Autor Subiect: Roabele 1/24  (Citit de 8895 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #10 : Ianuarie 14, 2014, 12:42:15 p.m. »
Salut!

Interesanta colectie 1:24.
Asteptam si restul pozelor/prezentarilor.

Am si eu Bugatti Atlantic (gri).

Hispano l-ai luat de la ablanc? ai luat pachetul cu tot cu Citroen, sau le-a dat si separat?


Bafta!
cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #11 : Ianuarie 14, 2014, 12:59:45 p.m. »
hispano l-am luat de la ablanc da, la pachet cu citroenul, care este de vanzare

Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #12 : Ianuarie 14, 2014, 01:32:33 p.m. »
tocmai mi-am luat un kit Heller 1/24, Hispano Suiza K6. la vara, la mosie, cu un spritz in nas, ma voi ocupa personal....



Zgarciul included.

Vezi, nu te apuca cu sprit in nas, trebuie sa fii maxim de lucid cand faci kitul asta. Poate-l iei cu tine cand ne vedem, sa mi-l prezinti personal ;)

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #13 : Ianuarie 14, 2014, 01:52:24 p.m. »
si io care aveam in plan o verticala..

asamblat sau dezasamblat? ;D

nick

  • Vizitator
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #14 : Ianuarie 14, 2014, 03:16:30 p.m. »
tocmai mi-am luat un kit Heller 1/24, Hispano Suiza K6. la vara, la mosie, cu un spritz in nas, ma voi ocupa personal....

Mai bine mi-l dai mie, decat sa te ocupi de el cu spritu'n nas. Vb serios. Fa-mi o oferta pe mp.

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #15 : Ianuarie 15, 2014, 07:54:12 a.m. »
Hispano nu e de vanzare, dar Citroenul este.

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Roabele 1/24 - Jaguar XK120
« Răspuns #16 : Ianuarie 16, 2014, 09:58:34 a.m. »
Sa continuam cu Jaguar Danbury Mint.

Jaguar Xk120 este creatia lui Sir William Lyons, si cel mai important roadster Jaguar. Asta pentru ca sta la baza modelului Type C, primul Jaguar castigator la Le Mans. De altfel Jaguar a obtinut 5 victorii in 7 participari.
Denumirea de Xk120 provine de la viteza maxima atinsa de model chiar cu Sir William Lyons la bord, si anume de 120 mile pe ora, sau 192 km pe ora. Pentru anul 1948, performanta era remarcabila pentru o masina de strada.
Masina era propulsata de un motor L6 de 3.5 litri si 160 CP. Este una din cele mai frumoase masini in opinia mea.

Macheta celor de la Danbury Mint este cea mai buna reproducere la scara a acestui automobil, superioara variantelor 1/18 de la ERTL si Signature Models. De burgalo 1/24 nici nu mai vorbesc, desi mi-as lua varianta Coupe care arata intr-un mare fel.

Macheta este destul de grea, avand sasiu metalic.
In partea din fata gasim faruri cu nituri, si emblema sub forma unui abtibild, deci nimic remarcant, as spune chiar dezamagitor.



Din lateral se pot observa rotile cu contur alb care arata foarte bine.



Continuam cu interiorul; nimic iesit din comun, spitele volanului sunt prea groase, mocheta nu este prezenta, iar scaunele sunt o mare si simpla piesa de plastic. Dezamagitor.



Macheta are si parti bune, cum ar fi motorul. Capota este sustinuta de un brat subtire, iar motorul ne arata mai multe piese printre care fisele, cele 2 carburatoare etc.



In partea din spate, iarasi nimic senzational. Busonul rezervorului este doar conturat pe capota. Portbagajul la fel. Spoturile sunt vopsite in niste spatii speciale, asa au fost turnate piesele.



Macheta vine cu o piesa interesanta, o 'fusta' pentru roata stanga spate.
Sa vedeti ce mica e lumea, cand am facut pozele, in apropiere era un domn care a parut interesat de ce faceam eu, spunand ca are si el un amic care colectioneaza masinute. Il cunosc pe respectivul amic, este membru al forumului.



Per ansamblu, macheta este slaba insa are anumite detalii - motor, capota, sasiu - care ma fac sa cred ca este cea mai buna reprezentare la scara a acestui fabulos autoturism.



Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #17 : Ianuarie 16, 2014, 10:44:51 a.m. »
sincer ca si reprezentare sunt uimit, pentru ca stiam ca Danbury mint au totusi o calitate superioara si o prestanta, gen interior mochetat, imbinari mult mai reusite si mai ales macheta deschidea tot. Ca si elemente mobile se aseamana la numar, culmea, cu Bburago, tot 3 elemente mobile are, si sunt aceleasi. Motorul si rotile arata f bine la macheta asta!

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #18 : Ianuarie 16, 2014, 04:10:59 p.m. »
nu se compara cu burago, sa nu exageram... se putea mai bine, intr-adevar, insa macheta are ceva anisori, nu e tocmai noua. finisarea este la inaltime

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Roabele 1/24
« Răspuns #19 : Ianuarie 16, 2014, 04:24:28 p.m. »
Mie-mi place cum arata.