Autor Subiect: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania  (Citit de 62744 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #20 : Februarie 10, 2016, 04:44:31 p.m. »
cele mai deranjante sunt boghiurile prea distantate de vagon...
Pai asa este si in realitate... cauta o poza pe net sau ia jucaria si mergi la gara si fa comparatia.

Offline tonica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #21 : Februarie 10, 2016, 05:07:21 p.m. »
bonygy, nu intru in clenciuri, fii linistit. Ceea ce scrisesem era pentru cei care au habar, altfel fiecare dupa cum il duce mintea.
Singurul cuvant dealtfel folosit corect este "jucarie". Tocmai! Cam asta-i acest vagon si in genere intreaga macheta. Cei pentru care machetismul este cel putin un hobby pot folosi carcasa acestui vagon doar in vreo diorama...a vreunui centru de reciclare..:)) Dar nici acolo nu se respecta scara...

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #22 : Februarie 10, 2016, 05:14:52 p.m. »
Nici nu ma gandeam la clenciuri... era o parere.

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #23 : Februarie 10, 2016, 06:17:29 p.m. »
Am tot stat si m-am gandit... si m-am hotarat.
Voi cumpara doar liniile, locomotivele, vagoanele si dispozitivele de control... diorama se poate face de catre fiecare dupa cum isi imagineaza, poate chiar mai ieftin.
Asa ca, nr. 1 fiind ieftin, am luat 5 bucati... ma gandesc daca mai adaug cateva. Voi urmari chioscurile si voi spune pas la elementele de decor.
La asta ma gandeam si eu :)


Offline 1Q

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 192
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #24 : Februarie 10, 2016, 06:17:47 p.m. »
Am tot stat si m-am gandit... si m-am hotarat.
Voi cumpara doar liniile, locomotivele, vagoanele si dispozitivele de control... diorama se poate face de catre fiecare dupa cum isi imagineaza, poate chiar mai ieftin.
Asa ca, nr. 1 fiind ieftin, am luat 5 bucati... ma gandesc daca mai adaug cateva. Voi urmari chioscurile si voi spune pas la elementele de decor.
Probabil nu ai citit asta: http://trenelectric.ro/locoset.html ca sa incheiem capitolul "in ce numar apare locomotiva si ce o fi oare si cat o sa coste".

Apoi, vagoane si linii ieftine la H0 se gasesc mult mai usor, la o calitate mult mai buna. Cum astia cu revista or sa desfaca vagoanele in 2-3 numere (intr-unul sasiul, in altul scaunele si eventual carcasa), asta inseamna 53lei un vagon. Am gasit pe Olx si nu numai vagoane faine foc <55lei! Lima, Piko, ce vreti voi, care chiar arata a vagoane.

Pentru elemente de decor avem magazine online dedicate pentru machete. Nu neaparat feroviare. Cu preturi chiar de bun simt, iar calitatea e clar peste ce va fi in revista.

Dar, in final, fiecare face ce crede cu banii lui. Mirajul "ratelor" loveste din nou.

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #25 : Februarie 10, 2016, 06:52:21 p.m. »
Am vazut ca locomotiva o sa coste cam 280 lei... asta este. Deocamdata vagoanele le am daca se gandesc astia ca celelalte sa le dea pe bucati...
Ce daca am un singur model de vagon? Fac Intercity si gata...

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #26 : Februarie 11, 2016, 04:06:43 a.m. »
Parerea mea este, ca nu merita sa investesti bani in acea locomotiva.

http://m.shoogle.ro/cauti__trenulet-electric-kaufland

« Ultima Modificare: Februarie 11, 2016, 04:10:41 a.m. de RUA »

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #27 : Februarie 11, 2016, 09:16:52 a.m. »
Am tot stat si m-am gandit... si m-am hotarat.
Voi cumpara doar liniile, locomotivele, vagoanele si dispozitivele de control... diorama se poate face de catre fiecare dupa cum isi imagineaza, poate chiar mai ieftin.
Asa ca, nr. 1 fiind ieftin, am luat 5 bucati... ma gandesc daca mai adaug cateva. Voi urmari chioscurile si voi spune pas la elementele de decor.
La asta ma gandeam si eu :)

Mai gandeste-te o data   :D  . Daca comanzi pana in martie locomotiva este 295 lei. Apoi o sa coste 370 lei. Si pe langa asta ei mai adauga si transportul 18 lei. Putin, dar se aduna. Si nici nu o sa primesti locomotiva imediat, ci dupa cateva saptamani (asa am inteles din ce scrie). Si mai mult. Deoarce sunt doua garnituri: de pasageri si marfa, o sa fie nevoie de doua locomotive. Se poate citi aici: http://www.trenelectric.ro/locoset.html   
Asa as fi vrut si eu sa iau doar vagoanele si sinele, dar pretul locomotivelor....m-au facut sa ma gandesc si sa renunt. Fiecare cu alegerea lui.
Ei mai zic ca sunt doua circuite. De fapt este doar un oval si al doilea se opreste brusc in gara. Frumos ar fi fost sa fie complet. Asta e.
La pretul de 370 gasesti un set complet de incepatori Piko cu locomotiva, vagoane, sinele, si panoul de comanda electric.

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #28 : Februarie 11, 2016, 12:25:52 p.m. »
Si daca iau o singura locomotiva si cu cele 5 vagoane din nr. 1, nu este de ajuns? Ca doar nu ma fac impiegat de miscare... Este de ajuns un trenulet care sa se miste... Nu imi trebuie de marfa si alte chestii... Un Intercity este de ajuns...
In fine... ma mai gandesc, oricum, poate renunt...

Offline 1Q

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 192
Re: TRENULETUL ELECTRIC - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #29 : Februarie 11, 2016, 02:46:04 p.m. »
La pretul de 370 gasesti un set complet de incepatori Piko cu locomotiva, vagoane, sinele, si panoul de comanda electric.
Asta ar trebui scris cu bold si majuscule. Poate asa se mai trezeste lumea din reverie...

Daca sunteti dispusi sa dati 107 lei lunar pe jucariile alea, poate ati putea fi dispusi sa puneti acei bani deoparte lunar (e tot aia, nu?) si in mult mai scurt timp va puteti lua un start set de calitate si puteti incepe sa construiti in jurul sau ce vreti (cladiri, teren, etc).
Nu stiti de unde? Nu e greu:
http://www.trennet.ro (tot ce tine de feroviare)
http://www.machete.ro/ (diorame si accesorii)
http://jucarii.com.ro/ (trenulete, accesorii etc).

Nu mai zic de okazii, olx, ebay etc unde, cu putina straduinta, veti gasi vagoane la preturi foarte bune. Si nu cu boghiuri de plastic, si nu iesite din scara...