Autor Subiect: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell  (Citit de 4721 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #10 : August 10, 2015, 02:16:24 p.m. »
Nu merge Cristi cu burete. Ar intra intre litere si ar fi dezastru. Ma gandeam sa tamponez usor cu o guma de sters pe care am aplicat vopsea. Guma de sters are suprafata dreapta si plana. Astfel ea va atinge doar partea de sus a literelor fara sa ajunga si jos. Sa vad daca am pe ce sa fac proba asta.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #11 : August 10, 2015, 02:25:40 p.m. »
Incearca cu un marker cu vopsea cu varful mai gros. Eu am unul si tot ce este asa numai cu el fac. Este destul de mare inca sa acopere doar liferele si daca nu apesi pe el, nu iti scrie si pe langa.
Eu asa am facut si la al meu, cred ca se vede in poze.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #12 : August 10, 2015, 02:44:57 p.m. »
stiu Adrian. dar nu am marker argintiu acum. :) . dar daca se deschide capota, o sa pot face si mai tarziu cand fac rost de marker, decat sa stric ceva acum. si eu folosesc tehnica cu marker de care zici tu, dar nu am decat culoarea neagra.
am reusit Adrian sa imbin caroseria cu sasiul fara sa stric ceva. nu este inca lipita dar este pe pozitie. dar am tras in lateral de caroserie, de am crezut ca o rup. pana acum aproape toate kiturile Revell au fost problematice la imbinarea caroseriei cu sasiul, podeaua. la Enzo m-am luat dupa instructiuni si nu am reusit in nici un fel sa o prind. a trebuit sa deszlipesc partea din fata complet sa le pot imbina. apoi sa reatasez partea frontala. nu stiu ce fel de probe fac cei de la Revell cand realizeaza prototipul unei machete.

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #13 : August 10, 2015, 05:14:42 p.m. »
ai dreptate. sunt unele piese neslefuite. de obicei nu le prea slefuiesc, mai ales daca nu se vad.
de mult timp ma gandesc sa fac un kit la care sa se deschida tot. la usi nu ar fi mare problema. dar la portbagaj sau in fata, unde nu exista motor, ar fi mai greu sa si fac interiorul exact ca modelul real. ar fi urat doar sa deschizi portbagajul si sa fie ceva gol sub el. sper sa ma intelegi. dar mai ma gandesc.

Nu este greu sa faci interiorul.
Tot netul te ajuta. Cauti masina si gasesti toate detaliile de care ai nevoie.
O alta sursa sunt forumurile de profil unde daca ai gasit masina gasesti si cum si din ce se face.

Spoor!
Alpine Renault A110

Offline 1Q

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 192
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #14 : August 10, 2015, 07:54:11 p.m. »
Daca vrei si nu te incurca, pot pune mai multe poze, am facut si la interior la momentul intalnirii live cu "bestia".

De fapt albumul e public: http://s112.photobucket.com/user/dfrangu/library/Maranello%20si%20imprejurimile?sort=9&page=1 F430 e de la pagina 6. Desi avea dungi de Scuderia, era F430 simplu.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #15 : August 10, 2015, 08:53:08 p.m. »
Daca vrei si nu te incurca, pot pune mai multe poze, am facut si la interior la momentul intalnirii live cu "bestia".

De fapt albumul e public: http://s112.photobucket.com/user/dfrangu/library/Maranello%20si%20imprejurimile?sort=9&page=1 F430 e de la pagina 6. Desi avea dungi de Scuderia, era F430 simplu.

multumesc de informatii. dar la aceasta macheta nu ii fac nici o modificare. o las asa mai ales ca este aproape gata. era vorba de machete in general. la cele care nu se deschid usile, capota, sa le tai eu si sa le fac mobile. ziceam ca la usi nu ar fi prea greu ca exista si fata se usa interioara si usa de la exterior. dar daca as taia o capota portbagaj nu mi-ar fi usor sa modelez tot interiorul unui portbagaj dupa modelul real. poate doar sa pun o cutie interioara mochetata. sa nu se vada un gol cand deschid portbagajul. sper sa ma intelegi.

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #16 : August 10, 2015, 10:28:27 p.m. »
Daca ai timp rasfoieste. Ai sa gasesti cam tot ce se poate face in materie de kituri auto si constructii de la zero.

http://www.automotiveforums.com/vbulletin/forumdisplay.php?f=927
Alpine Renault A110

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #17 : August 11, 2015, 08:02:56 a.m. »
Daca ai timp rasfoieste. Ai sa gasesti cam tot ce se poate face in materie de kituri auto si constructii de la zero.

http://www.automotiveforums.com/vbulletin/forumdisplay.php?f=927

multumesc. am aruncat o privire. interesant si chiar sunt multe de vazut.

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #18 : August 11, 2015, 04:40:42 p.m. »
Cu placere
Alpine Renault A110

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari F430 1:24 Revell
« Răspuns #19 : Octombrie 31, 2015, 04:41:13 p.m. »
Si kitul a ajuns la final. Dupa o lunga perioada. Nu ma asteptam sa dureze atat, dar lipsa timpului si-a lasat amprenta. Am un copil mic de un an care imi ocupa si putinul timp liber.
Vizionare placuta.