Autor Subiect: Garajul Prognosis- autonebunii fără pretenţii  (Citit de 154066 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #40 : Iulie 01, 2013, 12:00:42 p.m. »
Lada 1200 DeAgostini Rusia

Aparuta in colectia AVTOLEGENDI CCCP, LADA/VAZ/Jhiguli 2101, popular 1200 a fost trimisa pentru schimbarea culorii si imbunatatiri la Atelierele PanArin din Slobozia Mica. Dupa schimbarea culorii, au fost adaugate ornamente cromate, au fost facute cu nichel ramele geamurilor de portiere si esapamentul cu toba.



Mai multe poze http://arin.panait.net/lada-1200-deagostini-rusia/

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #41 : Iulie 01, 2013, 12:07:18 p.m. »
Volskwagen GOLF GTI – modificari

Volkswagen Golf GTI 1980 Del Prado, a sosit pentru imbunatatiri si schimbarea rotilor de jucarie cu unele mai realiste. Masina s-a dovedit a fi mai greu de dovedit pentru ca are sasiul nituit si ca atare a trebuit sa lucrez cu ea montata. Nu avea rost sa rad niturile pentru schimbarea rotilor. Rotile trimise de posesor sunt mai realiste, dar au axul mai gros si butucul alungit. Ca atare, dupa demontarea destul de dificila a jantelor vechi fixate fortat, al largit lagarele osiilor cu spiralul, apoi am decupat exedentul de la butucuri, dupa care am scurtat axele si am remontat noile roti. In plus am facut cu nichel rama geamului triunghiular de pe portierele fata si am personalizat numere de inmatriculare! In fapt nici nu avea asa ceva! S-au mai vopsit corespunzator si manere usilor care erau tampografiate superficial.



Mai multe poze http://arin.panait.net/volswagen-golf-gti-modificari/

Offline Bisshoqp

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
  • Urăsc oamenii care urăsc oameni.
    • Bisshoqp Exqpo
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #42 : Iulie 01, 2013, 06:26:05 p.m. »
   Felicitări!
   Frumoase ultimele realizări!
Colecţia mea - Bisshoqp Exqpo

„Un colecţionar respectă alt colecţionar, indiferent de numărul sau de calitatea machetelor.”

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #43 : Iulie 04, 2013, 06:51:18 p.m. »
GAZ-ul lui Laurentiu

Deja la a 5-a reproducere, GAZ A de la DeAgostini, in varianta rosu/negru a la Prognosis, este gata de livrare la export catre colectionarul din Bucuresti care a indraznit sa solicite modificarea. Mare curaj pe amicul 01212…. Macheta este prelucrata identic cu prima varianta de colorare facuta de mine la aparitia modelului. Barca este vopsita cu rosu, mobilierul interior este din piele maron, prelata crem si bandourile cauciucurilor albe plus diverse accesorii nichelate!



Mai multe poze http://arin.panait.net/gaz-ul-lui-laurentiu/

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #44 : Iulie 04, 2013, 06:56:51 p.m. »
Dacia lui Titi, baiat dulce

Daca e dulce asa cum spune porecla sa, nu stiu, dar il servesc cu o dulceata de Dacia 1310 facuta dupa indicatiile sale pretioase. Baza este o Dacia 1310 DeAgostini, careia i s-a indepartat eleronul de pe portbagaj (nu cu smirghel draga Titi!!!). Masina este gata de livrare si va pleca maine catre Galati si apoi Braila spre a poposi in vitrina amicului cu zahar pe limba!



Mai multe poze http://arin.panait.net/dacia-lui-titi-baiat-dulce/

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #45 : Iulie 04, 2013, 06:58:41 p.m. »
Dacia unchiului Geo

Ceva vreme in urma, imi ascundeam fiinta coplesita de canicula si imi amageam oasele obosite de truda in camera cu aerul conditionat. Pe la amiza, cand motaiala imi dadea tarcoale imbiindu-ma la tarseala, zdranganitul telefonului a aparut ca o locomitiva disperata in linistea tihnei. De dincolo de neant, o voce feminina isterica ma ia repede, “-Esti Arin? Ia si vorbeste” si pana sa confirm, un bariton cunoscut ma interpeleaza: “Ba pramatie, tie chiar nu iti e rusine sa uiti de rudele tale? ” … stupoarea a facut imediat loc rationamentului si mintea mea, chiar daca nu a recunoscut vocea, a inteles amploarea evenimentului. Un singur om pe lumea asta indraznea sa ma faca pramatie pe fata. Unchiul Geo de la Tulcea, varul tatei, pescar inrait si sofer fumator de Carpati. “, Ba pramatie, zice el cu naduf, pai sa aflu eu de tine de la radio ma? Ca tu de cand ai plecat la Slobozia ma-sii nu ai mai dat un semn de viata. Mi-a zis colegii, ca unu Arin Panait de la Slobozia, face machete de masini romanesti. A auzit ei la radio! Asa e ma? “. Ptiu Drace, zic in mintea mea, uitai de el. De vreo 20 de ani! Puah cum trece timpul.
..........................  http://arin.panait.net/dacia-unchiului-geo/


Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #46 : Iulie 04, 2013, 07:09:21 p.m. »
Dacia unchiului Geo imi place de mor , e super super !
E o piesa cum mai rar vezi  ;D
Foarte reusita si la vopsea si la tot , felicitarile mele  ;)

TImi,.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #47 : Iulie 04, 2013, 09:36:00 p.m. »
Sunt frumoase ambele dacii , cea rosie pare comestibila . ;D

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #48 : Iulie 07, 2013, 09:05:29 a.m. »
Sunt frumoase ambele dacii , cea rosie pare comestibila . ;D
Merge bine cu frisca! :P

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #49 : Iulie 09, 2013, 02:56:45 p.m. »
ARO-ul lui Ceaușescu

De multa vreme am inceput lucrarea la masina celebra a dictatorului Ceausescu. Ma rog, la varianta acoperita. Timpul insa nu prea m-a lasat sa lucrez linistit. Nici finantele… Este o lucrare destul de ampla, costisitoare, care necesita multa migala, inventivitate si dedicare. Tehnologie nu prea am, timp mai deloc, finantare ioc…. cu restul ma descurc.

Stadiul la care azi am ajund este cel din imagini. Practic am decupat trei machete ca sa obtin forma finala. Un Aro 240 pentru bot si doua 244 pentru caroseria combinata. Partile sunt lipite cu Epoxy si intarite cu dublaj si Superbond gel. Dupa fixarea montantului usii din spate, Iulian Pintea a observat greseala. Montasem stalpul drept si prea gros. L-am inlocuit azi cu unul din forex montat inclinat.

Sasiul este facut din doua bucati sasiu 244, decupatae si lipite corespunzator. Dupa ce am facut sasiul am adaptat garda la sol, care este mult mai mica sa poata urca concucatorul iubit fara probleme. Asa ca am scurtat suporturile osiilor.

Deocamdata atat! Lasam la intarit chitul si lipiturile si mai revenim. Va trebui sa gasesc o freza miniaturala cu care sa fac cantul portierei din spate. Tehnic nu am cu ce, o trusa de freze este peste bugetul meu, asa ca lucrarea intra la cutie… O vreme! Sa vedem ce vopsea gasim pna atunci. Poate o sa lucrez interiorul, decupajul din plafon, inaltarea si ale maruntisuri migaloase!




Mai multe poze si detalii http://arin.panait.net/aro-ul-lui-ceau%C8%99escu/