Autor Subiect: Trusa modelism  (Citit de 10752 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Trusa modelism
« : Martie 06, 2016, 07:59:07 p.m. »
Asa cum spune si titlul, vreau sa cumpar o trusa de modelism. Intrucat nu sunt modelist full-time, pentru inceput ma gandesc la una minima, sa contina niste cutere bune, surubelnite, freze (inclusiv motorul). Pe parcurs, in functie de necesitati, ori o completez, ori o inlocuiesc.
Deci, poate imi recomandati un loc unde pot gasi asa ceva, pentru incepatori si intr-un buget rezonabil. Nu stiu sa spun care este bugetul, pentru ca nu stiu piata... Bugetul il calculez mai apoi, in functie de oferta pietii...
Multumesc anticipat.



Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Trusa modelism
« Răspuns #1 : Martie 06, 2016, 08:14:35 p.m. »
Chiar sunt curios daca vei gasi o asemenea  trusa intreaga... dar nu prea cred...
Sculele astea le strangi in timp. O freza buna cu tot cu capete gasesti in Dedeman sau alte magazine de bricolaj. Aici ma refer la un Dremel. Costa dar e bun. Daca bugetul nu ajunge poti lua si ceva mai ieftin.. de la 60lei in sus. Chiar si in Lidl gasesti uneori.
Setul de cuttere... la fel gasesti in magazinele de bricolaj. Cred ca deja este arhicunoscutul set din plastic cu 3 cuttere si multe lame. E ieftin, dar e prost... Gasesti pe net alte cuttere bune, sunt destule. Preferabil sa aiba menghina de prindere a lamei metalica.
La fel mai e nevoie de un set de patenți, de prins, te taiat, sfic etc... Parca sunt niste seturi cu 4 astfel de scule. Sunt unele mai mici.
Mai ai nevoie de niste pensete cu varful ascutit, drept, de prindere..., niste clestisori, un se te pile mici de toate dimensiunile. Se gasesc si astea usor.
Mai sunt si niste miniferastraie, surubelnite cu diferite capete.. dar asta in functie de ce vrei sa faci. Poate si aerograf, vopseluri si alte nebunii :)

Succes!

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: Trusa modelism
« Răspuns #2 : Martie 06, 2016, 08:39:41 p.m. »
De-asta intreb si eu, ca nu ma prea pricep. Pana acum, micile lucrari le faceam din cuter si surubelnite. Ma gandeam sa evoluez si eu.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Trusa modelism
« Răspuns #3 : Martie 06, 2016, 08:52:20 p.m. »
Ia ce ti-a recomandat Adrian si este suficient. O sa iti dai tu seama pe parcurs daca mai ai nevoie de ceva.

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: Trusa modelism
« Răspuns #4 : Martie 06, 2016, 09:19:26 p.m. »
Ok, multumesc.
Am sa colind Dedemanul sa vad despre ce este vorba.

Offline iustinic

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 416
Re: Trusa modelism
« Răspuns #5 : Martie 06, 2016, 10:32:15 p.m. »
Eu am cumparat de curand o mini freza Parkside. Am dat pe ea in jur de 100 de lei si sunt destul de multumit pentru banii astia. Acum lucrez la o diorama si ma ajuta foarte mult. Cutter am cumparat tot de la Lidl la oferta. Cum spunea colegul, este cu capul de prindere metalic si maner ergonomic dintr-un cauciuc moale. Mai jos atasez niste fotografii sa vezi despre ce e vorba.





Daca esti curios, tot ce ai de facut este sa urmaresti ofertele lidl. Sau poti alege alte variante mai scumpe. Depinde si de bugetul tau.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Trusa modelism
« Răspuns #6 : Martie 06, 2016, 10:41:43 p.m. »
Exact din astea am si eu, doar ca nu am pus poze :)

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15040
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Trusa modelism
« Răspuns #7 : Martie 06, 2016, 10:46:05 p.m. »
... doar ca nu am pus poze :)
De lene, d-aia n-ai pus poze... ;D

Offline 1Q

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 192
Re: Trusa modelism
« Răspuns #8 : Martie 06, 2016, 11:09:39 p.m. »
Asa cum spune si titlul, vreau sa cumpar o trusa de modelism. Intrucat nu sunt modelist full-time, pentru inceput ma gandesc la una minima, sa contina niste cutere bune, surubelnite, freze (inclusiv motorul). Pe parcurs, in functie de necesitati, ori o completez, ori o inlocuiesc.
Deci, poate imi recomandati un loc unde pot gasi asa ceva, pentru incepatori si intr-un buget rezonabil. Nu stiu sa spun care este bugetul, pentru ca nu stiu piata... Bugetul il calculez mai apoi, in functie de oferta pietii...
Multumesc anticipat.
Exista magazine dedicate modelismului. Au si scule, si inca o groaza. Depinde de buget si necesitate. Daca ti se par scumpe cele din magazine, oricand poti apela la eBay sau Aliexpress doar ca astepti un pic mai mult.

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: Trusa modelism
« Răspuns #9 : Martie 07, 2016, 04:31:05 a.m. »
Majoritatea sculelor, mi le-am luat de la Lidl. :)
Voi revenii cu ceva poze.