Autor Subiect: Confectionare cutie frigorifica.  (Citit de 4340 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gabrielcoman

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Confectionare cutie frigorifica.
« : Octombrie 12, 2017, 10:56:49 p.m. »
Buna seara asa cum spune si titlul vreau sa achizitionez o macheta de fiat ducato pentru a o transforma intr-o replica a masinii pe care a lucrat tatal meu dar in septembrie 2014 a murit si vreau sa ramana in amintirea lui.Pe masina as vrea sa pun patru stikere doua pe usile spate si doua pe lateral cu firma unde a lucrat dar nu stiu unde le pot face ce ma sfatuiti?De asemenea vreau sa stiu din ce pot confectiona o cutie care sa semene cu instalatia frigorifica pusa deasupra masinilor?Va multumesc.



Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #1 : Octombrie 13, 2017, 06:04:03 a.m. »
« Ultima Modificare: Octombrie 13, 2017, 06:43:40 a.m. de RUA »

Offline Gabrielcoman

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #2 : Octombrie 13, 2017, 07:33:59 p.m. »
Salut nu mai inteles in ceea ce vroiam sa zic.Macheta deja pot sa spun ca am achizitionat-o dar acum vreau sa fac modelul celei pe care a lucrat tata.Pentru asta am nevoie de sfaturi unde pot face niste stikere sa le pun pe ea si cum pot sa fac cutia aia frigorifica care vine pe masina?Din polistiren merge?

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #3 : Octombrie 13, 2017, 07:40:52 p.m. »
Succes cu acest proiect.

Cutia o poti face din komatex (PVC). Unitatea de AC o poti face tot din komatex, iar cu putina dibacie, o sa arate ok. Stickere... poti sa cauti informatii pe net si tot acolo gasesti informatii despre cei care fac asa ceva. Acum... depinde cat de fidel vrei sa fie reprezentata cutia frigorifica... depinde cat investesti in materiale. Mai bine ti-o faci tu. Buna... rea... este munca ta.

Succes inca o data!!

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #4 : Octombrie 14, 2017, 03:43:04 a.m. »
...vreau sa achizitionez o macheta de fiat ducato ...
Sincer, nu te înteleg Gabrielcoman 
Despre ce model este vorba  ??? http://www.lamberet.fr/gammes.php?mk=2&gm=4&md=DUCATO%20CHASSIS-CABINE&id=111
 Bafta
« Ultima Modificare: Octombrie 14, 2017, 05:49:46 a.m. de RUA »

Offline Gabrielcoman

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #5 : Octombrie 14, 2017, 03:10:22 p.m. »
Salut RUA este vorba despre modelul fiat ducato 2007 duba frigorifica.Nu stiu cum sa atasez o poza ca iti aratam exact despre ce vorbesc.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #6 : Octombrie 14, 2017, 06:05:48 p.m. »
Uite Adi, acesta este modelul:


Offline Gabrielcoman

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #7 : Octombrie 14, 2017, 09:43:07 p.m. »
Exact acesta este modelul doar ca varianta mai inalta.

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #8 : Octombrie 15, 2017, 06:45:43 a.m. »
 Nu-ţi rămâne decât să achiziționezi macheta ... :) sa o decupezi...sa o chituiesti
 si urmeaza sfatul lui OLECO
Cutia o poti face din komatex (PVC). Unitatea de AC o poti face tot din komatex, iar cu putina dibacie, o sa arate ok. Stickere... poti sa cauti informatii pe net si tot acolo gasesti informatii despre cei care fac asa ceva. Acum... depinde cat de fidel vrei sa fie reprezentata cutia frigorifica. Mai bine ti-o faci tu. Buna... rea... este munca ta.

Bafta
« Ultima Modificare: Octombrie 15, 2017, 07:02:35 a.m. de RUA »

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Confectionare cutie frigorifica.
« Răspuns #9 : Octombrie 15, 2017, 11:25:15 a.m. »
Nu-ţi rămâne decât să achiziționezi macheta ... :) sa o decupezi...sa o chituiesti...
Pai n-are ce sa decupeze, Adi! ;D Daca are o duba (si cred ca duba are caci altceva, nu prea face ELIGOR sau MM), trebuie sa taie lateralele si sa inchida cabina, iar apoi sa confectioneze sasiul (in caz ca acesta nu este deja redat pe macheta). Dupa aceea face si cutia. Mai exista si varianta sa cumpere FORD Transit Single Cab Dropside de la PMA pentru a-i lua sasiul (se potriveste), dar macheta costa minim 100 lei si nu stiu daca se merita. Daca vrea sa faca un sasiu detaliat, exista documentare pe net, dar trebuie sa aiba si ceva mana.