Autor Subiect: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell  (Citit de 11611 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« : Noiembrie 08, 2013, 08:13:44 p.m. »
Buna seara,
Pentru ca Ferrari-ul s-a terminat destul de repede si  prietena a fost incantata de ceea ce am reusit sa fac mi-a oferit drept cadou o noua macheta. Un Mercedes tot scara 1:24, si cred ca asta e scara pe care ma voi axa, tot Revell.



De aceasta data nu mai incep prezentarea din mijlocul proiectului, incerc o prezentare de la zero, sper sa mearga.
Avand deja experienta celeilalte machete pot spune ca aceasta e realizata mai bine, piesele au mult mai putine bavuri, si asa la prima vedere par a se imbina mai bine.










Cam astea ar fi toate piesele, 136 de piese, grad de dificultate 4, din maxim 5. Aproape numar dublu de piese fata de Ferrari dar sper sa ma descurc.
Avand gramada de piese, sa trecem la treaba.  :D



Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15024
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #1 : Noiembrie 08, 2013, 08:51:08 p.m. »
Ai grija cu balconu'  ;D

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #2 : Noiembrie 08, 2013, 10:34:22 p.m. »
Iti doresc mult succes cu acest proiect , atentie mare la vopsea  ca are foarte mare importanta la o macheta. Astept postari cu evolutia proiectului.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #3 : Noiembrie 11, 2013, 04:42:29 p.m. »
Spor la treaba si asteptam sa vedem cum decurge lucrarea. O intrebare, de unde ai luat kitul de la Revell? Si resul kiturilor Revell de unde le iei? Si eu vroiam sa incep un astfel de kit dar nu prea ma atrage scara 1/24. Dar cred ca o sa incerc si eu unul. Daca imi raspunzi pana diseara de unde le iei kitul poate dau si comanda sa am ce face in weekend. Eu cautam un kit sa contina si culorile, ca am vazut ca exista.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #4 : Noiembrie 11, 2013, 05:01:00 p.m. »
Multumesc, si voi prezenta toti pasii, din pacate acum o raceala apriga ma tine departe de lucrare.
Kituri multe gasesti in Afi Cotroceni. Este la etaj un magazin ( langa locul cu jocuri pe console, un magazin Lego daca nu ma insel). Acolo gasesti destul de multe kit-uri, vopseluri, pensule, lipici si toate cele necesare. Au si la alte scari, si cu vopseaua inclusa in pachet. Au si cataloage si poti comanda ceva anume daca iti doresti. Kituri mai gasesti si in Cora lujerului, de acolo este luat Ferrariul, insa mare grija, multe sunt desfacute de anumiti curiosi si sunt sanse sa te trezesti cu piese lipsa. Mult succes in alesul kiturilor.

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1762
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #5 : Noiembrie 11, 2013, 05:06:53 p.m. »
Baga tuica fiarta si "aspirina.." sa treaca raceala mai repede si hai cu macheta ca-mi ploua in gura dupa ea!

PS: multumesc de ponturile cu Cora Militari si AFI. E bine ca stiu de unde-mi pot cumpara vopsele de acum!
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2013, 05:09:21 p.m. de djmanianfs »

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #6 : Noiembrie 11, 2013, 05:07:30 p.m. »
Scuze, acum am vazut ca nu esti din Bucuresti, in cazul asta pentru comenzi inceara pe revell.ro

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #7 : Noiembrie 11, 2013, 05:13:00 p.m. »
O sa incerc si cu aceste "tratamente" si o sa incep cu macheta, poze cu motorul in curand.
Vopsea mai gasesti si in Diverta din Plaza Bucuresti.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #8 : Noiembrie 11, 2013, 06:09:16 p.m. »
Cate oportunitati sunt in Bucuresti. Sa vad daca o sa imi comand un kit de pe net sau astept sa ajung pe la Bucuresti sa le aleg eu de pe raft. Merci mult si spor la treaba.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Macheta Mercedes SLS AMG 1:24 Revell
« Răspuns #9 : Noiembrie 11, 2013, 11:12:54 p.m. »
dar udne gasesti Revell, ca si eu caut si nu prea gasesc prin magazine :D Superb exemplarul, dar sa il vedem cand il incepi