Autor Subiect: Porsche 924 Turbo Bburago 1/24 - Reconditionat  (Citit de 1047 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Porsche 924 Turbo Bburago 1/24 - Reconditionat
« : Aprilie 12, 2014, 10:26:25 p.m. »
Va transmit salutari dragi colegi. Ultimul meu proiect in materie de restaurare este una bucata Porsche 924 Turbo produs de Bburago. Pe acesta l-am luat intr-o stare destul de precara cu suma de 10lei. Masina avea vopseaua sarita pe alocuri, geamurile fisurate, rotile desfacute si interiorul degradat.


iata cateva cadre cu macheta in stadiul in care era cand am procurat-o!




macheta a fost dezasamblata in bucatele si la dezasamblare din pacate s-au rupt lampile de semnal si pozitie din bara. O poza cu caroseria desfacuta.




Urmatoarea etapa a fost sa fixez rotile...lucru foarte simplu de facut, acestea iesisera din suportii lor. Amintesc ca macheta este editie veche Bburago si are prinderea rotilor asemenea masinutelor chinezesti ieftine.


Interiorul era intr-o stare asemenetoare cu cea a exteriorului. Lipsa volan, lipsa levier frana de mana si extraordinar de murdar.



...am spalat interiorul si l-am reparat. Avand un Porsche 959 de pe care am luat piesele necesare.

Rezultatul este unul foarte bun zic eu...



Urmatorul pas a gost interventia asupra caroseriei. Am scos decalurile si am incercat sa punctez pe alocuri pe unde era vopseaua sarita. insa se observa diferenta mare de culoare, asa ca m-am hotarat sa o revopsesc. Am matuit-o si am aplicat vopsea 1K Lehler, bleumarin inchis de Mercede-Benz, cu lac 1K Lehler.

O poza cu caroseria machetei dupa spoire si uscare



Am trecut la partea cu asamblatul machetei.
Am lipit acele lampi care s-au rupt si le-am asamblat alaturi de geamuri
Am montat geamurile carora din pacate nu am avut ce sa le fac, doar le-am lipit la colturi...



Macheta a fost finalizata destul de repede, ne fiind foarte complicata. Pe axul rotilor am aplicat cateva fasuri de Degripant pt o functionare mai usoara a rotilor.

Sper sa va placa ce mi-a iesit...Zic eu o macheta frumaosa pe care am salvat-o de la dezmembrat!!!!



 
« Ultima Modificare: August 02, 2014, 11:06:47 a.m. de mirci »



nick

  • Vizitator
Re: Porsche 924 Turbo Bburago 1/24 - Reconditionat
« Răspuns #1 : Aprilie 17, 2014, 11:15:06 p.m. »
Bravo, foarte misto! Insa ce te faci cu geamurile?...

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Porsche 924 Turbo Bburago 1/24 - Reconditionat
« Răspuns #2 : Aprilie 18, 2014, 11:29:08 p.m. »
cu geamurile nu stiu ce voi face...cred ca le voi inlocui cand voi gasii unele intregi!