Autor Subiect: Volkswagen New Beetle Coupe Bburago 1/24 - Reconditionat  (Citit de 805 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Volkswagen New Beetle Coupe Bburago 1/24 - Reconditionat
« : Octombrie 09, 2013, 07:05:55 p.m. »
Salutare! Revin cu o restaurare. Este vorba despre un Volkswagen New Beetle Coupe. Aveam macheta de mai demult, insa mai recent am procurat inca una intr-o stare cam precara pt piese si am reusit sa fac din doua una, car chiar imi place cum a iesit!

Poze din timpul operatiunilor nu prea am, insa va pot spune ca a fost ceva de munca, insa nu complicat :D

Prima etapa a fost cea in care am luat macheta veche si am spalat-o si apoi polishat-o.



Dupa aceasta etapa am luat cea de-a doua macheta si am dezasamblat-o, bucati.


Am inceput prin a inlocui parbrizul, pt ca a ajuns pe Beetle Cabriolet.
Am inlocuit luneta, pt ca era zgariata. Ambele geamuri au fost polihate cu Polish Autosol si lipite cu lipici hobbyuniversal.
Am confectionat geamurile laterale dintr-un plastic transparent.

Am luat sasiul de pe epava noua si am inceput montajul pieselor necesare.
Am montat interiorul, pe care l-am completat cu cele doua scaune din fata.
Am montat volanul, rezultatul fiind directia activa.




Am revenit la caroserie. Am montat un stop nou, pt ca unul lipsea cu desavarsire.
Farurile au fost modificate, au fost defacute si oglinda farurilor a fost innegrita => efect mult mai placut.
Am montat proiectoare noi, pt ca cele vechi lipseau cu desavarsire.
Am montat capacul motor, pt ca acesta lipsea deasemenea.
Caroseria prezenta lipa usa dr., insa aceasta a fost montata de pe cealalta macheta.

Macheta a fost montata, rotile au fost montate si ele, iar rezultatul este pe placul meu.


 
« Ultima Modificare: August 02, 2014, 11:08:50 p.m. de mirci »