2 : Noiembrie 11, 2013, 03:44:35 p.m. »
Daca vorbim strict de interior parerea mea este urmatoarea: Spala interiorul cu sapun pentru degresare , usuca-l si vopseste-l unde vrei cum vrei cu vopsea mata din cutiutele Revell. Poti sa le dai si la spray interioarele insa daca vrei mai multe culori trebuie izolat sau demontata zona ce urmeaza sa fie in alta culoare. Pana n-ai sa strici cateva machete mai proaste vorba lui Oleco , n-ai sa reusesti(e ca la bicicleta , pana nu cazi nu inveti). Amesteca cutiutele , dilueaza vopseaua daca e prea groasa , foloseste o pensula nici prea mare dar nici foarte subtire sa lase dare. Aplica 2 straturi cu perioada de uscare intre ele.Ce sa-ti mai zic eu din ce am mai pictati si eu...???? Daca gresesti sterge cu servetele umede , cam asta este.Succes si asteptam si alte pareri.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15083
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #3 : Noiembrie 11, 2013, 04:40:40 p.m. »
Daca gresesti, sa nu renunti (pentru ca o sa gresesti de mai multe ori) ci sa perseverezi pana cand vei obtine rezultatul scontat. Sa nu-ti fie tema sa ne arati acolo unde greseti pentru ca doar asa te putem ajuta (indruma).

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1763
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #4 : Noiembrie 11, 2013, 04:52:24 p.m. »
Eu am acasa cumparat un spray cu vopsea alb mat ca cel din imaginea de mai jos, este ok daca dau pe plasticul de la interiorul unei machete complet alb?


Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15083
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #5 : Noiembrie 11, 2013, 05:51:18 p.m. »
Daca vrei sa-l faci alb in totalitate, e ok, numai sa nu dai in strat gros din prima. Prima data da un strat subtire (de la o distanta de 20-25 cm), lasi sa se usuce (chiar si o zi intreaga) si dupa aceea mai dai un strat tot subtire. Daca dai de aproape, risti sa lasi "lacrimi" si sa astupi santurile sau diverse detalii care trebuie vopsite dupa aceea.

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1763
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #6 : Noiembrie 11, 2013, 07:20:58 p.m. »
Am inteles Ovidiu. Multumesc de ajutor.
Am mai citit la colegul Adrian ca putem gasi vopsea acrilica in magazinele Diverta (nu in toate, doar in cele mari).
Eu zic sa punem cat mai multe informatii aici ca sigur mai sunt si altii care-i intereseaza acest subiect si ar fi un topic foarte bun-din punctul meu de vedere  ;).

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #7 : Noiembrie 11, 2013, 08:24:34 p.m. »
Salutare djmanianfs ,

Pentru vopsirea interiorului de pe o macheta 1/43 :

Dupa demontare , ajungi la interiorul negru al machetei . Ca sa poti vopsi corect si total trebuie sa demontezi componentele detasabile ale machetei . Incearca sa extragi scaunele , bordul si sa ''culci'' panourile cu fetele de portiera (aici ai mare grija sa nu le rupi) . Nu te grabi , lucreaza atent cu o surubelnita subtire cu cap plat si un cutter . Debavureaza-le si pozitioneaza-le corect inainte de urmatorul proces . Dupa ce ai scos aceste elemente , probabil ca ai sa observi ca au un fel de ''ulei''  cu care sunt acoperite . Asa vin toate din fabrica. ''Uleiul'' acela nu va lasa vopseaua sa adere la suprafata niciodata si astfel vei obtine un rezultat slab deoarece pigmentul nu va fi uniform si va avea probabil o nuanta ciudata . Cum a spus si Schumy , incearca sa speli fiecare element cu un sapun lichid si o periuta de dinti la chiuveta din baie pana le vei avea curate. Apoi , usuca-le bine cu feonul.

