Autor Subiect: Prezentare si constructie kit 1:8 - Mercedes 300 SL "Gulwing" - Eaglemoss / IXO  (Citit de 15613 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Mercedes-Benz 300 SL "Gulwing" - 1:8 - IXO/Eaglemoss

La ora actuala exista deja in jur de 10 kit-uri de asamblat in curs de derulare in toata lumea. Cam jumatate sunt produse de IXO iar celelalte de alti producatori. De la IXO vine si acest kit distribuit de Eaglemoss in Germania, bucata cu bucata pe parcursul a vreo 100 de numere, pe care il voi prezenta aici.
Ca si la Warszawa... va dura... :)

https://www.eaglemoss.com/de-de/modelle-modellbau/ihr-modellbausatz-mercedes-300sl/

« Ultima Modificare: Mai 22, 2015, 06:20:46 p.m. de Piniuli »



Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Prezentare si constructie kit 1:8 - Mercedes 300 SL "Gulwing"
« Răspuns #1 : Mai 22, 2015, 06:16:06 p.m. »
Strict din motive de marketing, primul numar vine cu grila si capota, piese care se monteaza pe masina mult mai tarziu. Asadar, le montam si le punem deoparte.
Rama grilei este de plastic iar grilajul este metalic fotodecupat. Capota este din zamac, ca si restul caroseriei. Se estimeaza undeva la 8-9 kg la sfarsit.











Uneori pozele pot avea o calitate mai slabuta. Este pt ca n-am intodeauna camera la mine cand montez la kit, si fac poze cu telefonul.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Superb ceea ce ne arati tu aici, si penttu asta iti multumim! Imi place prezentarea pentru asamblarea acestui kit, dar in acelasi timp sunt si mahnit... ca noi nu vom avea vreodata kit-ul Daciei 1300, chiar daca prototipul exista... Poate poate va fi si la noi un model din cele 10 de care spuneai.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Adrian a spus cam tot ce trebuia spus. Frumoasa prezentarea, extraordinar kit, model. Si eu mi-as dori o Dacia 1300. Cam cate piese contine un astfel de kit?

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Are undeva la 500-600 de piese (fara suruburi), depinde de masina. Dacia 1300 o sa fie sigur. Doar ca nu se stie cand.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
La numarul 2 primim prima roata a Mercedesului si o surublenita. Janta este metalica. iar capacul din plastic. Cauciucul este dintr-un PVC care trebuie incalzit inainte sa poata fi montat pe janta.






Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Intereseant cu janta metalica realizata foarte bine. Si celelalte doua piese negre ce sunt? Par a fi un butuc si vad si un furtun/cablu, ceva de la sistemul de franare, banuiesc :)

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
nimic nou pe aici? sau astepti sa se stranga mai multe piese sa ai ce prezenta? un model superb pe care o sa il urmaresc cu mare placere.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Da, Adrian, ai dreptate. Exact astea sunt.
@Cypilix - imi gasesc greu timp de ele

La numarul 3 vine bordul impreuna cu volanul si manetele de langa el. Totul este din plastic. Vitezometrele sunt mai realiste si mai bine lucrate decat la Warsawa. Pt acest numar, producatorul a decis sa ofere piesele mici si cu probabilitate ridicata de a se pierde, pre-asamblate.









« Ultima Modificare: Iulie 18, 2015, 09:24:03 a.m. de Piniuli »

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
@Cypilix - imi gasesc greu timp de ele


stiu cum este cu timpul. chiar ma uitam si la kitul Warsawa si nu ai mai postat de mult si acum....doar un nr (82)  :D . am glumit. postezi cand se poate, oricum pt mine este ceva nou aceste kituri 1/8 si abia astept sa urmaresc evolutia lor. Mercedes ul este o frumusete.
pana o sa apara si la noi un kit 1/8, o sa "rasfoiesc" forumul.
spor la lucru