Autor Subiect: Cuirasatul Bismarck - Hachette  (Citit de 4517 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Cuirasatul Bismarck - Hachette
« : Iulie 18, 2013, 08:02:18 p.m. »
Va salut baieti! Am inceput de ceva timp cel mai mare proiect de modelism din viata mea. Acesta se numeste Cuirasatul Bismarck, al producatorului francez, Hachette.

Bismarck a fost un cuirasat german din timpul celui de al doilea război mondial. Avand un deplasament nominal de 41700t și o greutate cu încărcătură completă de peste 50.000 tone, "Bismarck" era cea mai mare navă de război din istorie la data lansării sale la apă, în septembrie 1939.

În urma unor pregătiri frugale, nava a fost trimisă în prima și ultima misiune de luptă în mai 1941, alături de crucișătorul greu "Prinz Eugen". Într-o serie de bătălii aero-navale desfășurate între 23 și 27 mai 1941, Bismarck a distrus nava-amiral a flotei britanice - crucișătorul Hood - și a avariat 1 crucișător și 1 cuirasat inamic. În urma acestei misiuni epice, atacat direct de circa 15 de nave de război britanice, Bismarck a fost extrem de grav avariat și sabordat de echipajul său în dimineața zilei de 27 Mai 1941.

Soarta cuirasatului german a reprezentat un punct de cotitură în războiul naval, deoarece marile puteri au început sa conștientizeze vulnerabilitatea marilor nave de război în fața avioanelor lans-torpilă, fapt ce a determinat schimbarea priorităților de construcție. Astfel, Japonia, Marea Britanie și S.U.A. au început să pună accentul mult mai mult pe port-avioane, în detrimentul cuirasatelor.

Un blueprint al navei:



Poze cu nava reala:



Contructia acestui vapor de lupta se va face pe parcursul a 140 de numere de revista a cate 18lei/bucata.
« Ultima Modificare: Iulie 18, 2013, 10:47:40 p.m. de Reme_WRX »



Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #1 : Iulie 18, 2013, 08:07:21 p.m. »
La inceput am incercat sa fac fiecare numar egalul unui numar de revista, insa cu timpul a devenit aproape imposibil. Pana acum am cumparat 120 de numere din aceasta colectie de reviste. Sper ca de-a lungul timpilui sa nu va plictisesc prea mult cu constructia navei. Voi prezenta incet-incet fiecare etapa / numar de revista.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #2 : Iulie 18, 2013, 08:43:31 p.m. »
chiar ma intrebam daca au existat oameni care sa aiba atata rabdare si sa adune fiecare numar si fiecare particica din el timp de 3 ani!

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #3 : Iulie 18, 2013, 08:51:18 p.m. »
ETAPA 1







LE: unele poze sunt luate de pe net pentru a va face o idee mai buna a constructiei navei. Eu am trecut de aceasta etapa si am numai poza de ansamblu a etapei.
« Ultima Modificare: Iulie 18, 2013, 10:07:54 p.m. de Reme_WRX »

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #4 : Iulie 18, 2013, 08:53:59 p.m. »
chiar ma intrebam daca au existat oameni care sa aiba atata rabdare si sa adune fiecare numar si fiecare particica din el timp de 3 ani!
crede-ma ca am avut momente cand am vrut sa renunt la acest proiect, dar culmea problemele de sanatate m-au facut sa continui. Momentan 120 numere, cu cateva din pacate lipsa si o dublura  :-[ inseamna ceva timp si bani sincer. Pe sapt ce creste colectia se mareste, eu ramanand in urma cu constructia navei.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #5 : Iulie 18, 2013, 09:45:34 p.m. »
ETAPA 2






LE: unele poze sunt luate de pe net pentru a va face o idee mai buna a constructiei navei. Eu am trecut de aceasta etapa si am numai poza de ansamblu a etapei.
« Ultima Modificare: Iulie 18, 2013, 10:19:34 p.m. de Reme_WRX »

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #6 : Iulie 18, 2013, 09:48:49 p.m. »
ETAPA 3





LE: unele poze sunt luate de pe net pentru a va face o idee mai buna a constructiei navei. Eu am trecut de aceasta etapa si am numai poza de ansamblu a etapei.
« Ultima Modificare: Iulie 18, 2013, 10:20:14 p.m. de Reme_WRX »

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #7 : Iulie 18, 2013, 09:54:29 p.m. »
ETAPA 4







LE: unele poze sunt luate de pe net pentru a va face o idee mai buna a constructiei navei. Eu am trecut de aceasta etapa si am numai poza de ansamblu a etapei.
« Ultima Modificare: Iulie 18, 2013, 10:32:23 p.m. de Reme_WRX »

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #8 : Iulie 18, 2013, 10:31:30 p.m. »
ETAPA 5





LE: unele poze sunt luate de pe net pentru a va face o idee mai buna a constructiei navei. Eu am trecut de aceasta etapa si am numai poza de ansamblu a etapei.
« Ultima Modificare: Iulie 18, 2013, 10:34:01 p.m. de Reme_WRX »

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Cuirasatul Bismarck - Hachette
« Răspuns #9 : Iulie 18, 2013, 11:37:36 p.m. »
Superb !

Varul meu cand vine in permisii in Romania lucreaza la acest proiect.
El are toate numerele , nu a ratat nici unul , le-a montat si arata si la el foarte bine.
Spunea ca il va continua peste 2 ani , momentan e plecat in trupele speciale din legiunea straina in jungla Amazoniana .
In orice caz , macheta este bestiala!
Sa o continui ca e mare lucru sa ai un astfel de bibeleu si sa iti vezi visul implinit  pe masa din sufragerie  :D :P

Mult succes !

Timmy.