Autor Subiect: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015  (Citit de 6049 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Anuntul oficial a fost facut de catre May Cheong Group, grupul care detine marcile Bburago si Maisto, printr-un comunicat oficial in care anunta ca a reusit sa semneze un acord cu constructorul italian Ferrari de a produce EXCLUSIV machetele Ferrari prin intermediul celor doua firme. Licenta a fost obtinuta pentru mai multi ani si va fi valabila incepand cu 2015.

Acest acord vine dupa o perioada indelungata in care producator Mattel era cel desemnat sa reproduca in miniatura masinile Ferrari.

Astfel incepand cu 2015 brandul Bburago va reincepe productia machetele Ferrari la scara 1:18 (dupa mai bine de 10 ani de pauza). Gama Bburago Ferrari va fi impartita in Signature Series, Racing, Race and Play si Ferrari Kids la diferite scari, urmand ca pe parcursul anului sa fie produse peste 100 de modele. Brandul Maisto va ramane in continuare axat pe modelele Ferrari pentru copii din plastic precum si modelele RC.

Bburago este o companie italiana producatoare de machete cu o lunga traditie in colaborarea cu Ferrari, insa care datorita unor dificultati financiare a fost cumparata in 2005 de catre compania May Cheong Group, pierzand astfel si majoritatea licentelor. Acest acord vine la comemorarea a 40 de ani de la infiintarea Bburago.


http://autosworld.eu/2014/12/12/bburago-si-maisto-au-obtinut-exclusivitate-pentru-licenta-machetelor-ferrari-incepand-cu-2015/
« Ultima Modificare: Ianuarie 09, 2015, 09:04:12 a.m. de nick »



Offline ramonski

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 329
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #1 : Decembrie 12, 2014, 12:28:52 p.m. »
Exclusiv? :|
Radeti de mine ca sunt diferit, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!


Offline morgot

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #3 : Februarie 03, 2015, 11:19:23 p.m. »
Asa poate gasesc si eu un LaFerrari accesibil
colectionez 1:43

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #4 : Februarie 04, 2015, 03:15:40 a.m. »
Si uite asa ne aducem aminte de vremurile cand colectionam machete de la BBURAGO. Oare sa ne asteptam la niste machete din rasina cu super detalii si preturi de NSM? Ma refer la scara 1/43, bineinteles...

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #5 : Februarie 04, 2015, 08:02:45 a.m. »
Si eu sunt curios OLECO. Machetele ferrari de la IXO (colectia eaglemoss) mi-au placut cum sunt facute, detaliate. si bune ca pret. daca apar machete BBurago poate mai scad preturile la IXO cele vechi, sa mai pun si eu mana pe cateva :)

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #6 : Februarie 04, 2015, 11:38:10 a.m. »
Era un "personaj", colectionar si el de 1/43 care radea de mine ca am in colectie BBURAGO (el uitand de unde a pelcat cu colectia). Nu este nimic de ras; face parte din "istoria" fiecarui colectionar cu state vechi in ale machetelor. Ar fi dragut sa se ajunga in situatia in care, machetele de la BBURAGO sa fie mai cautate decat cele produse de PMA, AA, KYOSHO, NSM...
adica sa te intrebe careva ceva de genu' "frateeee, machete de la BBURAGO nu ai? Ce naspaaa sa ai doar d-astea de la Neooooo..." ;D

Ce vise am si eu, ca machetele la 1/43 ale astora sa fie mai detaliate decat machetele de "fitze" ale altora... ;D

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #7 : Februarie 04, 2015, 01:23:19 p.m. »
Sunt tare curios de calitatea produsului final....

Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #8 : Februarie 04, 2015, 01:38:08 p.m. »
Pe cele la 1:43 or sa le dea cu 3 la 10 lei.

Poate iese ceva bun la 1:18 din Bburago.
cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Bburago a obtinut exclusivitate pentru licenta machetelor Ferrari din 2015
« Răspuns #9 : Februarie 04, 2015, 02:04:11 p.m. »
Cristy, poate nu or sa le dea voie cei de la Ferrari, fiind produs oficial, sa produca la o calitate scazuta. Poate vor fi machete la calitate superioara (gen IXO), dar si la un  pret mai mare. Nu or sa mai scoata 3 la 10 lei  :)