Autor Subiect: Elicopter Aérospatiale SA-365N1 Dauphin 2  (Citit de 1568 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Elicopter Aérospatiale SA-365N1 Dauphin 2
« : Martie 08, 2014, 11:12:51 p.m. »
Vreau sa va arat cum am confectionat un elicopter Dauphin plecand de la un kit Trompeter 1:48, Made in China. Pentru piturare am ales aparatul real YR-SBS, de la Special Air Services, un elicopter care atunci, impreuna cu YR-SCS, al maestrului, prietenul meu Valer Novac, facea furori pe la mitingurile aviatice. Din pacate, scurt timp dupa aceea cele doua aeronave au fost vandute in afara tarii.
Elicopterul real, fotografiat de prietenul meu Voicu Tamas (sper sa nu se supere ca ii folosesc poza).



Iar acum etapele prin care a trecut kitul meu, cumparat in 2009.:



Prima intrata in lucru: cabina, apoi montarea geamuriolor si asamblarea celor doua parti ale fuselajului.




















Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Elicopter Aérospatiale SA-365N1 Dauphin 2
« Răspuns #1 : Martie 09, 2014, 12:43:50 p.m. »
Al doilea set de poze, facute in timpul vopsirii. Am folosit vopsele de apa, iar ca ustensile un set de pensule cumparate tot de la magazinul de modelism. Ar fi fost mai bun un aerograf, dar ...
(pentru piesele negre am folosit un spray, iar pentru colorarea geamurilor cabinei am facut apel la un marker; in prima poza e un amestec poxilina, folosit pentru chituirea unor greseli de turnare sau ... rupere a pieselor de pe suport)

















Vopseaua alba mi-a pus mari probleme. Dupa ce ca parca e var, se si usca foarte greu, pana am obtinut un strat cat de cat omogen am dat numeroase maini. Si tot nu e cum as fi vrut.








Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Elicopter Aérospatiale SA-365N1 Dauphin 2
« Răspuns #2 : Martie 15, 2014, 10:57:54 a.m. »
Acestea sunt ultimele poze cu Dauphin-ul. Sper sa le gasesc pe toate, pentru ca photobucket mi le-a cam ascuns.
Mentionez ca nu am folosit decalurile din kit, care erau pentru un elicopter al Pazei de Coasta americane. Ca si schema de vopsire, si celelalte insemne (drapelul romanesc si logoul firmei de care apartinea aeronava) sunt cele de pe elicopterul YR-SBS, si sunt realizate de mine cu imprimanta pe autocolant transparent. Si dungile bleumarin sunt tot autocolant.





Et voila: