Autor Subiect: Garajul Prognosis- autonebunii fără pretenţii  (Citit de 153858 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Garajul Prognosis- autonebunii fără pretenţii
« : Iunie 08, 2013, 02:39:27 p.m. »
Micile mele machete, am mai spus si mai spun, fara pretentii! Unele tunate de mine, altele cumparate si altele capatate de pe la prieteni! Stiu ca nu sunt perfecte tunarile mele, stiu ca mai dau si rateuri, dar la 52 de ani se permite! Machetez de mic copil. am mostenit de la tata pasiunea pentru modelism. De orice natura ar fi el.... Sper sa va placa! Sunt si sfaturi si tehnici de lucru. Nu tin nimic secret, nu iau nimic cu mine in lumea de dupa! Cateodata, daca ma simt bine, mai lucrez si pentru colegi, prieteni, cunostinte! Dar imi rezerv intotdeauna dreptul de a-mi alege clientii! Sunt un perfectionist, dar nu tot ce fac eu atinge perfectiunea. Nu am tehnologii fastuoase in Atelierul PanArin. O bormasina, un traforaj, o minifreza si multa pasiune! Nu imi place sa fiu mistocarit pentru munca mea, desi criticile constructive sunt binevenite! Va multumesc ca ma acceptati asa cum sunt! Prefer sa fiu urat pentru ceea ce sunt, decat sa fiu iubit pentru ceea ce nu sunt!

Sa incep cu ceva nu? Poi cum azi am avut zi de musafiri si de cadouri, voi posta noua mea achizitie, o miniatura DeAgo Polonia.
Zastava la Slobozia Mica

Mica dar foarte cunoscuta, masina aparuta in colectia DeAgostini Polonia, a sosit in colectia mea gratie amicului Cristi Butnariu. Frumusel lucrata, chiar foarte curatica, nu are chedere la parbriz luneta, dar sunt obisnuit cu asta, asa ca va fi corectata intr-o buna zi! Multumesc Cristian!



Mai multe poze http://arin.panait.net/zastava-la-slobozia-mica/
« Ultima Modificare: Noiembrie 27, 2015, 05:28:20 a.m. de Prognosis »



Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #1 : Iunie 08, 2013, 02:46:35 p.m. »
Va multumim domnule Prognosis pentru  prezenta , pentru ceea ce faceti , pentru Garajul SLobozia Mica si pentru machetele ce o sa urmeze. Felicitari si ne bucuram ca va avem aproape!!! :)

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #2 : Iunie 08, 2013, 07:00:47 p.m. »
Ford T.A. 1925 la Slobozia Mică

Dintr-o alta epoca, aidoma unui cavaler, batranul Ford T este cea de a III-a macheta scara 1/24 din colectia mea. Masina a poposit la Slobozia gratie amicului Cristi Butnariu din Bucuresti, care are ceva la vanzare pus pe blogul meu la sectiunea vanzare. Macheta este incredibil de frumoasa si de eleganta si reprezinta o masina de pompieri din vremurie de mult apuse! Iat-o in toata splendoarea ei. Cuvintele sunt de prisos!



Mai multe poze http://arin.panait.net/ford-t-a-1925-la-slobozia-mica/

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #3 : Iunie 08, 2013, 08:17:11 p.m. »
Chiar ca-i frumoasa! Buna achizitie!

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #4 : Iunie 09, 2013, 07:54:56 a.m. »
Citroén T.A. 15 CV la Slobozia

Personal ador genul acesta de masini clasice. Am si avut ocazia de a conduce un similar si nu se compara cu masinile moderne. Este de frumusete si de o eleganta de invidiat, desi la vremea aceea nu avea servo directie, lua virajele extraordinar de usor. Masina imi umple sufletul de bucurie. Macheta 1/24, este foarte bine realizata. Bracheaza rotile, are chiar si suspensie! Cu putin efort ar merge motorizata, dar fiind grea, metalica, nu stiu daca ar fi rapida! Ma voi gandi. De multi ani imi doresc o masina antica comandata radio!




Mai multe poze si descriere http://arin.panait.net/citroen-t-a-15-cv-la-slobozia/

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #5 : Iunie 09, 2013, 09:31:27 a.m. »
Vad ca este produs de BBURAGO. Oricum, arata bine si parerea mea personala... mai bine las-o nemotorizata.

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #6 : Iunie 09, 2013, 12:28:38 p.m. »
Volga M21 scara 1/24

Multe amintiri ma leaga de aceasta masina ruseasca. De-a lungul copilariei am tot intalnit-o si am calatorit cu ea. Acum o am in colectie si in varianta 1/24 multumita lui Cristi Butnariu. El mai are la vanzare cateva frumuseti pe care le-am postat pe situl meu la sectiunea vanzare. Macheta este frumos realizata, in colectia Road Signature. Din pacate nu vireaza rotile si nici nu are capota/portbagaj functionale, dar asta nu scade cu nimic frumusetea si eleganta ei de rusoiaca consacrata. Cu aceasta fmacheta inchei seria de prezentare  a cadourilor primite ieri!



Mai multe poze http://arin.panait.net/volga-m21-scara-124/

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #7 : Iunie 09, 2013, 12:38:45 p.m. »
Astept si alte prezentari.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #8 : Iunie 09, 2013, 09:00:03 p.m. »
Ma atrage foarte tare Ford T masina reala dar si macheta  . Felicitari pentru achizitie, trebuie s-o am si eu in vedere ,dar la 1:18 dacar s-ar putea!!!

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Garajul Slobozia Mica
« Răspuns #9 : Iunie 10, 2013, 09:39:14 a.m. »
Ziua porților deschise la Atelierele PanArin

Duminica, la  Atelierele PanArin a fost ziua portilor deschise. S-au prezentat pentru verificare echipele Braila/Galati…

Titi, Nicu Barsan, Catalin Pecingina si Mihai Mihaila au studiat cu ochii lor lucrarile mele. Am admirat cu aceasta ocazie minunea de autobuz romanesc, TV-ul facut de dl. Nicu Barsan, celebru prin “tramvaiul de la Cârcotași”.

Sambata am mai avut o serie in vizita, de la Bucuresti, dar nu am facut poze. Dragos si amicul sau au adus pachetul de la Cristi Butnariu si au admirat colectia mea modesta!

Au fost vizite care m-au bucurat nespus! Sper ca au fost placute si pentru musafirii mei…



Mai multe poze http://arin.panait.net/ziua-por%C8%9Bilor-deschise-la-atelierele-panarin/