Acum , ai obtinut piesele propiu zise gata pentru operatiunea de vopsit . Incearca sa tai niste bucatele de carton solid de 10x10 cm pe care sa tragi o banda de hartie lipita cu partea cu lipici si sa pozitionezi pe ea piesele in timpul vopsirii. Astfel , le vei manevra usor . Poti folosi si clesti de rufe . Faci cum crezi tu ca e mai bine .

Ai sa observi ca vopseaua nu va adera pe plasticul de culoare inchisa , negru de obicei . Pentru asta , recomand sa folosesti un primer de la Dupli Color , 600 ml . Dupa ce ai piesele pe suporturi si degresate , aplica cu grija 2 straturi subtiri la interval de 5 minute de la o distanta de 25-30 de cm . Agita bine spray-ul si nu insista. Vei acoperi total usor si cu rabdare . Ai grija sa nu ineci detalile , pulverizeaza putin si fin . Citeste mai multe pe spray referitor la aplicare si timp de uscare.

Primer-ul este foarte important , daca nu vei avea suprafata neteda , fina si mata intr-o culoare uniforma si deschisa (adica primer-ul) nu stiu daca vei obtine un rezultat prea bun .

Acum , odata cu primer-ul uscat si piesele puse pe suport te poti apuca de treaba . Paleta de culori e de preferat sa o alegi dupa modelele din realitate si sa nu te apuci sa aduci inovatii , poti face usor lucruri de prost gust . Inspirate dupa poze cu interioare reale .

Odata ajunsi sa avem o suprafata vulnerabila pentru aplicarea culorii , folosim vopselele aqua de la Revell la cutiuta si pensule de marimi potrivite tot de la ei . (www.revell.ro)
Aplica culoare usor , in mai multe straturi si ai rabdare cu ea. Lasa timp de uscare intre mainile de vopsea din pensula si nu insista daca nu ai suprafata uscata . Daca vrei sa executi mai multe scheme de culori , foloseste culori diverse aplicate cu pensule diferite . Ai grija la delimitari . Vopseste atent la lumina naturala. Citeste instructiunile producatorului .

La montare , pozitioneaza piesele debavurate in prealabil si aplica cu atentie fiecare piesa.
Daca nu iti place interiorul , scufunda in lichid de frana toate piesele si apoi repeta fiecare operatiune. Nu te astepta sa iti iasa din prima . Secretul e sa ai puterea sa refaci si sa fi atent in momentul cand lucrezi .

Multa bafta si asteptam poze frumoase din partea ta cu interioarele personalizate ;)

Timmy Radu

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1763
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #8 : Noiembrie 11, 2013, 10:45:00 p.m. »
Multumesc mult pentru explicatii Timmy Radu! O sa-mi iau vopseaua si primerul (am niste primer intr-o sticluta de 150 ml si cred ca se poate da si cu pensula mica). Sunt sigur ca la inceput imi va iesi ca naiba dar sunt optimist si sper sa fie bine!  :)

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Moficare interior machete -GENERAL
« Răspuns #9 : Noiembrie 12, 2013, 10:53:58 a.m. »
Ai grija , primer-ul care l-am recomandat in postul de mai sus este ideal pentru machete .
Este echivalentul la Mr. Surfacer , dar ceva mai fin , ieftin si bun .
L-am descoperit dupa multe incercari si tuburi aruncate la gunoi .
Nu , nu merge aplicat din pensula primer-ul din sticluta .
In primul rand nu se va intinde si nu va avea suprafata dorita iar timpul de uscare va fi lent.
La primer-ul Dupli Color 600 ml timpul de uscare este foarte mic pana la atingere (3-5 minute).
Eu zic sa nu incerci cu primer-ul din sticluta .
Cumpara exact ce ti-am spus ;)
Probabil ca te va costa in  jur de 50 de lei totul.
Incepe direct pe un interior de macheta, vei invata din mers iar daca strici cunosti ce ai de facut.

Spor la treaba ;)

Timmy.