Autor Subiect: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell  (Citit de 5157 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« : Mai 21, 2015, 09:33:28 p.m. »
Macheta Ferrari Enzo
Scara 1:24
Nr. piese: 152
Producator: Revell

Un nou kit, o noua provocare. O noua provocare doarece nu am reusit inca sa invat sa vopsesc bine machetele. Macheta am vopsit-o de 3 ori si nici acum nu arata cum ar trebui sa arate o macheta bine vopsita. Dar am decis sa o las asa. La macheta se deschide doar capota motor, care este destul de detaliat. O sa va prezint cateva din etapele contruirii acestui kit.

Setul si continutul lui




parti ale kitului vopsite













Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #1 : Mai 21, 2015, 09:51:16 p.m. »
Motorul si ansamblul motor








scaunele







caroseria si elemente vopsite








Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #2 : Mai 22, 2015, 09:29:16 a.m. »
Arata chiar bine. Dar am o mica nedumerire. La capota motorului. Vad ca ai vopsit-o atasata la acel cadru asa cum vine ea in kit. Atunci cand o vei desface nu vor ramane niste urme vizibile la exterior?  ???

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #3 : Mai 22, 2015, 09:44:49 a.m. »
raman mici urme, dar sunt pe grosimea piesei care este de 1 mm. si pot face retus usor cu vopsea. sus vine si geamul si nu se vede, iar jos vine eleronul peste capota si nu se vede. nu am stiut cum sa fac prinderea pt vopsire si am decis sa o las prinsa. capota vine vopsita si pe dedesupt si daca o prindeam de ceva nu se vopsea bine. aici mereu am avut probleme in a gasi o modalitate buna de prindere a pieselor pt vopsire. sa fie si fixate bine sa nu se desprinda cand vopsesc si sa le pot si vopsi bine. astept idei si de la tine.
multumesc de aprecieri.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15030
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #4 : Mai 22, 2015, 10:32:14 a.m. »
Ar fi bine daca la piesa 86, calutul de pe motor, l-ai face cromat. Ca sa nu dai vopsea prea multa, alege o pensula subtire, bine "stoarsa", cu care dai de mai multe ori pe acea figurina, pana prinde suficienta vopsea.

Apropo, puteai sa desprinzi partile ce trebuiau vopiste de pe cadru. Le puteai fixa foarte usor cu niste scobitori, pe varful carora puneai mici picaturi de "picatura", asta in cazul in care nu ai adeziv Bison Gel.

In rest, imi place cum ti-a iesit vopsitul. Dai cu lac lucios peste?

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #5 : Mai 22, 2015, 10:43:08 a.m. »
Ar fi bine daca la piesa 86, calutul de pe motor, l-ai face cromat. Ca sa nu dai vopsea prea multa, alege o pensula subtire, bine "stoarsa", cu care dai de mai multe ori pe acea figurina, pana prinde suficienta vopsea.

Apropo, puteai sa desprinzi partile ce trebuiau vopiste de pe cadru. Le puteai fixa foarte usor cu niste scobitori, pe varful carora puneai mici picaturi de "picatura", asta in cazul in care nu ai adeziv Bison Gel.

In rest, imi place cum ti-a iesit vopsitul. Dai cu lac lucios peste?

o sa incerc sa vopsesc calutul. dar nu am crom, o sa dau cu argintiu. pe acel calut venea un decal, dar nu mi-a placut cum se aseza decalul si nu l-am mai pus. daca era suprafata plana puteam pune decalul fara probleme.
am incercat cu scobitorile dar avand suprafata mica de prindere am avut surpriza sa se desprinda de pe plastic si sa cada piesa deja vopsita si ....dezastru  :)
primele doua dati le-am vospit cu vopsea pe baza de apa la aerograf si dat cu lac peste. am avut probleme cu lacul si le-am curatat. acum sunt date cu vopsea la spray. nu avea prea mult luciu asa ca am dat si o mana doua de lac la spray duplicolor. aici am avut o problema. unde s-a strans lac in unele colturi, mi-a crapat usor vopseaua. dar imediat dupa lacuire (vreo 30 secunde). nu am inteles de ce. poate a reactionat lacul cu vopseaua. lac am dat dupa vreo cateva zile dupa vopsire, deci vopseaua a avut timp suficient sa se usuce. asta e. invat experimentand.
Multumesc mult de aprecieri si sfaturi.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15030
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #6 : Mai 22, 2015, 10:48:03 a.m. »
Cu placere, Ciprian! :)

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #7 : Mai 22, 2015, 11:15:37 a.m. »
Mai simplu este daca retezi varful la scobitori, sa ai suprafata de contact mai mare. Eu folosesc bucatile din plastic din care este facut acel cadru ce tine piesele. La capota era simplu daca foloseai niste clestisori si prindeai de balamale. Alea puteau si fopsite apoi la pensula, si nici nu se vede.
Daca si asa cum ai facut tu, daca acele prinderi sunt in locuri ce nu se vad, nu-i problema.  ;)

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15030
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #8 : Mai 22, 2015, 11:32:09 a.m. »
Mai simplu este daca retezi varful la scobitori, sa ai suprafata de contact mai mare.
Nu este mai simplu. Suprafata de prindere trebuie sa fie mica, nu mare!! :D Trebuie ca scobitorile sa se desprinda cat mai usor, nu sa ramana bucati lipite pe piese.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari Enzo 1:24 Revell
« Răspuns #9 : Mai 22, 2015, 11:41:37 a.m. »
Nu cred ca merge la piesele mari. Lipeste tu o capota de 50-100g pe motul unei scobitori si apoi sufla cu aerograful sau pistolul pe vopsit? Zboara imediat de acolo si apoi ramai doar cu scobitoarea! A, sau pui zece scobitori si la urma zici ca e ciur cand le dezlipesti  ;D
Exact ce spunea si Cypylix. Nu mere cu varsul unei scobitori. Macar un fi3mm sa ai sa poti conta pe ea  ;)
« Ultima Modificare: Mai 22, 2015, 12:24:17 p.m. de Adrian »