Autor Subiect: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss  (Citit de 84765 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline larson

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 556
Every day's an opportunity you don't get back, so don't blow it working.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #51 : Octombrie 09, 2013, 11:40:46 a.m. »
Ferrari Collection: Nr 17. Ferrari 126 C2

Familia de monoposturi 126 C a aparut in anul 1981 ca urmas al invechitului model Ferrari 312. Cu o aerodinamica mult imbunatatita si cu un motor mai mic, acest monopost reusea sa aiba performante superioare fata de predecesorul sau. Foarte repede pilotii au inceput insa sa se planga de proasta manevrabilitate a masini, iar constructorul italian a fost nevoit sa faca imediat cateva modificari, aparand astfel modelul 126 CK. Chiar si dupa aceste modificari, pilotii inca se plangeau de manevrabilitatea greoaie a masinii si astfel in 1982 a aparut modelul Ferrari 126 C2 care in sfarsit a fost pe placul tuturor din toate punctele de vedere.

In cursa din Belgia pilotul principal al Scuderiei, Gilles Villeneuve a murit intr-un grav accident cu acest monopost 126 C2. Chiar daca s-a intamplat aceasta tragedie, Ferrari a continuat sa foloseasca modelele 126 in curse si chiar sa le imbunatateasca de la un sezon la altul. In cei 4 ani de Formula 1 in care a fost folosita aceasta masina, au existat 6 variante: 126C, 126CK, 126C2, 126C2B, 126C3, 126C4.


sursa: http://autosworld.eu/2013/10/08/ferrari-collection-nr-17-ferrari-126-c2/


florin

  • Vizitator
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #52 : Octombrie 28, 2013, 05:57:11 p.m. »
de numarul 18 stie cineva ceva?

Offline kelu2001

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 155
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #53 : Octombrie 28, 2013, 06:02:11 p.m. »
se pare ca aceasta colectie a fost suspendata si va fi relansata pe la jumatatea lui noiembrie

Offline SlowDeath

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #54 : Noiembrie 03, 2013, 01:41:35 a.m. »
Acesta este mesajul primit vineri 1 noiembrie 2013 de la Zirkon Media in urma abonarii mele la Colectia Ferrari (de la nr.1 pana la nr.23):
Citat
"Buna dimineata,
Revistele Ferrari de nr.9 pana la nr.17 inclusiv le-am trimis catre colegul care face livrarile.
In curand veti primi un aviz pentru a ridica coletul cu Ferrari de la Oficiul Postal de care apartineti.

Va multumim,
O zi buna!
Vicky Olteanu

PS: de la nr.1 pana la nr.8 asteptam sa le primim de la editor., iar nr.18 nu a ajuns inca la sediul nostru."

Din discutiile avute cu ei inainte de a ma abona, colectia actuala are 23 de numere. Numerele de la 1 la 8 nu le mai au pe stoc, dar discuta cu editura din Italia pentru a primi macar machetele.
Cu alte cuvinte revistele de la 1 la 8 nu vor mai fi disponiblie, vor veni doar masinutele.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #55 : Noiembrie 14, 2013, 08:00:57 a.m. »
Am gasit azi dimineata la un peco primul nr al revistei Ferrari. Doamna de acolo a spus ca abia l-a primit. Vor sa reia colectia? Stiti ceva? Eu am luat inca o data primul nr (6lei) si as vrea sa il vopsesc in alta culoare. Daca mai aveti vesti despre colectie sa postati.

Offline larson

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 556
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #56 : Noiembrie 14, 2013, 09:16:35 a.m. »
Asta e singura veste, ca a reaparut Modena la 6 lei, pentru cine o ratase...
Every day's an opportunity you don't get back, so don't blow it working.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #57 : Noiembrie 14, 2013, 09:24:31 a.m. »
acelasi lucru l-am auzit si eu....ca reia oarecum colectia (de la capat)...probabil au mai ramas cu machete pe stoc :)

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14955
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #58 : Noiembrie 14, 2013, 09:47:19 a.m. »
Mi se pare o mare idiotenie, sincer!!! Inteleg sa apara modele noi, dar nu sa se reia colectia de la nr 1.

Pentru cine a vazut nr abia aparut; este vreo diferenta estetica fata de nr 1? Adica oglinzi cu "sticla" (nu vopsite cu argintiu), jante mai detaliate, bord lizibil?
Eu am 360 Modena cu mult inainte sa apara in colectia asta si mare diferenta nu este. In afara de bord detaliat, jante mai bine redate... altceva nu prea am ce sa spun. A, este din editia aparuta in Spania si poate de aceea e mai detaliata un pic... ::)
« Ultima Modificare: Noiembrie 14, 2013, 09:50:01 a.m. de OLECO »

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss
« Răspuns #59 : Noiembrie 14, 2013, 10:15:05 a.m. »
Eu am si luat nr 1 iar. La doar 6lei vreau sa il vopsesc alta culoare. Nu am vazut nici o diferenta si nici nu cred ca este. O sa ma uit mai atent diseara cand o scot din cutie. Poate sa si reia colectia, ca eu am avut o mica problema la doua machete. La Ferrari FXX e rupta o bucatica din macheta si la F40 e topit suportul machetei. Nu stiu cum ca macheta nu e afectata. Si asta nu am vazut decat acasa ca nu m-am uitat atent la cumparare. Sa vedem ce o fi. Nu sunt interesat sa le cumpar de doua ori, as fi vrut sa continue sa am cat mai multe modele.