Autor Subiect: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24  (Citit de 4459 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #20 : Mai 08, 2014, 11:20:57 a.m. »
A iesit foarte bine tinand cont ca este prima macheta! In timp vei invata noi lucruri si vor iesi din ce in ce mai bine. Pe scaune da bine acea vopsire cu urme, mai ales daca ai pastrat mereu acelasi sens. Daca vrei sa dispara acele urme ar trebuii sa mai diluezi putin vopseaua si sa folosesti o pensula cu perii desi, subtiri si moi, de preferat dat si in doua straturi.
Pentru acea pata de lipici pe luneta, desi acum este foarte greu fiind lipita, ai putea sa folosesti un smilgher foarte fin (3000, 4000), il lipesti in capatul plat al unui creion din lemn, apoi il umezesti si freci foarte foarte incet. Este un fel de polishare, posibil sa mai ramana putin matuit, dar dispare urma. E foarte migalos.
Pentru lipit poti utiliza super glue de tip gel, si il aplici cu varful unei scobitori, cantitate foarte mica. Mi s-a intamplat ca lipiturile cu o cantitate foarte mica de lipici sa fie mult mai durabile decat cele cu lipici din abundenta.
Se vede ca ai rabdare si iti place ceea ce faci, asa ca sa nu te opresti si mult succes in continuare!

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #21 : Mai 08, 2014, 12:18:18 p.m. »
rabdarea e obligatorie, desi nu se numara printre caracteristicile mele

lipici am Revell, luat de pe machete.ro la sfatul lor; nu cred ca mi-au vandut prostii

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #22 : Mai 08, 2014, 12:25:45 p.m. »
Nu am folosit, asa ca nu ma pronunt, dar daca are aceeasi calitate ca pensulele si scotch-ul de hartie comparativ cu alte produse...ma indoiesc  :)

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #23 : Mai 08, 2014, 12:47:50 p.m. »
Adrian: zi-mi si mie ce lipici folosesti tu? ziceai ceva de superglue tip gel? de la ce producator? se albeste dupa uscare? la machetele anterioare s-a albit usor zona unde am lipit geamurile. daca poti sa imi dai un link ceva sa vad si eu ce folosesti tu k lipici pentru machete. eu folosesc lipici Revell si am folost multumit pana acum. mai ales ca are varful picurator f f mic si ajung foarte bine in zonele inguste. Dar pentru geamuri nu este bun. Albeste ca si superglue normal.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #24 : Mai 08, 2014, 01:01:59 p.m. »
Este vorda de Loctite Gel, il gasesti in marea majoritatea a magazinelor. Avantajul lui este ca nu gazeaza (nu albeste plasticul) si ca se lipeste definitiv intr-un timp putin mai indelungat. Adica nu ai toate sansele daca ai pus mai mult sa lipesti si piesele, si mainile si penseta eventual.
Se mai gasesc in magazinele de modelism si alte tipuri de astfel de lipisi, special sa nu albeasca zonele de lipire. Din pacate nu stiu denumiri :(

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #25 : Mai 08, 2014, 03:22:35 p.m. »
nici lipiciul asta revell nu albeste, ca super-glue-ul ordinar, insa se vede conturul lipiciului uscat

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #26 : Mai 11, 2014, 08:40:59 p.m. »
varianta finala defapt nu e finalizata, ar mai fi piese de lipit, insa mi-a pierit entuziasmul. poate cu alta ocazie























imi place cum a iesit interiorul






Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #27 : Mai 13, 2014, 10:29:18 a.m. »
A iesit bine. Bravo.

insa mi-a pierit entuziasmul. poate cu alta ocazie

Nu mai incepi alt kit?
Sau doar la kitul asta tre referi?
cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Hispano Suiza K6 by Heller 1/24
« Răspuns #28 : Mai 13, 2014, 10:36:47 a.m. »
mai incep alt kit, numai de Hispano parca nu m-as mai apuca...