Autor Subiect: TBR 70  (Citit de 1249 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
TBR 70
« : Martie 03, 2014, 01:52:22 p.m. »
Prezint kit-ul Zvezda, 1:35. E vorba de un transportor anfibiu blindat, made in Russia. Am dat pe el 70 de lei, l-am cumparat la Clinceni Fly-in, in toamna trecuta.
Multe piese  foarte finute, din fericire am reusit sa trec cu bine prin procesul de productie si ceea ce am obtinut chiar seamana cu un transportor. Am ales una dintre cele doua variante de turela, cum se vede si in poze. Inca nu am aplicat decalurile, ma gandesc sa ii confectionez o inmatriculare romaneasca (cutia contine elementele necesare pentru o inmatriculare sovietica), desi, din cate am citit, armata romana nu a folosit masina de lupta sovietica (cu toate ca, in zilele asa-zisei revolutii din 89, prin Bucuresti ar fi umblat si TBR-uri).
Incerc sa respect, in expunerea pozelor, dezvoltarea machetei.






































Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: TBR 70
« Răspuns #1 : Martie 03, 2014, 02:00:03 p.m. »
Produsul final - plasat intre doua masini DeAgostini. Pacat ca sunt la alta scara.
O sa incerc sa intervin asupra rotilor, culoarea e cam deschisa, dar e singurul verde pe care l-am gasit prin garaj (restul e culoarea naturala a kit-ului).








Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: TBR 70
« Răspuns #2 : Martie 03, 2014, 02:10:19 p.m. »
Bravo si felicitari pentru tab , ti-a iesit foarte bine.
L-ai vopsit sau a venit vopsit din fabrica? Imi plac foarte mult si kit-urile de asamblat cu militare.
Ce ai in plan sa mai construiesti pe viitor?

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: TBR 70
« Răspuns #3 : Martie 03, 2014, 02:59:00 p.m. »
Kakiul este culoarea lui naturala, verdele deschis e de la mine. Mai are niste interventii cu negru pe ici pe colo, cica ulei la hidraulica sau mizerie adunata de pe camp.
Sper sa gasesc un tanc T-34, la aceeasi scara ca si TBR-ul asta, si daca imi iese, mai vad eu. Deocamdata ma intorc la aeronave, am in lucru un IAR-80 de la Parc Models, destul de greu de scos la capat pentru ca mi se pare nitel gresit de fabricant, apoi un elicopter Sea-Hawk cu inmatriculare US-Navy.
O sa mai caut si alte poze din timpul realizarii unor modele, cel mai mult imi place un elicopter Dauphin N-365, cu inmatriculare romaneasca, pe care l-am facut acum vreo 4 ani.